K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Články » Proč mají Windows Phone 7 na hlavní obrazovce tolik nevyužitého místa? Může za to „zlatý řez“

Proč mají Windows Phone 7 na hlavní obrazovce tolik nevyužitého místa? Může za to „zlatý řez“

Operačnímu systému Windows Phone 7 bývá často vytýkáno zbytečné plýtvání místem, zejména pak na hlavní obrazovce. Ta je tvořena několika panely (Live Tiles), které je možné do jisté míry přeuspořádat tak, abyste vždy měli požadované informace na očích. V horní části a na pravém okraji však zůstává spousta nevyužitého prostoru, za který sklidil Microsoft ostrou vlnu kritiky. Věděli jste však, že tento prostor není jen rychlým výmyslem některého z designerů, ale že za vzhledem hlavní obrazovky stojí vyšší matematika?

Microsoft při navrhování vzhledu Windows Phone 7 kladl velký důraz na jednoduchost, přehlednost a standardizaci většiny grafických prvků. Pro vývojáře je dokonce k dispozici podrobný manuál, ze kterého se dozví, jak správně navrhovat vzhled svých aplikací. Příručku s názvem Windows Phone 7 UI Design and Interaction Guide je možné stahovat například z tohoto odkazu. Hlavní obrazovka systému může kvůli tolika prázdným místům působit trochu zvláštně, ale za rozmístěním ovládacích prvků může tzv. „zlatý řez“, který se už od renesance využívá například v umění a v dnešní době je pomocníkem spousty designerů. Zlatý řez by měl na člověka působit esteticky příznivým dojmem a to je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se jej rozhodli využít i v Microsoftu při navrhování vzhledu hlavní obrazovky ve Windows Phone 7.

- - -
Microsoft při tvorbě hlavní obrazovky využil logaritmické spirály

Zlatý řez se mimochodem vyskytuje také v přírodě, a sice ve formě Fibonacciho posloupnosti nebo jako logaritmická spirála, jejíž tvar je neměnný. Tu můžeme vidět třeba u parohů různých zvířat nebo na schránkách měkkýšů. Pořád vám ale nejde do hlavy, co má všechno tohle společné se systémem Windows Phone 7? Pak se doporučuji podívat na přiložené screenshoty, které pocházejí ze serveru PocketNow.com a na kterých je znázorněný právě zlatý řez, respektive logaritmická spirála. Microsoft tedy při navrhování vzhledu hlavní obrazovky nestřílel jen tak od boku, ale držet se právě logaritmické spirály. Ve výsledku by tedy panely společně s volným prostorem na ploše měly na uživatele působit přehledně a zároveň jednoduše, což se myslím povedlo.  Přiznám se, že ani já jsem při prvním spatření hlavní obrazovky nebyl nikterak nadšený, ale když se nad tím zpětně zamyslím, tak jde o celkem originální řešení; Microsoft se v tomto případě nesnaží nikoho kopírovat a výchozí obrazovku zkrátka vytvořil podle svého. Tolik tedy na osvětlení, proč je na výchozí obrazovce tolik volného prostoru a nám teď nezbývá nic jiného, než držet palce, aby finální verze systému dokázala uspokojit potřeby všech uživatelů a omezení ze strany Microsoftu zde bylo co nejméně, i když tak „otevřený“ systém jako Windows Mobile (ve výchozím stavu), se už asi jen tak neobjeví. Windows Phone 7 se svou „uzavřenost“ budou snažit vykompenzovat rychlostí, stabilitou a integrací  zajímavých služeb jako je Marketplace, Bing vyhledávání nebo Xbox Live.

- -
Schránka plže a průřez ulity hlavonožce Nautilus aneb logaritmická spirála v přírodě

Tip: Zajímá vás Windows Phone 7? Pak byste neměli přehlédnout novou sekci v našem fóru, která se tomuto systému věnuje.

