- Aplikace vznikla ve spolupráci vědců a odborné veřejnosti
- Obsahuje nejen sledování aktivity klíšťat, ale také celou řadu užitečných tipů
- Klíšťapka je k dispozici pro Android, případně v rámci webového rozhraní
Jaro je konečně tady a s ním přichází kromě pozitivních věcí, jako je teplo, sluníčko a příroda v rozkvětu, také negativa v podobě zvyšující se aktivity klíšťat. Ta netrápí jen naše zvířecí miláčky, ale také nás samotné, přičemž v případě, kdy je klíště infikované lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou, nemusí být setkání s nimi jen drobnou nepříjemností, ale může skončit závažnými zdravotními komplikacemi. Nejen proto se hodí mít k dispozici informace jak o výskytu klíšťat, tak i rady co dělat, pokud už nějaké klíště najdeme na našem těle přisáté.
To si řekl také tým složený z Lesů ČR, České zemědělské univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci, Státního zdravotního ústavu, České lesnické společnosti a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivnosti. Vědci a odborníci dali dohromady aplikaci s názvem Klíšťapka, která nejen monitoruje místa výskytu klíšťat, ale obsahuje také celou řadu užitečných informací, co dělat v případě, když už klíště objevíte přisáté. Mapa zahrnující druhové složení porostu, stanoviště, dynamiku klíšťat v průběhu roku či počasí vznikla na základě 28 276 analyzovaných klíšťat v letech 2021 a 2022. Z důvodu objemu dat bohužel mapa zobrazuje pouze evidované lesní porosty dle aktuálních dat OPRL z ÚHÚL.
Klíšťapka sleduje polohu uživatele a upozorňuje na možnost výskytu klíšťat v okolí, přičemž konkrétní lokalitu lze také vyhledat manuálně. Aplikace upravuje předpověď aktivity klíšťat s ohledem na teplotu a ukazuje procento zastoupení klíšťat infikovaných lymskou boreliózou ve vybrané lokalitě. Klíšťapka je k dispozici pro operační systém Android, nebo skrze webové rozhraní.