Domů » Bleskovky » Postavte si vlastní fotoaparát. Potřebujete 3D tiskárnu, Raspberry Pi a kutilské nadšení

Postavte si vlastní fotoaparát. Potřebujete 3D tiskárnu, Raspberry Pi a kutilské nadšení

S programovacími deskami Raspberry Pi lze zažít spoustu legrace; mohou zastoupit počítač, ovládat chytré spotřebiče, nahradit domácí server nebo se stát multimediálním zařízením k televizoru. Dvojice Ping-Hsun Chen a Ruha Cheng se pomocí Raspberry Pi dokonce rozhodla sestavit vlastní fotoaparát nazvaný RUHAcam.

RUHAcam: postavte si doma vlastní fotoaparát

Pravda, seznam dílů je poměrně široký, ovšem díky kutilskému nadšení se podařilo poskládat veškeré komponenty do funkčního celku. Kromě Raspberry Pi Zero je zapotřebí obstarat si fotočip Raspberry Pi HQ Camera, podporovaný objektiv (s bajonetem C- a CS-), displej, baterii a několik dalších drobných součástek, jako jsou tlačítka a kabeláž.

Celek je pak zabalen do vlastní krabičky z 3D tiskárny, která dává tomuto podomácku vyrobenému fotoaparátu působivý retro nádech. Všechny použité komponenty jsou volně dostupné na internetu, podrobný návod a schémata zapojení najdete na GitHubu; veškeré softwarové části jsou sdílené pod otevřenou licencí MIT.

Tvůrci mají v plánu tento projekt dále rozvíjet, například vylepšit softwarové rozhraní o možnost komunikace se smartphony.

NEW Raspberry Pi High Quality Camera

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Super, ale do nadpisu potřebujete bych napsal určitě nejdůležitější část a to je objektiv. Takhle to vypadá kolo vy to psal amoš.

    • Posr*ná predikce tam napsala jakési potřebujete, což se omlouvám to slovo tam nepatří.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).