Domů » Bleskovky » Příběhy Applu: Tim Cook chtěl darovat Jobsovi část svých jater

Příběhy Applu: Tim Cook chtěl darovat Jobsovi část svých jater

Když Tim Cook v dubnu 2011 převzal po nemocném Jobsovi pozici CEO společnosti Apple, málo kdo tušil jak blízké přátelství oba muže spojovalo. Vše začalo když byl Jobsovi diagnostikován nádor slinivky břišní. Steve podstoupil operaci, kde mu byl nádor odstraněn, ale dříve než se tak stalo, stihl metastazovat do jater, která pomalu, ale jistě selhávala a tehdejší šéf Applu nutně potřeboval jejich transplantaci. Celá situace byla ale dost zamotaná – pacient má nárok na transplantaci jater jen když je jisté, že metastázy nezasáhly i jiné orgány, ani úspěšná operace ale nezajišťovala příliš pozitivní prognózu.

  

Steve byl svým způsobem v šachu – pokud by transplantaci nepodstoupil, nejspíš by brzy zemřel na selhání jater; transplantace mu sice zajistila nová játra, ale po zbytek života musel brát imunosupresiva, aby imunitní systém darovaný orgán nezničil. Imunosupresiva fungují tak, že imunitní systém potlačují, ten ale potřebujeme v boji proti rakovinotvorným buňkám a pokud v tělě pacienta po ostranění nádoru zbyde byť několik takových buňěk, celkem snadno se opět rozšíří, k čemuž nakonec zřejmě u Jobse došlo.

Samotná transplantace již v roce 2009 vyvolala obrovský skandál, média útočila ze všech stran s obviněním, že miliardář Jobs přeskočil záhadným způsobem na první místo v čekací listině na nová játra. Nemocnice, kde operace proběhla, se hájila tím, že se čekací listina neřídí termínem registrace, ale závažností nemoci jednotlivých pacientů stejně jako prognózou přežití. Teprve nedávno jsme se ale díky úryvku z připravované knihy „Becoming Steve Jobs“ dozvěděli, že Steve celému skandálu mohl předejít, část svých jater mu totiž nabídl přímo Tim Cook.

Po jedné z návštěv doma u nemocného Steva byl údajně Tim Cook tak rozhořčen, že si nechal v nemocnici odebrat krev a v následných testech zjistil, že by mohl být kompatibilním dárcem jater pro svého šéfa. Na rozdíl od ledvin jsou játra sice nepárový orgán, mají ale celkem velkou schopnost regenerace a časem dorostou do téměř původních rozměrů jak u dárce, tak i u příjemce. Když se Tim Cook vydal tuto radostnou zprávu sdělit Stevovi, ten jej utnul v půlce věty a řekl, že ho v žádném případě nenechá játra darovat.

Tim Cook v knize dodává, že ačkoliv byl Steve v průběhu své kariéry k mnohým nemilosrdný, rozhodně nebyl sobecký, cituji: „Sobecký člověk vám takhle neodpoví. Představte si chlapa který umírá, má na kahánku kvůli selhání jater a najednou mu někdo nabídne možnost uzdravení. Řekl jsem ‚Podívej Steve, jsem úplně zdravý, byl jsem na prohlídce, tady je lékařská zpráva. Můžu to podstoupit a nevystavuju se riziku, budu v pořádku‘ a on to ani nezvážil. Neřekl ‚Jsi si jistý že do toho chceš jít?‘ nebo ‚Nechám si to projít hlavou‘, řekl přímo ‚Ne, nikdy tě to nenechám udělat! V žádném případě!‘, skoro vyskočil z postele když mi odpověděl, a to bylo v době, kdy mu bylo opravdu mizerně. Steve na mě křičel snad jen 4krát nebo 5krát za těch 13 let co jsem ho znal a tohle byl jeden z těch případů“.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Někteří lidé ripují příliš „zbrkle“, Jobs, Mercury, Patchett… Mohli nám toho ještě tolik dát:(

  • borix (neregistrovaný)

   S Mercurym a Patchettem souhlasím. Jobs fungoval v sinusovkách. Firmu marketingově vytáhl a pak postupně potopil. Samozřejmě nikomu smrt nepřeju, ale takhle má apple mnohem větší šanci na dlouhodobější úspěch.

 2. To sú prognózy predaja Iwatch také nízke, že sa musia vydávať takéto sladko – bôľné príbehy?

  • Je to z knihy In Becoming Steve Jobs od autorů Rick Tetzeli a Brent Schlender, s Apple společností nebo jejich PR to nemá nic společného.

  • Mno nevim nevim u toho jabka je cosi prohnileho…ja bych ji popravde vse neveril…

  • Tim (neregistrovaný)

   No jo, UNI zere veskerou literaturu o Jobsovi. Jake to prekvapeni :)

  • TIM (NEREGISTROVANÝ): Nesmysl, stačí se podívat na zdroj, případně na zdroj zde odkazovaného zdroje. Kolikrát se nastavíte divit, co se až k tobě na konec dostane. Viz nedávno o jakémsi fotografovi Apple s jménem White bla bla, pak zjistíš, že to zdaleka není fotograf Apple a že se nejmenuje White, ale fotil v White house a celý článek zde je vlastně k smíchu.. ..

  • mam (neregistrovaný)

   Na svete jsou jen dve veci jiste: smrt a Uniho laska k Applu :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).