Zdroje: PocketNow, Wikipedia

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

24 komentářů

 1. Standa (neregistrovaný)

  Podle mně, když vezmu v úvahu filozofii a zaměření WP7, je grafické řešení v pořádku i vzhledem, i ergonomií.
  A plýtvání místem? Z větší části na něj nadávají uživatelé TouchFlo, Sense apod., kde je plýtvání na denním pořádku, jen je „zakryto“ množstvím neúčelné grafiky (viz. počasí). Takže je to jen o tom, kdo má co rád – někdo barvičky a animace, někdo minimalismus, ale výsledek je stejný…

 2. borixeus (neregistrovaný)

  Nic proti. Lidem, kteří nepotřebují smart, ale jsou jim bližší běžné telefony a nechají se zlákat módní vlnou alá iPhone, to bude naprosto vyhovovat. Nevypadá to zle. Já bych ale ocenil, kdyby zde byla ponechána i nějaká větší možnost přizpůsobení a nadstaveb (např. SPB MS). Už léta jsem zvyklej mít na jedné obrazovce naplácáno co nejvíc informací s tím, že na první pohled vidím výpisy následujících událostí, úkolů atd… a tomu se zdá, je u nových systémů konec.
  Je mi jasné, že pokud telefon mají používat davy, tak musí být navržen stylem „vezmu a používám a hlavně pro mě probůh nechtějte, abych něco nastavoval..“. Bral bych to jako výchozí nastavení, ale že údajně nebude umožněno změnit téměř nic – nevím proč tomu chtějí řikat chytrý telefon, když původní zaměření těchto přístrojů se rozhodli pohřbít.

 3. carnero (neregistrovaný)

  Když překresluješ hlavní obrazovku Windows Phone 7 tím grafickým blbincem (spirálou), zkus to prosím udělat ale zahrnout do toho ten okraj, který je mezi levou hranou displeje a políčkama. Jinými slovy, zmenši spirálu tak, aby mezi všemi jejími okraji a okraji displeje byla stejná mezera jako je vlevo mezi displejem a huby. Zdá se mi, že pak to vyjde přesně.

 4. trizzo (neregistrovaný)

  Na hlavnej obrazovke je presne to čo potrebujem. Správy, hovory a nejaká ta sociálna sieť. Houwgh. Viac mi netreba. Prostredie WP7 je netradičné, ale osobne si myslím že má svoju originalitu. A to bola jedna zo základných myšlienok pri tvorbe.

 5. vopec (neregistrovaný)

  V podstatě sympatizuji s předchozím příspěvkem. Pro masu typu, koupím, funguju, ale nechci nic předělávat, chci být ,,sociální“, neco ukázat – určitě. Čekal jsem že v tom bude někáká věda, ale že zrovna zlatý řez??? Který v tom (alespoň dle mě) není na první pohled vůbec patrný? No nevím, nevím…Držím WP7 palce. ZAtím jsem ale stále skeptik…

 6. bkf1 (neregistrovaný)

  Stando, podle toho co rikas, to vypada, jako by jsi grafiku nejradsi uplne vypustil. S tim ja nesouhlasim. Je pravda ze preplacane barevne kycovite obrazovky me uz take provokuji, ale cista prace se da prece udelat i graficky. Jen ten pitomy prechod misto plne barvy dost udela, pritom uzivatele neplete prehnanou snahou o efekt. Podivej se treba nahore na ten baner s tabletem od Mivvy a predstav si pozadi ciste modre… no nevypada to lepe s tim prechodem?

 7. -pekr- (neregistrovaný)

  Zlatý řez? Chápu ten princip. Ale když fotím, nechám po okrajích prázdné bíle/černé místo? Proč se na tu obrazovku dívají jako na celek, na který pak aplikují onen princip zlatého řezu? Ono by stačilo, kdyby prostě ty dlaždice byly rozmístěny tak, že to nebude děleno 50/50 pravidelně, ale na třetiny, ne? Ikdyž těžko říct, jak by to jako celek působilo …

 8. -pekr- (neregistrovaný)

  btw: sorry za případně hloupý dotaz, moc detailně jsem se WinMo 7 nezabýval, ale půjde na hlavní obrazovce ty dlaždice přeskládat? Třeba já vůbec nehraju, a x-box live je mi k ničemu, také mít fotky přímo na hlavní obrazovce – k čemu? Co by mi jistě na hlavní obrazovce chybělo, jsou události kalendáře, no a to co chybí i v Touchlo 3D – úkoly rovněž na hlavním screenu.

 9. Standa99 (neregistrovaný)

  Takže nakonec to je starodávný, mýticko-matematický rébus. I ten plž potřebuje místo, aby se měl kde schovat. Asi si tam bud odkládat unavený palec.

