Domů » Bleskovky » Příští rok má být uvolněn zdrojový kód systému a aplikací počítače Apple Lisa

Příští rok má být uvolněn zdrojový kód systému a aplikací počítače Apple Lisa

Pamětníci a milovníci jablečné historie se mohou těšit na příští rok. V jeho průběhu bude údajně uvolněn k dispozici zdrojový kód systému, který poháněl počítač Apple Lisa z roku 1983. Jeho nalezení oznámilo Muzeum počítačové historie, kód aktuálně přezkoumávají softwaroví inženýři Apple.

Jakmile Apple prohlásí kód systému za autentický, bude zveřejněn pro širokou veřejnost, a to včetně vestavěných aplikací. Apple Lisa byl vůbec prvním komerčně dostupným počítačem, který poháněl systém s grafickým uživatelským rozhraním ovládaným myší. Apple se při návrhu tohoto prostředí inspiroval u firmy Xerox, ale ani jeho použití nepřineslo Lise úspěch, naopak se dá hovořit spíše o propadáku. Jméno počítače měla být podle Apple zkratka Local Integrated System Architecture, zakladatel společnosti Steve Jobs ale nakonec přiznal, že se počítač jmenuje podle jeho nejstarší dceři.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).