Domů » Bleskovky » Proč má Apple v logu nakousnuté jablko? Odpověď vás překvapí

Proč má Apple v logu nakousnuté jablko? Odpověď vás překvapí

Společnost Apple je opředena mnoha mýty. Ať už jde o minulost firmy a jejích zakladatelů či samotné fungování Applu jako takového, některé historky získaly s přibývajícími léty takřka legendární status. Jedna ze záhad se týká také samotného loga firmy, kultovního nakousnutého jablíčka. Kde se ale ono nakousnutí vzalo?

apple logo old
První logo společnosti Apple

Původní logo Applu nebylo příliš snadno zapamatovatelné a rozpoznatelné. Jednalo se totiž v podstatě o obraz znázorňující Sira Isaaca Newtona sedící pod jabloní ve chvíli, než mu padající jablko pomohlo definovat jeho gravitační zákon. Steve Jobs proto záhy začal přemýšlet o změně loga, ke kterému povolal designéra Roba Janoffa.

apple logo timeline
Vývoj loga Applu v průběhu času

Ačkoli o hrubé podobě nového loga měl Janoff poměrně rychle jasno, stále přemýšlel nad tím správným tvarem. Koupil si proto několik jablek, které kreslil celý týden neustále dokola, než se mu podařilo vykrystalizovat finální podobu. Jakmile měl hotovou podobu, sáhl po typickém duhovém zabarvení. Nikoli však jako podporu pro sexuální menšiny, ale jednoduše proto, že počítač Apple II byl prvním svého druhu s barevným monitorem.

apple logo slogan
Typické nakousnutí má prozaické vysvětlení

Ikonické nakousnutí bylo přidáno až na samotný závěr tvorby loga. Ačkoli se traduje, že „kousanec“ vychází ze slovní hříčky bite/byte, odkazuje na biblický příběh Adama a Evy nebo že vzdává hold Alanu Turingovi, který spáchal sebevraždu kousnutím do otráveného jablka, důvod je mnohem prozaičtější. Janoff zvolil nakousnutí proto, aby dal svému logu měřítko a bylo na první pohled jasné, že se jedná o jablko a nikoli o rajče či třešeň.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

  1. Super bleskovka.

  2. Aha, takže do rajčete se nekouše.

  3. Příliš to připomíná Beatlesáckou firmu Apple, ze 60tých let. Žádný velký nápad.

  4. Ale ze by tyzden trvalo kym nakreslil obrys uplne standardneho jablka? Podla mna nad tym par dni rozmyslal pocas behania. Vymyslel ze bude nahryznute a ze hore to bude mat maly listok a potom to zbuchol do dvoch hodin aj s duhovkou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).