Domů » Bleskovky » Proč mají nové iPhony adaptivní přepínání 5G a LTE? Rychlejší síť nemilosrdně vybíjí baterii

Proč mají nové iPhony adaptivní přepínání 5G a LTE? Rychlejší síť nemilosrdně vybíjí baterii

Jednou z velkých novinek letošních iPhonů je podpora sítí páté generace, byť s jejím používáním je zapotřebí počítat s několika kompromisy – 5G nefunguje v režimu dual SIM a pásma mmWave jsou dostupná pouze v USA. Do toho je také nutné počítat s vyšší spotřebou energie, kterou Apple řeší adaptivním přepínáním mezi 5G a LTE.

iphone 12 12 mini
iPhone 12 a iPhone 12 mini

S 5G mají letošní iPhony o 20 procent menší výdrž

Server TomGuide podrobil letošní iPhony testu výdrže, který odhalil výrazně nižší výdrž při používání sítě 5G. Na iPhone 12 a 12 Pro byl spuštěn skript, který načítal každých 30 vteřin webové stránky, jas displeje byl nastaven na 150 nitů. Výsledky jsou následující:

Model LTE 5G
iPhone 12 10:23 8:25
iPhone 12 Pro 11:23 9:06
iPhone 11 11:16
iPhone 11 Pro 10:24

Při zapnutém 5G mají letošní iPhony zhruba o 20 procent menší výdrž než na LTE. Stejný test provedla redakce TomGuide i u loňských iPhonů 11 a 11 Pro, z výsledků je patrné, že základní iPhone si ve výdrží pohoršil, zatímco iPhone Pro si zase polepšil. Apple si je vědom toho, že 5G zatěžuje baterii více, proto nové iPhony vybavil funkcí, která přepíná mezi sítěmi podle potřeby – 5G běží pouze v případě potřeby co nejrychlejších dat, jinak je standardně zapnuté LTE.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. A co na to Tamtungy a ostatni co maji 5G?

 2. no ale protoze epl nafasoval hyper rychle nabijeni rychlosti svetla tak to snad nicemu nevadi

 3. Iny vyrobcovia daju vacsiu baterku, apple na oplatku sa sice prezentuje, ze funkciu ma, ale obmedzi jej radsej funkcnost.
  Nepochopim tento apple, co by sa stalo, keby urobili fon o 1mm tlstsi, ale baterka by nebola konecne nasmiech?
  X rokov je to ich najvacsi problem, smiesne baterky a milion obmedzeni systemu, aby to ludom nekapalo o 3 poobede, ked celu noc nabijali.

  Uplne jednoducho, dam tam 5000 baterku a mozu mat aj 5g aj 120hz displej aj by im to 2 dni vydrzalo.

  Ten maly iphone tiez mohol byt hit, keby ho nezabili baterkou.
  A rovnako je baterka najvacsi fail aj na apple watch.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).