TOPlist

Příběh konzole Gameboy: ikonická legenda Nintenda slaví 30 let

gameboy

V těchto dnech je tomu přesně 30 let od vydání první konzole GameBoy. Klasika herního světa a pradědeček kapesních herních konzolí. Kdo by neznal jeho ikonický design či kultovní hry jako Tetris, Mario, Pokemon Red a Blue a DonkeyKong.  Pojďte si s námi zrekapitulovat historii této konzole.

GameBoy přitom nebyl zcela první konzolí Nintenda. Společnost na pole kapesních herních zařízení přišla nejprve s konzolemi Game&Watch. Konzole disponovala dvěma displeji se statickými objekty, které se postupně rozsvěcovaly či zhasínaly. Podobně, jako jednotlivé segmenty na kalkulačce či známé ruské hře Jen počkej, která byla právě klonem Game&Watch od Nintenda.

První generace kapesní herní konzole GameBoy
První generace kapesní herní konzole GameBoy

Pokud si chtěl hráč zahrát jinou hru, bylo třeba pořídit zcela novou konzoli Game&Watch. V téhle době tak vznikly konzole s první verzí DonkeyKong, Popeye a dokonce také jednoduchá verze Maria. Hry byly vyráběny mezi lety 1980 a 1991 a vzniklo jich celkem 59.

První GameBoy přišel v roce 1989. Letos slaví třicetiny

V roce 1989 světlo světa spatřila první konzole GameBoy, kterou měl na svědomí stejný tým, jako konzole Game&Watch. A ačkoliv to tehdy nebyla jediná kapesní konzole, která navíc podporovala hry skrze tzv. cartridge, zaznamenala masivní úspěch. Konzole disponovala černobílým displejem bez podsvícení a podporovala pouze čtyři stupně šedi. Napájena byla čtyřmi AA bateriemi, což zařídilo asi 20hodinový herní zážitek.

GameBoy Original Cartridge
GameBoy z roku 1989 s herními kazetami (cartrige)

Jedná se však stále o větší hodnotu, než například u konkurenční barevné kapesní konzole Lynx napájené šesti bateriemi a pouhými čtyřmi hodinami provozu. Navíc byl GameBoy mnohem kompaktnější. GameBoy dokonce nabízel multiplayerové hraní mezi více GameBoy konzolemi skrze kabel.

Popularita konzole raketově rostla. Celkově se jí prodalo 118,69 milionu kusů a zařadila se tak na třetí příčku nejprodávanějších konzolí vůbec.

Jelikož disponovala poněkud malým displejem a chybějícím podsvícením, vznikalo na konzoli nepřeberné množství příslušenství. Mezi nimi jsme mohli najít zvětšující skla pro displej, lampičky, nasazující joysticky a podobně. Vznikl dokonce i fotoaparát a tiskárna pro GameBoy, nebo dokonce šicí stroj řízený konzolí.

Nástupce GameBoy Pocket v roce 1996 přinesl o poznání lepší a větší displej, menší rozměry, napájení pouze ze dvou AAA baterií a řadu barevných provedení.

Gameboy Pocket
Gameboy Pocket

GameBoy Color z roku 1998 konečně nabídl možnost barevného hraní. Objevily se také některé klasické NES hry, jako Super Mario Bros. Stále se však jednalo o konzoli bez podsvíceného displeje. Jediná v té době dostupná verze s podsvícením byla GameBoy Light, což byla upravená verze modelu Pocket. Ten byl však exkluzivně určen pouze pro japonský trh.

Hra na GameBoy Pocket
Hra na GameBoy Pocket

Později Nintendo vydalo GameBoy Advance, který nabízel nový design, orientaci konzole na šířku a přidal také zadní pravé a levé tlačítko L, R. Nástupce GameBoy Advance SP je první moderní skládací konzolí Nintenda. Po rozložení SP nabízí velmi podobné rozložení jako originální GameBoy, ovšem s jednou obrovskou výhodou. Konzole dostala konečně podsvícení displeje.

Gameboy Advance SP
Gameboy Advance SP

Stejně jako se vyvíjela konzole samotná, vyvíjely se také hry a samozřejmě cartridge. I přes různé velikosti a tvar herních kazet byly všechny konzole zpětně kompatibilní. Ač to znamenalo, že po vložení větší staré cartridge do nového SP jste se museli spokojit s trčící polovinou herní karty z konzole :-)

Nespočet různých typů konzolí

Nintendo poté zkusil vydat ještě jednu méně známou konzoli GameBoy a to GameBoy Micro. Jednalo se o nejmenší verzi GameBoy. Možná to tehdy bylo až příliš malými rozměry displeje způsobující nedostačující herní zážitek, či rychlým nástupem nové konzole Nintendo DS, ovšem konzole Micro byla nejméně úspěšnou konzolí ze série GameBoy. Tím Nintendo uzavřelo kapitolu GameBoy a přesunulo se k výrobě o poznání modernějšího DS. První verze DS však ještě chvíli nabízely zpětnou kompatibilitu se hrami GameBoy Advance.

Pokud se dnes podíváme na konzole Nintendo DS, všimneme si jistě povědomých rysů, které konzole převzala z GameBoyů. Nápadně však připomíná také první konzole Game&Watch. Je tak jisté, že Nintendo využívá také svých starších a ověřených nápadů.

Nintendo DS
Takhle vypadá Nintendo DS

A co když si chci pořídit GameBoy nyní?

Pokud se chcete stát jedním z majitelů GameBoye a užít si stovek klasických GameBoyovských her, stále ještě můžete. Konzole i hry najdete v různých bazarech či na portále eBay doslova za „pár stovek“.

Za zmínku stojí také konzole BittBoy. Letos byla vydána už jeho druhá verze. Konzole přináší ikonický GameBoy design a spoustu předinstalovaných her. Konzoli je nově také možné připojit k počítači a další hry do ní nahrát.

Na internetu také můžete objevit konzoli GB Boy od firmy Kong Feng. Ta se velmi podobá konzoli GameBoy Color. Oproti ní však nabízí řadu výhod. Má kvalitnější, podsvícený displej, okolo 60 předinstalovaných her a podporu originálních cartridgí od Nintenda. Navíc je plně kompatibilní s GameBoy Pocket, Color i originálním GameBoyem a lze je možné propojit kabelem pro multiplayerové hry.

Najít však můžete další nepřeberné množství klonů s ikonickým designem GameBoye. Jedno je tedy jisté. Nintendu se podařilo vyrobit něco, co se nejen hráčům vrylo do srdcí.

Autor článku Lukáš Kobylík
Lukáš Kobylík
Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.

Kapitoly článku