Domů » Bleskovky » Podruhé v jednom týdnu: Microsoft aktualizoval Windows 10 (Mobile) pro Insidery

Podruhé v jednom týdnu: Microsoft aktualizoval Windows 10 (Mobile) pro Insidery

Novopečená držitelka červeného tlačítka Dona Sarkar bere svůj úkol vydávat nová sestavení Windows 10 pro Insidery víc než zodpovědně: V tomto týdnu stisknula červené tlačítko podruhé a vypustila tím do éteru nový build s číslem 14367 pro počítače, tablety i smartphony. Pochopitelně došlo zejména k opravám další várky nalezených chyb, přišly ale některé nové funkce.

windows-10-mobile-3

Windows 10 pro počítače a tablety

Pro počítačová Windows si Microsoft připravil následující novinky:

 • Pro reportování chyb se Insiderům bude hodit nová klávesová zkratka Win + F, která pořídí screenshot obrazovky a vloží jej do aplikace Feedback Hub.
 • Bylo přidáno 23 jazyků pro rozpoznávání ručně psaného textu (čeština je mezi nimi již delší dobu).
 • Microsoft vydal nový nástroj Refresh Windows Tool, který nabídne Insiderům čistou instalaci Windows 10 v poslední verzi z rychlého kanálu aktualizací bez všech aplikací, které nejsou běžnou součástí systému. Nástroj je možné stáhnout z tohoto místa, před jeho použitím Microsoft doporučuje zálohu všech důležitých souborů.

vmplayer_2016-06-16_00-29-57

 • Multiplatformní notifikace poháněné Cortanou mají být od tohoto sestavení spolehlivější a rychlejší a mají se v Centru akcí na počítači objevovat ve zvláštní skupině. U aplikaci podporujících rychlé odpovědi přímo z notifikací má být možné odpovídat stejnou cestou i na počítači.
 • Tlačítka rychlých přepínačů v Centru akcí, která slouží pro vypnutí/zapnutí vybraných funkcí nyní mají textový indikátor, zda je funkce zapnuta či vypnuta.

Údajně jedinou chybou tohoto sestavení má být nefungující našeptávač.

Windows 10 pro smartphony

I v mobilních Windows 10 došlo k velkému množství oprav chyb, např. vývojáři již konečně mohou nahrávat své aplikace do telefonů prostřednictvím programu Visual Studio 2015 Update 2. U některých funkcí došlo k drobným vylepšením, prohlížeč Edge má být například na pozadí méně náročný na baterii a tlačítka rychlých přepínačů v Centru akcí mají fungovat stejně jako v případě počítačového sestavení.

Největší novinkou Windows 10 Mobile je ale paradoxně odstranění funkce Dětský koutek, která byla v mobilních Windows již od dob Windows Phone 8.1. Důvodem odstranění je malá míra využívání této funkce. Částečnou náhradou má být koutek aplikací, který nabízí několik stejných funkcí, jako schopnost dát lidem přístup pouze k vybraným aplikacím.

kids corner wp

Na mobilních Windows se stále nepodařilo odstranit problém s datovými přenosy na sekundární SIM u dual SIM zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. jakub (neregistrovaný)

  Jak je to se stabilitou na PC? Je to již bez zásadních chyb a doporučily by jste instalaci? Na mobil už jsem se odhodlal. Tam je to v pohodě. Stabilní a překvapivě svižnější než oficialní. Tahle verze dokonce i u mě značně prodloužila výdrž baterie.

  • q (neregistrovaný)

   obe terajsie insider verzie uz su na tom celkom dobre

  • Pacik (neregistrovaný)

   Tahle verze jede na PC v pohodě, ale i tak bych jí nedoporučoval – za par dni může vyjit update, kde bude nějaká chyba a bude nutný reinstal, atp… U tech insider verzi je to celkem risk, takže když už, tak to nahod na PC, kde nebude vadit, že najednou něco nebude fakat, a případná reinstalace.

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Já bych ji naopak doporučil. Na výkonném železe jede poslední build velmi slušně. Ten minulý měl ale problém s rychlostí otvírání nabídky Start a otvírání menu hlasitosti či WiFi vpravo dole. Nyní je již opraveno a dle mého se již brzy bude jednat a stable verzi.

   PS: data máš jistě na jiném disku než systém, tak není důvod k obávám.

 2. Pacik (neregistrovaný)

  Mimochodem, nevi někdo, jak je to s insider verzi na telefonech, který nedostali update na W10M? Konkrétně jde o L820, na kterou jsem před par dny dal insider verzi (a hned další den telefon instaloval nějaký update), a momentálně jede na verzi 10586.420. Budou dal chodit nějaké updaty, nebo jde o verzi, se kterou MS ukončil testování a pak vydal rls pro podporované telefony?

  • Dokud nevyjde RedStone aka Anniversary update, tak bude fugovat release preview ring, čili stejné aktualizace jako na větvi Threshold. Co se stane potom, je ve hvězdách

   • Ja viem tak, že nepodporované telefóny skončia na Threshold vetvi, tj Anniversary Update už nedostanú.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).