Domů » Bleskovky » Poslední testovací sestavení Windows 10 vylepšuje Linux a funkce digitálního inkoustu

Poslední testovací sestavení Windows 10 vylepšuje Linux a funkce digitálního inkoustu

Microsoft v minulých dvou týdnech vydal nová testovací sestavení Windows 10 pro Insidery zapojené do rychlého kruhu aktualizací. Zatímco sestavení s číslem 18912 z minulého týdne nepřineslo žádné viditelné novinky, nejnovější build s číslem 18917 už je na změny bohatší.

Přiškrcení služby Windows Update

Pokud máte podezření, že vám aktualizace Windows 10 a aplikací z Windows Store zpomalují internet zrovna ve chvíli, když jej potřebujete, máte možnost je díky funkci Optimalizace doručení zpomalit. Dosud bylo možné omezit pro stahování aktualizací šířku pásma procentuálně, od nového sestavení lze nastavit přímo absolutní rychlost v Mbps.

update 2

Windows Ink v novém

Úpravou také prošla nabídka pracovního prostoru Windows Ink, namísto postranního panelu bude nově reprezentována pouze třemi položkami – k nové aplikaci Whiteboard, k pořízení celoobrazovkového výstřižku a k nastavení. Aplikace Whiteboard má představovat prázdné digitální (nekonečné) plátno s volitelným pozadím, které nabízí spoustu malovacích nástrojů a umožňuje kolaboraci více uživatelů.

whiteboard

Windows Subsystem for Linux 2

Další novinkou je příchod druhé generace linuxového subsystému, který je založen na upraveném jádru 4.19 LTS. WSL 2 přináší rychlejší operace, podporu spouštění ELF64 a plnou podporu systémových volání, díky čemuž je možné spouštět více aplikací, např. Docker.

linux

Předčítání

Microsoft myslí i na nevidomé uživatele, funkce předčítač dostala funkci Click me, která přímo z hypertextového odkazu pozná název stránky a prozradí jej uživateli. Stačí pouze stisknut klávesovou zkratku Caps + CTRL + D. V nastavení předčítání lze také veškeré online služby vypnout.

Druhou novinkou je změna čtení datových tabulek, kdy Předčítač nejprve přečte záhlaví a potom teprve tabulková data s údajem o pozici v řádku a sloupci.

Příprava na separaci prostředí od systému

I když to Microsoft zatím nepřiznal, spekuluje se, že příští update Windows 10 přinese změny ve využívání prostředí, které se bude moci měnit podle typu zařízení. V posledním sestavení se začaly objevovat první indicie tohoto kroku (např. komponenta Microsoft-OneCore-Shell-UpdateAgent), podle kterých by mělo jít stahovat nová prostředí z Windows Store a provádět jejich změnu za běhu. Mezi prvními funkce využívající proměnného prostředí má patřit Centrum akcí.

Známé problémy

Jako obvykle byla v testovací verzi systému opravena spousta chyb, některé z nich však přetrvávají nebo se objevily nové. Microsoft na svém blogu přiznává následující:

  • První pokus o stažení aktualizace může skončit selháním s kódem chyby 0xc0000409
  • Na některých zařízeních s Windows 10 v edici Home se nemusí objevovat záznamy v historii aktualizací
  • Na některých zařízeních s Windows 10 v edici Home nemusí být vidět procentuální progress bar při instalaci aktualizací
  • Starší verze anti-cheat softwaru ve hrách mohou způsobovat pád systému
  • Některé čtečky SD karet od Realteku nefungují správně
  • Funkce Řízený přístup ke složkám v Ochraně systému Windows je po updatu na toto sestavení vypnutý, lze jej však znovu zapnout
  • U některých uživatelů se špatně vykresluje okno pro vyhledávání a kliknutí na něj způsobuje pád aplikace

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na