Domů » Bleskovky » Pouličním lampám ve městech možná odzvoní. Nahradit by je mohly svítící stromy

Pouličním lampám ve městech možná odzvoní. Nahradit by je mohly svítící stromy

Pouliční lampy jsou dnes nedílnou součástí měst, díky nim můžeme vidět i za těch nejtmavších nocí. I přes to, že se jedná o svým způsobem finální řešení, které by nebylo třeba dále zdokonalovat, probíhají výzkumy, jak toto svícení více zefektivnit, a to za použití přírodních zdrojů.

svitici_houba

Již dlouhou dobu je totiž známa skupina látek, které se nazývají luciferiny. Jedná se o biologické pigmenty, které dokáží svítit; tento jev se pak označuje jako bioluminescence. U spousty živočichů a rostlin se již podařilo rozluštit, jakým způsobem tento jev funguje, u hub bylo však toto tajemství donedávna skryté.

Vědcům Konstantinu Purtovi a Iljovi Jampolskijovi se však povedlo odhalit další druh luciferinu, který je zodpovědný právě za svícení hub. Zároveň lze tento typ luciferinu využít i u jiných rostlin, což by mohlo vést k vypěstování například stromu, který si tuto látku dokáže vytvořit sám a tím osvětlit své okolí.

svitici_houba_2

Tím by mohl být prakticky využit jev, který je k vidění například brazilských deštných pralesích, kde jediné světlo, které návštěvník uvidí, je právě to, které vychází z těchto hub. Do budoucna je tedy možné, že namísto současných lamp uvidíme různé svítící rostliny.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

 1. JJ, zase nějaký ekochytrolín….. Neříkám, že by nebylo hezčí kdyby na ulici svítily stromy a nebyly všude lampy, ale bioluminiscence světlo asi nenahradí. Sice se rozsvítí zvířátko nebo stromeček, ale svítivost je velice nízká. Jsou dané hodnoty jak moc musí uliční lampa svítit aby řádně osvětlila chodník a silnici, do vzdálenosti 20m musí mít intenzita světla nějakou hodnotu luxů a pochybuji, že bioluminiscence a zelené světlo dosáhne správné hodnoty. Navíc zabarvení světla by mělo být takové aby nezkreslovalo skutečnou barvu, například semaforu, což zelené světlo dělá.

 2. dexter (neregistrovaný)

  Hodně těžko. Noční svícení totiž není kvůli tomu, aby bylo v noci vidět. To je pouze vedlejší produkt. Primární využití je zejména ve spotřebe v noci vyrobené elelktřiny, kteoru jaksi neumíme skladovat. Bez svícení by došlo k přetížení a poškození elektráren.

  • Johny (neregistrovaný)

   Odpust, ale trochu se pleteš. Nočíní osvětlení opravdu vzniklo jako noční osvětlení a když se zaváděl střídavý proud v Americe, byla to první věc ke které sloužil a až pk se na to připojovaly ostatní spotřebiče :-) Ano, druhá otázka je, co bychom dělali bez nočního osvětlení napájeného elektřinou, ale dnes prakticky každá elektrárna má regulátor chodu, takže pokud by šlo o pravidelnou odstávku, nemyslím si že by vzniknul radikální problem, ale v tomhle nejsem úplně už odborník :-)

   • lerion (neregistrovaný)

    Staci postavit dalsi precerpavacky a je hotovo.

    A ano, nejsi odbornik, protoze bys vedel, ze odstavka elektrarny je zdlouhavy a extremne nakladny proces.

 3. k.o (neregistrovaný)

  Myslím, že dříve to odzvoní autorovi článku tady na smartmanii, než pouličnímu osvětlení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).