Cena:

Pozor, šmírák! Nová funkce ochrání citlivá data Chromebooku před nechtěnou pozorností

Acer Chromebook uvod

Google momentálně pracuje na nové a zajímavé funkci pro Chromebooky. Novinka se zaměřuje na zvýšení ochrany soukromí a celkového uživatelského zážitku bez v poslední době rozšířeného a všudypřítomného „shoulder surfingu“, tj. bez toho, aby vám spolupracovník nebo spolucestující v autobuse nepozorovaně nahlížel přes rameno do obrazovky vašeho zařízení a viděl, na co se díváte, nebo dokonce odpozoroval nějaké vaše přihlašovací údaje.

Acer Chromebook uvod
Tuhle funkci ocení všichni majitelé Chromebooků

Zprávu o chystané vychytávce, která má nést označení Human Presence Sensor neboli Senzor přítomnosti (dalšího) člověka, přinesl technologický web Android Police. Její úlohou bude uživatele zobrazením notifikace upozornit na to, že v danou chvíli je v okolí další osoba, která se může pokoušet pozorovat, co máte na obrazovce.

Chromebooky se s novou funkcí stanou zase o něco atraktivnější

Klíčovou roli pro správné fungování funkce tak bude hrát zabudovaná kamera Chromebooku, prostřednictvím které vám bude váš stroj díky novému Human Presence Sensoru doslova hlídat záda. Při objevení „narušitele“ vašeho soukromí vám Chrome OS nabídne několik možností, jak se se vzniklou situací vypořádat. Za prvé může dojít v oblasti pro zobrazování oznámení systému k zobrazení výše zmíněné notifikace, která by měla mít podobu malé ikonky ve tvaru oka. Druhou možností je, že kromě zobrazení notifikace dojde také k automatickému ztmavení displeje.

Chromebook
Náhodní čumilové už nebudou vědět, co na svém Chromebooku děláte

Nová funkce najde uplatnění nejspíše hlavně v případě osob, které zrovna na nějakém veřejném místě pracují s citlivými údaji, nebo ve chvíli, kdy si budete chtít zkontrolovat své internetové bankovnictví po cestě vlakem nebo u stolu ve vaší oblíbené kavárně. V ostatních případech, například doma při sledování oblíbeného seriálu, ji člověk nejspíš úplně nevyužije a může nechat s klidným svědomím vypnutou.

Novinky se dočkáme až v průběhu příštího roku

Ačkoliv práce na této nové vychytávce už nějakou dobu probíhají (v průběhu září už ji Google testoval ve spojení s funkcí Chromebooků sloužící k odemčení zařízení za pomoci obličeje), podle zprávy Android Police to vypadá, že do ostrého provozu dorazí až někdy v průběhu příštího roku.

Autor článku
Martin Hrubeš
Člověk mnoha zájmů, kterým kraluje poznávání moderních technologií, hraní her na konzolích v čele s NHLkem, ve kterém rád loví rage quity soupeřů. Sem tam si rád přečte nějakou tu dobrou knížku, zasportuje nebo loví to nejlepší kafe v ulicích Olomouce.