Domů » Články » Předplacené karty: Jaké mají výhody a u kterého operátora jsou nejlevnější?

Předplacené karty: Jaké mají výhody a u kterého operátora jsou nejlevnější?

O2, T-Mobile a Vodafone nabízejí u svých karet výhody, odměny a balíčky služeb, které se mohou vyplatit – za určitých okolností. Jejich předplacené karty ale mají volání i SMS za nejvyšší ceny. Nejlevnější a nejpraktičtější předplacená karta na trhu je stále BLESKmobil a připravují se ještě výhodnější.

Předplacené karty jsou pro operátory zdrojem příjmů od skupin méně platících občasných uživatelů a těch, kteří nesplňují podmínky pro uzavření tarifní smlouvy. K maximalizaci výnosů z předplacenek operátoři přicházejí s výhodami, ty jsou však ušité na určitý podmíněný způsob používání karty, když platí:

 • Časově omezená výhoda
 • Časově omezená výhoda podmíněná dobitím
 • Časově omezená výhoda podmíněná spotřebou
 • Zvýhodnění omezená na vlastní síť, několik čísel a určitou dobu
 • Odměna slevou na nákup jiného zboží nebo služeb …

Sáhodlouze proto popisovat a rozebírat, jak motivační výhody, odměny a bonusy u předplacených karet fungují, nemá valný smysl. Při specifickém způsobu používání mohou sice někdy výhodu znamenat, ale společnými jmenovateli karet O2, T-Mobile a Vodafonu jsou vysoká jednotková cena (srovnej ceny volání až 6,5-7,5 Kč/min s cenami níže) a snaha přimět uživatele k vyšší spotřebě.

Namísto marketingových sloganů se při nákupu karty raději orientujte podle jasné ceny za minutu a za SMS a podle způsobu účtování (tarifikace). Předplacená karta má nabídnout jednoduchou cenovou strukturu a podporovat občasné použití, nikoliv pravý opak.

Ceny košů předplacených karet

 

* Cena koše ha-loo může být ještě o desítky korun nižší, pokud se zohlední levnější volání ve vlastní síti

Těmito vlastnostmi na českém trhu zatím vyniká pouze karta BLESKmobil. Z tabulky (do které jsme pro porovnání zařadili i chystanou kartu ha-loo od 13.6.) zřetelně vyplývá cenová výhodnost karet BLESKmobil s minutou voláni za 2,5 Kč kamkoliv a kdykoliv a SMS za 1,5 Kč.

Karty ha-loo – pokud se potvrdí oznámené ceny – budou  při ceně volání 2 Kč/min a 1,3 Kč za SMS s účtováním hovorů po vteřinách ještě výhodnější než BLESKmobil. S kartou ha-loo zaplatíte méně, než uvádí tabulka, budete-li ji využívat také v síti operátora (minuta a SMS za 1 Kč).

Ceny košů paušálních tarifů

 

Zajímavé informace poskytne srovnání cen identických spotřebních košů při použití předplacené karty a tarifu s měsíčním paušálem v další tabulce. Karty O2, T-Mobile a Vodafone jsou výhodnější než paušál stejného operátora při velmi nízké spotřebě odpovídající cca 50 minutám hovoru a 30 SMS za měsíc.

Porovnání cen košů BLESKmobil a ha-loo s paušály navíc ukazuje, že karty jsou podobně drahé nebo levnější i při nízké spotřebě nějakých 90 min/měsíc a 50 SMS. Připočteme-li výhody předplacených karet spočívající v občasných platbách bez závazků a jednoduchosti, může být také v tomto případě lepší koupit si předplacenou kartu BLESKmobil nebo ha-loo než odpovídající paušální tarif.

Splní-li se ohlášené vlastnosti karet ha-loo, budou dokonce srovnatelné nebo levnější než dnešní paušální tarify pro 150 minut volání. U těchto karet nebudete muset myslet na to, kolikrát jste už volali nebo budete volat, kam a kdy a jakou výhodu máte. Nejspíš byste si to stejně nepamatovali.

Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

4 komentářů

 1. Anonym (neregistrovaný)

  – „Jaké mají výhody a u kterého operátora jsou nejlevnější?“

  Podstatnou výhodu vidím především v tom, že si člověk může platit jen mobilní internet a nemusí si k němu dokupovat „zbytečné“ volné minuty a SMS. Například kombinace internetu u O2 (který i po přeročení FUPu jede slušných 250 kb/s), WhatsApp a volání přes internet (např. voocall za 1 Kč/min, etc.) je solidní alternativou. Navíc se internet platí týdně místo měsičně a když člověk jede na nějakou dobu pryč, může si jej jednoduše zrušit.

  • Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

   VoIP po překročení FUP u O2 funguje? Podle specifikace u týdenního i měsíčního paušálu ke kartě O2 jde o „hnědou“ zónu, tj. mohou běžet jen web a mail (200 kbps) a VPN, https (32 kbps). FTP, streaming, VoIP ne. Osobní zkušenost nemám, to by byla zajímavá informace.

  • Tak jsem si zkusil vyčerpat FUP, SpeedTest ukazoval 200 kbps, a zavolat přes O2 3G přes voocall a hovor fungoval standardně jako přes normální nezpomalené 3G (odezva cca 1 sekunda, přes WiFi odezva nepostřehnutelná).

   Je samozřejmě možné, že VoIP hovor jel rychlostí 32 kbps, ale kvalita byla stále velice slušná a služba jako taková zablokovaná nebyla. Stejně tak streamování přes YouTube a 8Tracks, i když nepoužitelně pomalu, fungovalo.

   Navíc je samozřejmě po vyčerpání internetu možné využít callback, který je stále levnější než volat přímo přes O2.

 2. mARTin (neregistrovaný)

  Jednoduché a rychlé srovnání předplacených karet aktuálních operátorů na našem trhu [odkaz] včetně detailního rozboru jednotlivých operátorů s jejich výhody i nevýhody.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).