Domů » Bleskovky » Převratný objev: vědci přišli na to, jak vyrobit elektřinu ze vzduchu

Převratný objev: vědci přišli na to, jak vyrobit elektřinu ze vzduchu

Týmů akademiků z americké University of Massachussets Amherst se podařilo vyvinout technologii, která umožňuje vyrobit elektřinu ze vzduchu. Konkrétně vyvinuli zařízení, které používá přírodní protein, jenž dokáže vytvořit energii z vlhkosti ve vzduchu.

Zařízení má název Air-gen a funguje tak, že používá elektricky vodivý proteinový nanodrát, který produkuje mikrob Geobacter. Připojením elektrod k těmto nanodrátům zařízení dokáže z vodní páry v atmosféře vytvářet elektrický proud.

storm bourka blesk elektrina
Ilustrační obrázek

Výzkumný tým již nyní hledá možnosti, jak svůj vynález potenciálně uplatnit v praxi. Technologie je sama o sobě nenákladná, zcela obnovitelná a čistá a oproti jiným udržitelným zdrojům energie nepotřebuje vítr ani slunce a mohla by fungovat i uvnitř.

Hned to nebude. Technologii ještě čeká dlouhý vývoj

Technologie samozřejmě bude potřebovat ještě projít dalším vývojem a zdokonalením, než bude moci elektřinu vyrábět ve velkém měřítku. Odrazovým můstkem k tomu by podle akademiků mohlo být její použití v komerční elektronice. Momentálně dokáže Air-gen produkovat dostatek elektřiny pro malá elektronická zařízení. Díky relativně malému form factoru technologie je prý dalším logickým krokem uzpůsobit ji tak, aby mohla napájet nositelná zařízení jako chytré hodinky a fitness náramky.

Air gen

Akademici věří, že v budoucnu by technologie mohla být teoreticky implementována i do smartphonů, což by teoreticky eliminovalo nutnost je pravidelně nabíjet. Jako mnohé jiné nové technologie v oblasti výroby energie a baterií má zařízení velký potenciál, cesta pro komerční využití však bude zřejmě ještě dlouhá. Vědci jsou každopádně ohledně budoucnosti svého vynálezu více než optimističtí. „Tohle je jen začátek nové éry na proteinu založených elektronických zařízení,“ uvedl elektroinženýr a vedoucí týmu Jun Yao.

Martin Duchoslav

3 komentářů

  1. Dezider Heldebrandt

    tak… zařízení na výrobu čisté energie již je dávno vymyšlené. Stačí to pouze vzít a začít vyrábět. Zmíním pouze MEG týmu prof. Beardena, nebo testatika pana Baumanna. Není třeba vymýšlet blbosti s bakteriemi a vyvíjet něco, co kdoví zda bude fungovat. Jenom aby to bylo co nejsložitější, aby se platil sáhodlouhý výzkum a vědátoři měli práci. A pak ještě když něco doopravdy objeví, tak to zašijí do trezorů a my zas ostrouháme. Jako tolikrát předtím…

    • Tak to vezmete, zacnete vyrabet a vydelejte miliary :D

    • Tady je hlavně PROBLÉM, že jistí lidé NECHTĚJÍ, aby se něco takového „zbytečně“ rychle dostalo do rukou běžných lidí. STEJNÉ to bylo např. s elektromobily… zpráva „jsme připraveni na komerční výrobu“ a pak už jen ticho. Takhle to bylo u spousty automobilek. Ono to taky není sranda, když na tyhle věci je navázáno opravdu HODNĚ jiné výroby. To jen děti typu Gréta si myslí, že změna jde hned (tj. v rámci třeba jednoho roku). Opak je pravdou a nějakou takovou rychlou „změnou k lepšímu“ se dá VELMI jednoduše rozpoutat i světová válka a to nám za to ROZHODNĚ nestojí…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).