Powertrekk: Netradiční nabíječka, která získává energii z vody

Každého uživatele, který používá moderní smartphony či jiná elektronická zařizení trápí velmi krátká výdrž akumulátorů. Tento problém se daleko více prohlubuje v případě, kdy se ocitnete mimo dosah elektrických zásuvek. Za příklad si můžeme uvést situaci, kdy se rozhodneme pro několikadenní výlet do přírody, kde jen stěží narazíte na zdroj elektrické energie, který by nakrmil váš nenasytný smartphone. Řešením můžou být solární panely, které nabízí celá řada výrobců, nicméně jejich efektivita závisí na intenzitě slunečního záření. S daleko sofistikovanějším způsobem dobíjení přišla švédská firma myFC, která představila svůj nový produkt pro dobíjení elektronických zařízení. Jedná se o příslušenství s názvem Powetrekk a lze ho zjednodušeně definovat jako nabíječku využívající principu palivových článků. Používání Powertrekku v praxi bude velmi snadné na obsluhu. Do zařízení je nutné vložit takzvaný Powerpukk s obsahem sloučenin sodíku, který v kombinaci s trochou přidané vody začne produkovat vodík a následně i elektrickou energii. Poté stačí připojit skrze mikro USB konektor smartphone, kameru, GPS či jiné zařízení a ihned dojde k jeho nabíjení.

-

Elektrická energie je v palivových článcích tvořena okamžitě a nabíjení není ovlivňováno počasím, nebo polohou slunce jako v případě solárních panelů. Dle slov výrobce je chemický proces probíhající uvnitř palivových článků zcela bezpečný a ekologický. Jediným vedlejším produktem při tvorbě elektrické energie je vznik malého množství vodní páry. Powetrekk též splňuje standardy průmyslové bezpečnosti a lze ho tedy bez problému převážet například letadlem v kabině pro cestující. Mezi další výhody patří i integrovaný Li-Ion akumulátor s kapacitou 1600 mAh, který slouží pro uchovávání nadbytečné elektrické energie či jako vyrovnávací paměť pro palivové články. Doporučená maloobchodní cena Powertrekku by měla činit 199 EUR (zhruba 5 144 Kč) a palivový článek po té přijde na 1,99 EUR (zhruba 51 Kč) za kus. Mezi největší procento zákazníků budou bezpochyby patřit outdooroví nadšenci a lidé, kteří tráví většinu času mimo dosah elektrické sítě. Tento zajímavý typ příslušenství mě velice zaujal a proto tajně doufám, že se objeví i na našem trhu.

-  

Zdroj: AndroidAndMe

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. Pacikx (neregistrovaný)

  Tak tohle vypadá dost dobře. Jen by mně zajímalo kolik energie to vyrobí…

  • Alamaster (neregistrovaný)

   Tak minimálně tech 1600 mAh. Ale nejspíš asi i víc :) Vzhledem k průměrné kapacitě dnešních mobilů, bych to tipoval, že to možná i dvakrát nabije naplno…

 2. tomogo (neregistrovaný)

  No nejen výkon, ale hmotnost je taky důležitá. Abych nosil kvůli pár nabití telefonu 3KG na zádech mne ani nehne…. ;-) Škoda že ji zde neuvedli, jak hmotnost přístroje, tak hmotnost těch tablet.

  • Richard Streit (neregistrovaný)

   Hmotnost zařízení činí 240 gramů. Rozměry: 66 x 128 x 42 mm; samotná hmotnost powerpukku je 30 gramů.

 3. majo (neregistrovaný)

  Kolko krat sa da nabijat s jednym palivovym clankom?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *