Překvapí Snapdragon 8 Gen 2 netradičním složením procesorové jednotky?

Snapdragon 8 Gen 1

Qualcomm před nedávnem představil svůj zatím nejvýkonnější čipset pro mobilní telefony. Snapdragon 8+ Gen 1 je však pouze vylepšení loňského modelu bez přídomku „+“ a skutečně nová generace dorazí až letos na podzim. A podle informátora Digital Chat Station bude velmi neobvyklá.

Qualcomm si údajně pohraje se složením procesorové jednotky, kterou má postavit hned ze čtyř různých typů jader. Zatímco současný Snapdragon 8(+) Gen 1 disponuje konfigurací 1 + 3 + 4 (tedy jedno supervýkonné jádro, tři výkonná a čtyři efektivní), chystaný Snapdragon 8 Gen 2 má mít složení 1 + 2 + 2 + 3. Konfigurace prý bude následující:

  • 1 × Cortex-X3 (Makalu-Elp)
  • 2 × Cortex-A720 (Makalu)
  • 2 × Cortex-A710 (Matterhorn)
  • 3 × Cortex-A510 (Klein-R1)

Zatímco jádra Cortex-A710 a Cortex-A510 jsme již viděli v minulých čipsetech, jádra generace Makalu (X3/720) budou novinkou. Podle dva roky staré infografiky ARM od nich máme očekávat 30% nárůst výkonu oproti generaci X1/A78 – oproti současné generaci si tak zřejmě nijak zásadně nepolepší.

Cortex

Zlepšení se může odehrát v grafické části. Zde však pouze víme, že Snapdragon 8 Gen 2 dostane grafiku Adreno 740 postavenou na stejné architektuře jako Adreno 730 ve Snapdragonu 8 Gen 1. O novém grafickém čipu ale zatím nemáme žádné bližší informace.

Na velký posun se nemůžeme těšit ani z hlediska výrobního procesu, neb Qualcomm údajně použije tentýž jako v případě Snapdragonu 8+ Gen 1, tedy 4nm od TSMC. K odhalení Snapdragonu 8 Gen 2 pravděpodobně dojde v rámci technologického summitu Qualcommu, který se tradičně koná na začátku prosince na Havaji.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku