TOPlist

Přehled aplikací a her, které si dočasně můžete stáhnout zdarma

Ani tento týden nepřijdete o víkendový přehled dočasně zlevněných aplikací a her, které si lze po omezený čas stáhnout zcela zdarma. Jako tradičně i dnes najdete v přehledu šestici titulů rovnoměrně rozdělených mezi iOS a Android.

Úvodem nesmí chybět ani obligátní varování, že byste v případě zájmu neměli se stažením vyhlídnuté aplikace či hry příliš váhat, již brzy zdarma být nemusí. Ve vaší knihovně ale aplikace zůstanou „zakoupené“ navždy, i po odinstalaci.

iOS

The 7th Guest

The 7th Guest je mobilní předělávka stejnojmené počítačové hry, která byla původně vydána již v roce 1993. Ve své době byla přijata s velkým nadšením, prodalo se více než dva miliony kopií a hra údajně přispěla i k rozšíření dnes již téměř zapomenutých CD–ROM mechanik.

O hře se v devadesátých letech vyjádřil kladně dokonce i Bill Gates, který ji nazval „novým standardem interaktivní zábavy“.



Bill Gates na snímku z roku 2017



Nepřehlédněte

Bill Gates: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Samotnou hru by pak šlo po obsahové stránce charakterizovat jako horrorovou adventuru plnou složitých logických hádanek.

Příběh je vyprávěn z první osoby a začíná flashbackem temných událostí z minulosti. V herní současnosti se následně probudíte ve strašidelném domě, jehož tajemství odhalujete. Hlavní hrdina trpí amnézií a minulost si vybavuje po částech zpětně, takže nikdy nevíte, co od postupně se rozvíjejícího příběhu očekávat.

Hra ve své době vyhrála množství ocenění a kladně je přijímána i dnes, takže určitě stojí za vyzkoušení. Jedinou nevýhodou je snad relativně velká velikost — protože se jedná o port počítačové hry z poloviny devadesátých let, budete potřebovat zhruba 650 MB místa.

PhotoTangler

PhotoTangler je trochu banální aplikace, která si ale jistě najde své uživatele, o čemž svědčí i téměř pětihvězdičkové hodnocení na App Storu.

Jedná se o nástroj na tvorbu koláží z více fotografií, přičemž hlavním selling pointem je možnost vytváření přechodových efektů pro přirozenější splynutí jednotlivých snímků do výsledného obrazu.

Fotografiím lze měnit velikost, upravovat jejich orientaci v prostoru, ořezávat je, měnit jejich poměr stran a různě nastavovat parametry prolnutí. Samozřejmě nechybí ani možnost přidat textový popisek či „dovyfotit“ snímek přímo do koláže.

Typickým využitím budou zejména různé příspěvky na sociální sítě, ale díky podpoře práce s původním rozlišením lze aplikaci snadno použít i k vytvoření různých pozvánek, péefek, narozeninových přání a podobných materiálů.

Frugi

Frugi je povedená aplikace na správu výdajů a kontrolu osobního či rodinného rozpočtu. Umožňuje zaznamenávat jakékoliv výdaje a příjmy, přičemž jednotlivé položky lze třídit do kategorií a přidělovat jim tagy, což přijde vhod na konci měsíce.

Můžete si totiž nechat vytvořit různé statistiky, včetně jakéhosi „mraku tagů“, kde hned na první pohled uvidíte, jak velkou část vašich výdajů tvoří daná kategorie. Jednotlivé měsíce lze dokonce porovnávat, takže můžete kontrolovat, jestli jste za něco neutratili „podezřele“ více než normálně, a případně tomu přizpůsobit výdaje v dalším měsíci.

Potěší také možnost zadávání položek v celém spektru světových měn, lokalizace do češtiny, nebo vyhledávání ve všech záznamech. Trošku zvláštní funkcí je podpora různých typů kalendářů, takže si klidně můžete zaznamenávat výdaje třeba do buddhistického kalendáře.

Nechybí ani export do PDF, Excelu či přímý tisk skrze Air print. Samozřejmostí je pak zabezpečení pomocí kódu nebo TouchID a synchronizace dat (a záloha) skrze iCloud.

Android

Shodou okolností tento týden ve výběru pro Android nenajdete žádnou aplikaci, jelikož autor žádnou dostatečně zajímavou nenašel. Snad si ale užijete alespoň některou z vybraných her!

Farm and Click

Jak již název hry napovídá, jedná se o klasickou „farmářskou klikačku“. Sázíte různé zemědělské plodiny, sklízíte jejich úrodu a za ušetřené peníze nakupujete nové sazenice a vybavení. Nechybí samozřejmě ani možnost chovat zvířata, ačkoliv v této hře je pojetí zemědělských zvířat poněkud svobodomyslné.

Kromě klasických ovcí, krav a kuřat totiž můžete chovat například také mamuty, draky a jednorožce. To ale rozhodně není na škodu, protože to ve spolupráci s povedenou komiksovou grafikou hře dodává humorný charakter.

Hra slibuje, že vás nebude zdržovat zbytečně dlouhým čekáním na různé upgrady a plně se tak můžete věnovat samotnému farmaření.

Někteří uživatelé varují, že se jim hra ve výchozím nastavení otevře v ruštině. To ale není až takový problém, jelikož jazyk lze v nastavení snadno přepnout na angličtinu a díky piktogramům to zvládnete i bez znalosti azbuky.

Dragon slayer

Pokud draky spíše než chováte raději… řekněme likvidujete, pak by vám určitě neměla uniknout tato indie RPG.

Stejně jako u ostatních her tohoto typu likvidujete všemožné nepřátele v podobě fantasy potvor, a za utržené odměny pořizujete lepší vybavení, nové hrdiny a různé herní předměty. Nechybí samozřejmě ani režim boje se silným bossem, kterých je ve hře opravdu hodně typů.

Dalším herním režimem je „Wave“ v němž se musíte vypořádat s tisíci nepřátel, kteří přichází v podstatě neustále.

Za herní úspěchy získáváte různé achievementy a in–game ceny, takže můžete samotné hraní ozvláštnit i sbíráním vzácných předmětů.

Na to, že se jedná o nezávislou hru, nabízí opravdu hodně obsahu. Vývojář navíc slibuje přidávat stále další a další novinky, takže by vás hra neměla jen tak omrzet.

LASERBREAK 2 Pro

Laserbreak je návyková logická hra, jejíž cíl je na první pohled docela primitivní — zasáhnout laserem červené tlačítko pro ukončení levelu.

Jenže laser samozřejmě nemíří příhodným směrem a kvůli překážkám v cestě musíte využívat nejrůznějších triků, jak ho do požadovaného bodu nasměrovat. Budete využívat různé fyzikální principy — typicky odraz laseru od speciálních ploch — ale v pozdějších fázích hry nechybí ani bedny s TNT, různé spínače, nebo červí díry.

Pokud se vám navíc v průběhu kola povede posbírat všechny tři zlaťáky, odemkne se vám časem bonusový level. U každého ze 119 kol také vidíte, kolik uživatelů ho zdárně dokončilo. Snadno tak můžete svůj výkon porovnávat s komunitou.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku