Cena:

Pořízení eSIM u Vodafone bude jednodušší. Klasické SIM karty budou ekologičtější

Vodafone Eco SIM

Tuzemský operátor Vodafone v letošním roce zjednoduší pořízení virtuální SIM karty, takzvané eSIM. Zatímco dříve byl pro pořízení eSIM potřeba kód na papírovém voucheru, nyní lze vše vyřídit elektronicky během několika minut. „Stačí si přes samoobsluhu Můj Vodafone objednat eSIM. Za pár minut zákazník najde v samoobsluze QR kód, přes který si ji stáhne do svého telefonu,“ říká Michal Janda, ředitel oddělení produktů a služeb Vodafonu. A dodává: „Také v případě, že zákazník chce vyměnit klasickou SIM za eSIM, vše vyřídí jednoduše z pohodlí domova.“

Novou eSIM tak zákazník získá prakticky okamžitě a bez nutnosti návštěvy prodejny Vodafonu. „Kromě toho, že je digitální řešení mnohem pohodlnější a rychlejší, pomáhá šetřit životní prostředí. Není totiž potřeba žádný zbytečný papír nebo plast a odpadá i doprava eSIM voucheru k zákazníkovi,“ vysvětluje Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.

Prodejna vodafone
Pořídit si eSIM u Vodafone lze kompletně elektronicky

Nutnou podmínkou pro využití eSIM je telefon, který tuto funkci podporuje. V roce 2021 už podporoval eSIM každý čtvrtý prodaný telefon ve Vodafonu a očekává se, že jejich podíl se zvýší i v budoucnu. Podle predikce GSM Association bude do roku 2025 dokonce zhruba 60 % všech prodaných chytrých telefonů na světě s integrovanou elektronickou SIM kartou plně kompatibilních.

Plastové karty nahradí Eco-SIM

Vodafone rovněž v České republice zavede v první polovině letošního roku tzv. Eco-SIM. Ty budou vyrobené pouze z recyklovaného plastu. „Eco-SIM navazuje na zavedení polovičních nosičů SIM karet z minulého roku. Je pro nás totiž důležité snižovat dopad na planetu nejen ve svém vlastním provozu, ale pomáhat k tomu i našim zákazníkům. K tomu patří i radikální omezení zbytečných jednorázových odpadů a využívání recyklovaných materiálů všude, kde je to možné,“ doplňuje Holá z pohledu udržitelného podnikání Vodafonu.

SIM Vodafone 01
Klasické SIM karty budou vyráběny z recyklovaného plastu

Zmenšením velikosti nosiče SIM karty snížil Vodafone celosvětově svou spotřebu plastu o přibližně 340 tun ročně, což odpovídá zhruba 1760 tunám emisí oxidu uhličitého. Zavedením Eco-SIM se dále sníží potřeba výroby o 320 tun primárního plastu ročně, což má potenciál uspořit dalších 1280 tun emisí.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.