Předchůdce Apple Watch z roku 1988 míří do aukce. Očekává se astronomická cena

seiko WristMac 1

Když se řekne spojení Apple a chytré hodinky, pravděpodobně se každému vybaví Apple Watch. Zatímco v dnešní době máme zcela jasnou představu o tom, jak chytré hodinky od Applu vypadají, v roce 1988 by vám na mysl přišel zcela jiný produkt. Tím jsou „chytré hodinky“ Seiko WristMac.

Ty vznikly za spolupráce firem Ex Machina a Seiko, přičemž se jedná o jedny z prvních chytrých hodinek. Ačkoli se na jejich výrobě Apple nepodílel, byly naprogramovány na spolupráci s počítači Macintosh. Mohli jste v nich například ukládat telefonní čísla, spouštět jednorázové či opakované budíky nebo dokonce ukládat poznámky, které šly následně přesunout na disk v podobě textového souboru.

Seiko WristMac auction 1
Seiko WristMac lze s trochou nadsázky označit za předchůdce Apple Watch

I když tento výčet funkcí může působit v dnešní době komicky, ve své době se jednalo o revoluční počin. Například v roce 1991 používali hodinky WristMac astronauti NASA pro komunikaci s Macintosh Portable a softwarem Apple Link na palubě raketoplánu Atlantis.

seiko wristmac auction
Do aukce jde kompletní balení Seiko WristMac

Chytré hodinky WristMac jsou bezesporu velmi raritním kouskem, obzvláště ty v původní krabici s dokem, manuály, registrační kartičkou a disketou se softwarem pro jejich nastavení. Ředitel aukční síně ComicConnect Stephen Fishler, kde se hodinky budou dražit, předpokládá, že Seiko WristMac se mohou prodat za cenu mezi 1 000 až 100 000 dolarů (cca 22 600–2 260 000 korun), přičemž realistický odhad finální ceny je mezi 25 000 až 50 000 dolary (cca 565 000–1 130 000 korun).

Seiko WristMac je ojedinělým kouskem technologie

Pokud byste se chtěli aukce o raritní kus technologie zúčastnit, můžete tak učinit už dnes. Aukce Seiko WristMac začíná na jednom dolaru (cca 22 korun) a potrvá až do 18. prosince.

Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku