V minulém týdnu vyšla aktualizace aplikace Twitter pro systém Windows 10. Zatím se tak stalo pouze v programu Insider, na „běžných“ Windows stále najdete v obchodě aplikací neudržovanou verzi aplikace, která dosud nezaregistrovala např. prodlouženou délku příspěvků.
BIG NEWS! Twitter has updated its Windows 10 UWP app to a PWA https://t.co/uWqEguWMrY pic.twitter.com/FI2txMan8G
— Zac Bowden (@zacbowden) March 23, 2018
Nová verze se chová podobně jako webová stránka, jelikož to ve skutečnosti webová stránka je; jenom je zabalená do instalačního balíčku, běží v samostatném okně a vlastně se chová se jako standardní aplikace včetně podpory push notifikací. Tento princip je nazýván progresivní webová aplikace (zkráceně PWA) a budeme se s ním v blízké budoucnosti setkávat čím dál častěji, a to nejen ve Windows.
Jedna aplikace pro všechny platformy
PWA mohou tvůrcům výrazně zjednodušit práci. Tyto aplikace totiž poběží napříč všemi platformami, a nebudou muset být tak často aktualizovány, neboť každá změna, která se odehraje na webové stránce, se automaticky projeví i v samotné aplikaci. Díky podpoře moderních protokolů mohou PWA přistupovat k většině součástí smartphonů (pohybové senzory, fotoaparáty, GPS, biometrické přihlašování, apod.), omezení oproti „klasickým“ aplikacím má být naprosté minimum.
Vývojáři webových aplikací, respektive tvůrci webu, mají možnost do PWA přidat skripty, které zabezpečují například zasílání notifikací, u Windows 10 bude možné přidat i podporu pro živé dlaždice. Díky nutnosti podpory HTTPS jsou navíc PWA zabezpečené proti odposlouchávání.
Vyzkoušejte si PWA již dnes
Některé populární stránky lze jako progresivní webové aplikace používat již nyní, například Starbucks, Tinder, Google Mapy, Uber, Lyft, Twitter Lite, Instagram, Pinterest, Flipboard a spoustu dalších. U některých PWA však nemusí fungovat všechny funkce známé z nativních aplikací, např. u Google Map zatím nefunguje turn by turn navigace.
Vlastníte-li telefon s Androidem 7.1.1 a vyšším, můžete si PWA vyzkoušet následujícím způsobem. Postačí navštívit z prohlížeče Google Chrome či Microsoft Edge některou z výše uvedených stránek, a po úspěšném přihlášení by se měla objevit výzva k přidání PWA na plochu. Nejedná se však o prosté umístění „hloupého“ zástupce k internetové stránce, ale o stažení různě velkého množství dat, která jsou reprezentována ikonou webové aplikace na domovské obrazovce a v seznamu aplikací.
Klepnutím na tuto ikonu se webová aplikace otevře v samostatném okně, přičemž pro některé úkony není nutností připojení k internetu; vybrané části webu se mohou stáhnout pro budoucí offline využití. Zkusili jsme několik progresivních aplikací a zkušenost z jejich používání se do velké míry rovná zkušenosti při používání nativní aplikace. Tu lze dokonce používat současně také; pokud si například stáhnete PWA Uber, a pak navštívíte Play Store, bude se nativní aplikace Uber tvářit nenainstalovaná. Je tak možné využívat PWA v případech, kdy chcete jednu aplikaci používat se dvěma účty a váš telefon to nativně nepodporuje.
Testovat lze i ve Windows 10
Progresivní webové aplikace mají možnost vyzkoušet i Insideři testující Windows 10, s jarním Creators Updatem je pak budou moci instalovat všichni uživatelé Windows 10. Microsoft chce výrazně zapracovat na tom, aby byly PWA snadno objevitelné, vpustí je totiž ve formě APPX balíčků rovnou do svého obchodu aplikací. Tedy abychom byli přesnější, pár z nich už do Microsoft Store vpustil dříve, od příští verze Windows však začne uplatňovat jejich automatické přidávání do obchodu aplikací, aniž by o tom provozovatel webové stránky s podporou PWA věděl.
Důležité oživení Microsoft Store?
Microsoft se nedávno pochlubil, že má aktuálně zaindexováno více než 1,5 milionů takových aplikací a začne je do Store postupně „ládovat“. Ve výsledku se tak mohou v Microsoft Store objevit například aplikace od Google (Mapy, Gmail, apod.), aniž by je Google pro tyto případy sám připravil. Pochopitelně ale mohou PWA do Store posílat i sami tvůrci.
Since we're talking up Twitter PWA/Store UX issues, here's one that bugs me. Double navigation. The UWP window includes its own Back button. Which is right above the Twitter app's Back button. DOH. pic.twitter.com/UYJehtJZtW
— Paul Thurrott (@thurrott) March 26, 2018
Pokud se vývojáře podaří na PWA nalákat, může si Microsoft mnout ruce. V jeho obchodě by se najednou začaly objevovat stejné aplikace ve stejném čase jako na konkurenčních platformách. Zvláště důležité to pak bude na Windows 10 s aktivovaným S Mode nebo Windows pro počítače s ARMovými čipsety. Z PWA by také mohlo těžit připravované zařízení Andromeda, které má být skládacím kapesním počítačem se schopností telefonovat. Nepochybujeme, že i toto zařízení bude, co se týče aplikací, odkázáno zejména na Microsoft Store.
Bude záležet na vývojářích
Společnosti Google a Apple ještě své plány s PWA neoznámily, je však možné, že i ony vpustí do svých obchodů progresivní aplikace na úkor (nebo bok po boku) standardních nativních titulů; koneckonců jak Android, tak iOS a macOS (od verze 11.3 a 10.13.4) PWA podporují nebo se na podporu připravují. Záleží na vývojářích, zda se tohoto trendu ujmou. Benefity v jednotném vývoji a snadné údržbě aplikací by mohly hovořit v budoucí úspěch.
Předpokládáme, že více se o progresivních webových aplikacích dozvíme více na příštích vývojářských konferencích Microsoft Build, Google I/O a Apple WWDC.