Domů » Bleskovky » Příští generaci čipu pro Apple bude vyrábět opět Samsung

Příští generaci čipu pro Apple bude vyrábět opět Samsung

Výrobu většiny čipů A8, které jsou k nalezení v nedávno představených iPhonech 6 a 6 Plus, má na svědomí tchajwanská společnost TSMC, která převzala žezlo po Samsungu. Záskok to byl ale zřejmě pouze jednogenerační, výrobu příštích čipů A9 by měl opět pokrýt korejský výrobce, což potvrdil samotný prezident společnosti Kim Ki-nam na konferenci v Soulu.

  

Samsung se výroby letošní generace dobrovolně vzdal, neboť z produkce 20nm čipů má údajně nízké výnosy. Příští generace však bude vyráběna 14nm procesem a s tím má Samsung na rozdíl od TSMC bohaté zkušenosti. Roční výpadek způsobil Samsungu poměrně velké ztráty. Výroba nových čipů, které by měly být až o 35% úspornější než ty současné, by se měla rozeběhnout ještě v letošním roce. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. hfh (neregistrovaný)

  Největší konkurence bude pro ně vyrábět čipy :D

 2. UMIS (neregistrovaný)

  S 14nm urcite samsung bohate zkusenosti nema na cem by je mel jako ziskat, kdyz tim zatim dela jen ruzne testovaci vzorky

  • Pavel (neregistrovaný)

   To je snad jedno ne, apple si navrhne nějaké perfektně propracované cpu a pár asiatů ze samsungu to jen vyrobí a smontuje….

  • Apple a perfektně propracované? To poslední dobou nejde dohromady. [odkaz]

  • Geary: on měl na mysli SoC, ty zařízení, „trochu“ rozdíl:) Nicméně pokud takto, nejde pak dohromady kvalitní výroba SoC a Samsusug, viz plasťáci nebo nově gapgate… Takže očividně je třeba rozlišovat:)

  • Ono to Applu poslední dobou nefunguje jako celek. Ale ty budeš Apple obhajovat i když se ti jejich telefon rozteče mezi prsty. No a chytat se kdejaký mezírky a posmívat se plastu, který snese třikrát vetší zátěž, než to bláto, co používá Apple, je k smíchu. Proč máš problém říct, že to Apple posral a cena neodpovídá kvalitě?

 3. Pepa (neregistrovaný)

  Tak tohle je dnešní svět „patentových“ válečníků. Logický krok. Samsung je na tomhle poli jeden z nejzkušenějších výrobců a hlavně byl vždy jedním z největších dodavatelů Applu. Pokud vím, vyráběl také předchozí čip A7 prakticky pro všechna jejich zařízení.

  I tohle je jeden z důvodů, proč nebýt šílenec kupující si zařízení hned, jakmile přijde na trh, když za prá měsíců budu mít to samé s míň rozežraným a možná také o něco výkonějším čipem…

  • No nevím, nejvýkonnější ARM jádra navrhuje ARM Holding a Apple, od Apple si to jinde než v iVěci nekoupíš, od ARM Holdingu si to mohou ostatní koupit všichni ve stejnou dobu…

  • Pepa (neregistrovaný)

   Ano, ale bavíme se o výrobci, ne o navrhovateli čipu. Samsung zde figuruje jako výrobce čipu/ů. Pro Apple jich vyrobil mnoho, je to stejné jako to, že Apple si vymyslí přístroj, ale ten on sám nevyrábí/nemontuje, nýbrž Foxconn, který jej také pouze smontuje z dodaných soušástek jiných výrobců. I ty pro jejich přístroje vyrábí někdo jiný. A že tu v minulosti krom Samsungu byla jiná známá jména, jako LG, Sony atd.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).