 10. sGalaxycz (neregistrovaný)

  originalita je jiste dobra vec, ale nemoznost si prizpusobit obrazku podle sveho je podle me totalni prohra. Proc musi mit box na vyvovalani poslednich hovoru velikost 150px na 150px nikdy nepochopim :-(

 11. bkf1 (neregistrovaný)

  Kdyz se tak obecne podivame na mobilni Windows, tak jejich graficka podoba byla vzdy velice bidna a je videt, ze se to v nejblizsi dobe menit nebude. Vytvorit cistou grafiku tim, ze pouziji velke prazdne (a to naprosto prazdne) plochy je opravdu ubohe. Pouziti publikacniho designu (design pouzivany na letacich, casopisech, publikacich, novinach, informacnich webech…) nevidim jako uplny prusvih, ale provedeni je velice podprumerne i na zaka prvniho rocniku polygraficke skoly.

 12. sikula05 (neregistrovaný)

  K té originalitě:už jakýsi Cimrman zkoušel jestli vyfukováním dýmu do umyvadla nevznikne zlato…a asi takový výsledek má ta jejich hlavní obrazovka.Mě osobně se líbil něčí výrok, že tento systém znemožnil uživatelům to co bylo na WM5-6 zajímavé a zavedl do systému to, co ostatní platformy umějí lépe.

 13. bkf1 (neregistrovaný)

  Hezky receno SIKULA ;o)

 14. _Ja (neregistrovaný)

  Namůžu si pomoci, ale Windows Phone 7 je zrůdnost která nikdy nemůže nahradit WM5 a WM6.

 15. KVARK (neregistrovaný)

  _Ja :
  Souhlas. Nějaká hovadina jako zlatý řez na tom nic nezmění.

 16. Revin (neregistrovaný)

  Taky se přidávám, šikula to řekl moc pěkně :-)

  Tohle mi připomíná některé hry na iPhone, co jsem viděl. Naprosto hnusná grafika ale podle autorů ta grafika není hnusná ale retro :-)

 17. Tom_82 (neregistrovaný)

  Nevidím na tom nic „extra“, spíš naopak.. Tohle by měl být operační systém ve 21.století, ne jakési barokní umění z 18.století.. Zlatý řez se dnes v době multimédií, reklamy, internetu apod., prakticky nikde neaplikuje – sotva na pohledech, přáních či svatebních oznámeních..

  Ten velký zázrak od Microsoftu se mi nelíbí už od samotného počátku.. Jak zde již bylo trefně napsáno: zatratili to, čím byl WM zajímavý a unikátní….a přechází k tomu, v čem je konkurence prakticky bezkonkurenční! Navíc je to tak strašně „hloupý“ systém, že z důvodu „velkého“ počtu HW tlačítek (5!!) ani nebude oficiálně k dispozici pro HTC HD2. A teď když tady čtu, že z důvodu prahistorických norem typu „zlatý řez“ budou mít 3.8″ displeje prakticky jen 3.5″, tak tomuto systému dávám tak rok, maximálně dva..

 18. PD (neregistrovaný)

  První co mě zarazí je rušivá asymetrie a ne nějakej zlatej řez. Něco podobnýho je na mojí E71, ale tam je to v důsledku překlopení obrazu z 240×320 na 320×240.

 19. Diamant (neregistrovaný)

  Ja teda žiadny zlatý rez na tom displeji nevidím. U zlatého rezu je predsa hlavné to, aby bolo to podstatné, na čo chceme diváka upútať, umiestnené zhruba v 1/3 od niektorého z krajov a hore to vychádza niekam medzi štvorce.

 20. hipisko (neregistrovaný)

  neviem ja som asi z inej dimenzie, ale po precitani clanku som si povedal, ze som prave precital taku sprostost, ze neviem, ci sa mam urazit, alebo plakat.
  to mam akoze nakreslit slimaka na fotku trabantu a hovorit ze ake je to krasne auto, lebo tam je „zlaty rez“?

 21. anawarr (neregistrovaný)

  „zlatý řez“ bezesporu uznávám.umím si představit, že i na jiných os (např. android)lze docílit pomocí widgetů stejný vzhled. rozdíl je v tom, že když někdo nestojí o ZŘ, tak s tím na wm7 nic neudělá a u androidu jo

 22. edahim (neregistrovaný)

  Zlatý řez mě prostě při zkoumání obrazovky nenapadne. Je to hnusné.

 23. Revin (neregistrovaný)

  hipisko: ten tvuj prispevek me fakt rozesmal :D
  Bohuzel ale, mas uplnou pravdu. Je to proste hnus a snazit se to obhajovat tim, ze udajne jde o zlaty rez je jen jeste vetsi hnus.

 24. Andreas (neregistrovaný)

  Zajímavé je pouze to, co někdo dokáže označit pojmem úplná pravda…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *