Domů » Bleskovky » Prohlédněte si, jak by mohl vypadat oboustranný konektor USB 3.1

Prohlédněte si, jak by mohl vypadat oboustranný konektor USB 3.1

O tom, že USB konektor možná nebude v budoucnu vypadat tak, jak jej známe dnes, se spekuluje již delší dobu. Nový konektor, označovaný také jako typ C, má nabídnout možnost oboustranného zapojení mezi dvěma zařízeními a také oboustranné připojení z hlediska orientace konektoru vůči zdířce. Odpadne tak hledání toho správného konce kabelu a také neustálé zkoušení té správné strany při zasouvání konektoru do zařízení.

 

Na internetu se nyní objevily první obrázky, jak by mohl nový konektor v budoucnu vypadat, finální podoba se ale může od těchto renderů lišit. Vzhledově připomíná současný standard pro nabíječky a datové kabely většiny mobilních telefonů – koncovku microUSB 2.0. Pokud by tato nová koncovka nahradila současné USB 3.0, mohlo se to pozitivně projevit při výrobě tenčích přístrojů, například tabletů a tenkých ultrabooků, na jejichž hranách působí současný USB port dosti robustně.

 

Kromě nových koncovek má také dojít ke zrychlení přenosu skrze, USB 3.1 má poskytnout přenosové rychlosti dat až rychlostí 10 Gb/s, což je dvojnásobek oproti současnému USB 3.0. Specifikace nového rozhraní by měla být hotova již letos v červenci, budeme zvědaví, jak bude probíhat postupná implementace do nových zařízení a zdali toto řešení vytlačí zdířku microUSB 2.0 z hran mobilních telefonů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Tak vytlačit MicroUSB 2.0 je sakra na čase, ať už z důvodu morální zastaralosti (Lightning), tak z důvodu rychlosti dat (výrobci nás straší 4K videem….ehm) a napájení (na tablety nepostačuje) i technologicky (i byť jen teoretická podpora optických kabelů).

  Pryč s tím jak to jen půjde.

  Doby, kdy by se konektor udržel 10 let (viz např. Apple 30 pin) jsou asi už pryč…

 2. Mno, co na to asi EU s narizenim o pouziti mikroUSB nabijecek?

  • Ono to microUSB bude, ale další generace;)

  • no, ono je asi jedno jak se bude jmenovat, jen aby byl zpetne kompatibilni, jinak se nam tu vznikne strasna spousta elektroodpadu z mikrousb nabijecek, ktere uz budou k nicemu a osobam z EK a EP prasknou hlavy…

  • Aspon k něčemu „ekopoplatek“, který si platím využijí..

 3. Tomas (neregistrovaný)

  „O tom, že USB konektor možná v budoucnu vypadat tak, jak jej známe dnes, se spekuluje již delší dobu. “ …. pane redaktore, neco vam tam chybi.. :-)

 4. kde som len ten konektor už videl ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).