Domů » Články » Podrobná studie fragmentace Androidu: Podíl výrobců, zařízení, verzí systému a velikostí obrazovky

Podrobná studie fragmentace Androidu: Podíl výrobců, zařízení, verzí systému a velikostí obrazovky

O fragmentaci Androidu se mluví často. V detailní studii společnosti OpenSignal si můžete prohlédnout, jak přesně vypadá, který výrobce je dominantní a jak se daří jednotlivým verzím systému.

Detailní studie společnosti Open Signal podrobně ukazuje, jak v současnosti vypadá fragmentace aktivních zařízení s Androidem. Společnost má data od 682 000 zařízení, která jsou v provozu, což je dostatečný vzorek a použila ho již při studii v roce 2012. Ukazuje podíl mezi jednotlivými výrobci, konkrétními zařízeními, verzemi systému a velikostí obrazovek.

Jen málo tabulek dokáže lépe znázornit, jak moc Samsung dominuje trhu s telefony s Androidem. Podle dat Open Signal má Samsung nyní 47,5% podíl na trhu, který je distribuován mezi více než sto různých modelů. Vyčnívají vlajkové modely, jako jsou Galaxy S4, Galaxy S III a Galaxy Note II, které patří mezi nejlépe prodávané.

Samozřejmě mezi nimi najdeme i modely z opačného konce portfolia. Například Galaxy Y, který byl v roce 2011 populární díky extrémně nízké ceně a stále je třetím nejužívanějším telefonem s Androidem na světě. Jediným zařízením v první desítce, které nepatří Samsungu je LG Nexus 4, zatímco Nexus 7 vyrobený Asusem je patnáctý. První zařízení vyrobené Sony se umístilo na 21. pozici a HTC se dostalo nejlépe na třicáté místo s letošním vlajkovým modelem One. Relativně mě překvapilo, jak nízký celkový podíl HTC má, vzhledem k tomu, jaké se mu dostává mediální pozornosti.

 

Mix starých a nových zařízení spolu s laxním přístupem výrobců k aktualizacím vede k nevyhnutelnému – fragmentaci Androidu. Ta je často jmenována jako zásadní problém platformy. Daří se jí zlepšovat v poslední době? Podle Open Signal ne, stav je prý je horší než kdykoliv předtím. Společnost užila data od Googlu do vizualizace, která je řazena podle jednotlivých verzí operačního systému. S představením Androidu 4.3 máme dnes celých 18 verzí, nejnovější verzi graf zatím nereflektuje. Nejsilnější variantou je stále Android 2.3 Gingerbread, který je dostupný od roku 2011. Dalším je Android 4.1 Jelly Bean, který následuje 4.0 Ice Cream Sandwich. Bílá čára vedoucí grafem ukazuje tržní podíl vedoucího systému v minulosti a nyní je níže než kdykoliv dřív.  

Další graf znázorňuje rozsah nabídky velikosti displejů pro Android. Systém je navržený tak, aby pracoval na různých druzích zařízení, od chytrých telefonů po tablety a další všemožné variace jako ledničky a trouby. Google vložil hodně úsilí do návrhu vývojářských nástrojů, aby aplikace snadno fungovaly na takové škále zařízení.

 
Podle studie bylo loni v přehledu 3 997 zařízení s Androidem, letos číslo vzrostlo prakticky třikrát na 11 868. Na fragmentaci se dá dívat ze dvou úhlů. Ten negativní poukazuje na rozdíly ve výkonu a verzi systému. To dělá vývoj aplikací výrazně složitější a stejně není jistota, že půjdou na všech zařízeních. Dají se ale najít i pozitivní efekty. Díky levným zařízení má Android výrazně větší globální penetraci než jakýkoliv konkurenční operační systém, vývojáři tak mají širší publikum. Pro zákazníky fragmentace znamená, že si mohou vybrat telefon, jaký chtějí – velký, malý, drahý, levný s prakticky libovolnou kombinací funkcí.

David Podzimek

3 komentářů

  1. Pěkný grafy :-)

  2. Pa3k (neregistrovaný)

    Grafy a článek jsou pěkné, ale fragmentace androidu mi připadá jako zbytečně nafukovaná věc. Je, ale samozřejmě možné, že se mýlím.

    • Velda (neregistrovaný)

      Věřte, že vývojáři Váš názor nesdílejí. :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).