Domů » Bleskovky » Překvapivý konkurent Apple Pay. Do hry vstoupí Evropská unie

Překvapivý konkurent Apple Pay. Do hry vstoupí Evropská unie

Platební systém Apple Pay nemá na chytrých telefonech kalifornské společnosti prakticky žádnou konkurenci, přičemž situace na konkurenčním systému Android je prakticky opačná. Restrikce Applu do značné míry omezují možnosti pro vstup ostatních hráčů do systému iOS, nicméně jeden konkurent pro Apple Pay, se kterým Apple určitě nepočítal, se rýsuje na obzoru.

apple pay google eu nfc unsplash
Apple Pay nemá na iOS prakticky žádnou konkurenci

Oním konkurentem je Evropská unie. Jejím cílem ovšem není konkurovat Apple Pay v pravém smyslu slova. Evropská unie by ráda zavedla digitální peněženku, která by fungovala a byla uznávaná ve všech 27 členských státech. Cílem peněženky je sdružovat důležité přístupové údaje, digitální verzi občanského průkazu či platební karty. Ve své podstatě se jedná o vytvoření ucelené digitální identity.

apple pay google eu nfc penize pass unsplash
Digitální peněženkou by Evropská unie usnadnila spoustě lidem život

Evropská unie s projektem digitálních občanských průkazů už začala před nějakou dobou, nicméně každý členský stát k realizaci přistoupil po svém, přičemž jednotlivé varianty elektronických občanek si povětšinou vzájemně neuznávají. Unie proto přišla s novým standardem eiDAS, který měl vytvoření jednotné digitální identity usnadnit, nicméně se tak nestalo.

apple pay google eu nfc ucty penize unsplash
Placení v zahraničí a ověřování identity v rámci Unie by se značně zjednodušilo

V přípravě je proto nová varianta, která usnadní život všem obyvatelům Evropské unie. Díky jednotné „peněžence“ by už neměl být takový problém například s placením účtů či daní v jiném státě EU či pronajmutím vozidla na dovolené. Otázkou ale zůstává, kolik toho digitální peněženka od Evropské unie pojme. Pokud se neomezí pouze na občanský průkaz a platební karty, ale přidá také letenky či lístky na koncerty, mohla by z této aplikace vyrůst pořádná konkurence nejen pro Apple Pay, ale také pro všechny ostatní podobné služby.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

13 komentářů

 1. Nez mit v telefonu nejakou aplikaci, ve ktery budu mit treba obcanku, to by se mi vic libila moznost pridat si obcanku do Apple Wallet

 2. Tak takovyhle klikaci nadpis bych na smartmanii teda fakt necekal :(

 3. Z toho se mi chce zvracet. Nemám poslat své údaje EU už teď? Že bych si ušetřil pak problémy

  • Naprostý souhlas. A tady tomu evidentně fandí.

  • Ty tatare, EU je má už dávno jestli máš evropskej čipovej pas.

  • Jinak nejvíc mi fascinujou lidi podobný jako ty, co s radostí dávaj své údaje číně a obhajujou Huawei kde se dá, ale ve chvíli, kdy by měla podobné údaje získat EU pro vytvoření lepších podmínek evropy na globálnim trhu, tak vám začne praskat cévka v mozku.

  • Johny: No, na druhou stranu, hrnout se dat sjednocene vsechny osobni udaje EU se fakt taky uplne nebudu

  • lukass71: V článku není dostatek informací, jak by celá věc fungovala. Asi není důvod, aby EU sbírala platební historii konkrétních jednotlivců. Na druhou stranu z pohledu anonymizované statistiky to dává více než dobrý smysl a osobně bych byl pro, aby těmito daty EU disponovala. Umim si představit, že to, co je napsáno v článku funguje ve dvou úrovních. Vlastně dost podobně, jako fungují digitální měny. Ty máš svůj zabezpečenej přístup k peněžence, kde máš historii svých transakcí, správu digitální kreditní karty může provádět v podstatě kterákoliv banka. A EU z toho dostává anonymizované behaviorální údaje. Problém v tom nevidim.

  • Stejne jako blokuju reklamy a jakoukoliv personalizaci reklam, tak fakt nepotrebuju, aby EU sledovala moje behavioralni udaje. Pokud to muzu nejak omezit, jen tak dobre.

  • lukass71: A konkrétní důvod proč bys to dělal? Jen by mi to zajímalo, proč by ti vadil statistickej sběr anonymních dat.

  • personalizace reklam je samozřejmě úplně něco jiného, tak jsi skrze web identifikovanej, to je přesný opak toho o čem mluvím.

   Na druhou stranu pokud by EU uměla dostatečně rychle sbírat statistická data o chování svých uživatelů, obecně, tak se tomu dá přizpůsobovat trh a posilovat pozice EU na globálním trhu, mít výhodu třeba právě oproti číně, ale i USA.

 4. Tak nevím, já problém s placením po celý EVropě i mimo nikdy neměl (platební karta).
  S pronájměm čehokoliv taky ne (pas a platební karta).
  Letenky – pas a platební karta.
  Je fakt, že daně platím v ČR (nepočítám spotřební daňa DPH, který jsou „v ceně“ zboží).
  Že by nám Brusel opět řešil neexistující problém?

  • Dalca: No tady lidi moc nejsou na kreditní karty a kreditní benefity zvyklí :D Mně třeba vraceli 4 % z nákupu potravin za rok, což už jsou docela příjemný peníze. V čechách lidi platí karty/účty a maj z toho naprostý h*** :D Leda ztráty. Je otázka, co by ti nabídla EU. Jestli třeba lepší konverzní kurzy, benefity na letenky… může toho být docela dost :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).