Pozor na speciálně upravené AirTagy. Lze je využít ke sledování

apple airtag daniel romero unsplash

Od doby, co Apple představil svůj lokalizační štítek AirTag, se o tyto produkty nejen zvedl zájem, ale přibyla také kritika. Lokalizační štítek totiž nemusí fungovat pouze pro hledání ztracených věcí, ale skrze něj můžete také sledovat pohyb lidí. Díky technologii UWB a více než 1,8 miliardám aktivních zařízení s iOS lze totiž především ve městech poměrně snadno polohu AirTagu sledovat.

apple airtag 10
AirTag vám primárně pomáhá s hledáním ztracených věcí

Apple sice do svého štítku nainstalovat reproduktor, který slouží nejen ke snadnému nalezení ztraceného předmětu, ale také jako varování pro případ, že by vás skrze něj někdo sledoval – pokud se od AirTagu vzdálíte na déle než 8 až 24 hodin, začne pravidelně pípat. Zároveň můžete o možném sledování skrze AirTag dostat upozornění přímo od Applu na váš chytrý telefon, nicméně musíte vlastnit iPhone či mít nainstalovatnou aplikaci Tracker Detect pro Android.

To ovšem nezabránilo některým kutilům v tom, aby tento reproduktor vyřadili z provozu a tím tak odstranili jednu z možností, jak vás může AirTag na případné sledování upozornit. Opatřit si přitom takto upravený AirTag není až tak velký problém – lze je sehnat například skrze portál Etsy, kde drobní podnikatelé a umělci prodávají své výtvory, případně na aukčním serveru eBay.

Etsy airtag
Prodej modifikovaného AirTagu na platformě Etsy

S pomocí upraveného AirTagu lze například sledovat osoby či automobily za účelem krádeže. Několik případů hlášených v Kanadě zahrnovalo zneužití AirTagu pro sledování luxusních vozidel, které zločinci jejich majitelům v příhodnou chvíli odcizili. Jeden z posledních případů stalkingu s využitím AirTagu se odehrál v americkém státě Connecticut. V něm zatkla policie Wilfreda Gonzalese, který s pomocí lokalizačního štítku od Applu sledoval automobil své bývalé přítelkyně, čímž porušil soudem vydaný zákaz přibližování.

Stoprocentně zabránit sledování skrze AirTag nelze

Zabránit sledování skrze cenově dostupné lokalizační štítky je prakticky nemožné a ani samotný Apple nemá spolehlivé páky, jak těmto případům zabránit. Jedinou pozitivní věcí na těchto událostech je fakt, že se o případném zneužití sledovacích technologiích více hovoří, přičemž tato osvěta může pomoci ve snadnějším odhalování případů nelegálního sledování či krádeží s využitím (nejen) AirTagu.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku