Domů » Bleskovky » Postupné umírání Windows 10 Mobile: jaké aktualizace nás ještě čekají?

Postupné umírání Windows 10 Mobile: jaké aktualizace nás ještě čekají?

Mobilní Windows 10 jak je známe dnes, jsou již v podstatě mrtvá platforma. Vývoj systému se nenávratně oddělil od hlavní větve určené pro počítače a tablety, a až na malé drobnosti již do něj nepřichází žádné nové funkce. Poslední aktualizaci nazvanou Creators Update dostala pouze hrstka zařízení, a další nová zařízení s Windows 10 Mobile již očekávat nemůžeme. Microsoft se i tak bude ještě nějaký čas této platformě věnovat.

Podpora do roku 2018

Vývoj Windows 10 Mobile aktuálně probíhá ve větvi feature2, která je technicky postavena na Redstone 2, zatímco Windows 10 pro počítače a tablety se již vyvíjí ve větvi Redstone 3. Windows 10 Mobile pro stávající telefony si tak jdou vlastní cestou, která už však příliš dlouhá nebude – podle serveru WindowsCentral ji bude Microsoft udržovat ještě příští rok. V tomto období mají mobilní desítky dostávat záplaty chyb, bezpečnostní aktualizace a také specifické funkce pro podnikovou sféru.

Microsoft navíc hodlá do mobilních Windows přidávat nová API, která dostanou příští verze počítačových Windows 10 ve verzích Redstone 3 (jaro 2018) a Redstone 4 (podzim 2018). Pokud vývojáři tato API přidají do nových univerzálních aplikací, bude možné tyto aplikace spouštět i na Windows 10 Mobile, která update na Redstone 3 a 4 nedostanou. Dá se tak říci, že současná Windows 10 Mobile mají před sebou ještě rok vcelku bezproblémového života, poté se již mohou potýkat s nekompatibilitou aplikací.

Do té doby bychom se měli od Microsoftu dočkat nových univerzálních Windows 10, využívajících jedno společné jádro a přizpůsobitelné prostředí pro všechny možné druhy zařízení, včetně těch mobilních. Vývoj systému se nadále nebude tříštit podle jednotlivých platforem, ale bude jednotný pro všechna zařízení. Bohužel to znamená nutnost dalšího restartu Windows na mobilech, a otázkou je, zda na něj poslední hrstka fanoušků uslyší.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
82 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments