Domů » Bleskovky » Pouličním lampám ve městech možná odzvoní. Nahradit by je mohly svítící stromy

Pouličním lampám ve městech možná odzvoní. Nahradit by je mohly svítící stromy

Pouliční lampy jsou dnes nedílnou součástí měst, díky nim můžeme vidět i za těch nejtmavších nocí. I přes to, že se jedná o svým způsobem finální řešení, které by nebylo třeba dále zdokonalovat, probíhají výzkumy, jak toto svícení více zefektivnit, a to za použití přírodních zdrojů.

svitici_houba

Již dlouhou dobu je totiž známa skupina látek, které se nazývají luciferiny. Jedná se o biologické pigmenty, které dokáží svítit; tento jev se pak označuje jako bioluminescence. U spousty živočichů a rostlin se již podařilo rozluštit, jakým způsobem tento jev funguje, u hub bylo však toto tajemství donedávna skryté.

Vědcům Konstantinu Purtovi a Iljovi Jampolskijovi se však povedlo odhalit další druh luciferinu, který je zodpovědný právě za svícení hub. Zároveň lze tento typ luciferinu využít i u jiných rostlin, což by mohlo vést k vypěstování například stromu, který si tuto látku dokáže vytvořit sám a tím osvětlit své okolí.

svitici_houba_2

Tím by mohl být prakticky využit jev, který je k vidění například brazilských deštných pralesích, kde jediné světlo, které návštěvník uvidí, je právě to, které vychází z těchto hub. Do budoucna je tedy možné, že namísto současných lamp uvidíme různé svítící rostliny.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments