Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Proč čipy Exynos nevyužívají i ostatní výrobci? Může za to Qualcomm

Proč čipy Exynos nevyužívají i ostatní výrobci? Může za to Qualcomm

Možná jste si někdy říkali, proč nevidíme procesory Exynos v hojnější míře i u ostatních výrobců. Odpověď je vcelku jednoduchá a zajímavá – může za to Qualcomm.

exynos-9-series-header

Údajně o jejich prodej Samsung velmi aktivně usiloval. Za nezdarem však nakonec stál samotný Qualcomm – ten zneužil jedné ze základních patentových licencí a donutil tak Samsung k zákazu prodeje na celých 25 let.

Jak jde tedy vidět, Qualcomm má ze Samsungu velkou obavu. Čipy Exynos se totiž výkonově vždy nacházely ještě nad Snapdragony a není tak vyloučeno, že by se v budoucnu mohly další společnosti obrátit právě na Samsung, co by hlavního dodavatele čipů pro svá zařízení.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

10 komentářů

 1. Aleš (neregistrovaný)

  Tak když si Samsung tu dohodu s Qualcomem podepíše, tak se pak nemůže divit, že ji Qualcom využije (zneužije) :-) Ale třeba Meizu Exinosy od Samsungu má, tak to asi nebude tak černobílý..

  • No ono je to celé nějaké divoké, Samsung kvůli QC nemůže distribuovat Exynosy, QC kvůli Samsungu nemá Snapdragony pro volný trh. Podivné partnerství:) Že by se Samsung připravoval na nějakou akvizičku?:)

 2. Martin (neregistrovaný)

  Trošku lež když Meizu má jejich Exynos :-D Meizu PRO 5 Exynos 7420, Meizu PRO 6 Plus Exynos 8890. Takže ten zákaz moc extra není kdyby to bylo tak jak píšete i Meizu by nemělo Exynos.

  • mara (neregistrovaný)

   meizu je ale cinska znacka, ja vsichni vime cinane kaslou na nejake zakazy

   • Pacik (neregistrovaný)

    Trochu mimo ne? Kdyby se ty procesory prodávali někde v obchodě na pultě, tak budiž, ale ty procesory jim musel prodat Samsung – což znamená že on porušil dohodu.

  • Milan (neregistrovaný)

   Záleží na kterém trhu ten patent platí…

 3. RadekLaz

  Tak pokud jsem dobře pochopil místní IT odborníky, tak procesor výkonnější je. Jenže grafika je výrazně slabší a v konečném výsledku je Qualcom stále rychlejší a odladěnější.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel