Potvrzeno: Apple Watch budou moci sledovat Parkinsonovu chorobu

apple watch fall detection

Apple se snaží udělat ze svých hodinek nástroj, který svému uživateli poskytuje komplexní sadu informací o jeho aktivitách a zdraví. Z tohoto důvodu jsou Apple Watch vybavené různými senzory. Některé z nich dokonce schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), čímž dodal jablečným hodinkám punc zdravotnického zařízení. Stejná organizace nyní schválila aplikaci StrivePD pro watchOS, která pomáhá pacientům trpícím Parkinsonovou chorobou.

Apple Watch SE

Aplikace StrivePD, za kterou stojí neurologická společnost Rune Labs, funguje od loňského roku. Využívá otevřené Apple Movement Disorder API, s jehož pomocí získává informace o třesech a jiných nekoordinovaných pohybech lidí s Parkinsonem. Kromě toho pacientům umožňuje nahlašovat aktuální příznaky a zadávat informace o užívání léků.Apple Watch Series 7 recenze nahledNepřehlédněte

Recenze Apple Watch Series 7: v hlavní roli větší displej

Díky neustálému sběru dat netřeba zdravotní stav nikam průběžně zaznamenávat – informace o vývoji Parkinsonovy choroby lze z hodinek zasílat přímo lékaři, který na jejich základě může stanovovat a upravovat způsoby léčby. Ten z těchto dat například vyčte, jak pacient na různé léky reaguje, což může napomoci i při jejich budoucím vývoji.

Apple do projektu Rune Labs není zapojen přímo. Pouze provedl nějaké úpravy softwaru hodinek, aby odpovídal požadavkům FDA. Firma z Cupertina sama provedla ohledně Parkinsonovy choroby v roce 2021 vlastní výzkum. Bude tedy zajímavé sledovat, zda v budoucnu přijde s vlastním řešením, nebo použije to od Rune Labs, které již získalo potřebné certifikace.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku