Domů » Bleskovky » Podle ARM se do dvou let dočkáme 128bitových mobilních procesorů

Podle ARM se do dvou let dočkáme 128bitových mobilních procesorů

Od představení iPhone 5S (viz videorecenze), který jako první chytrý telefon využíval 64bitový procesor, se strhla hotová smršť a mnoho výrobců se rozhodlo nasadit tento typ procesoru i do svých zařízení aby jim náhodou neujel vlak. Někteří dokonce zašli tak daleko, že tuto inovaci nejprve kritizovali jako nesmyslný marketingový tah, ale následně svá slova odvolávali jakmile se rozhodli použít 64bitový čip i u svých zařízení.


Apple spustil svým 64bitovým procesorem A7 globální hon za výkonem

Britská společnost ARM se ale evidentně nerada zdržuje přítomností a již prý plánuje do budoucna rovnou 128bitové procesory. Zatím nejsou známy konkrétní termíny a ani nevíme jak tenká hranice dělí pouhá slova od prvních prototypů, nicméně výrobce se nechal slyšet, že příchod 128bitových mobilních procesorů vidí v horizontu dvou let. Nám nezbývá než doufat, že se do té doby podaří prorazit na trh některé z nových napájecích technologií, abychom s takto výkonnými telefony neskončili připoutáni k nabíječce. Dnes se také objevila spekulace, že by chystaná vlajková loď Galaxy S5 od Samsungu mohla být vybavena 64bitovým čipem.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

14 komentářů

 1. K čemu to prosím je dobré? Díky za vysvětlení :-)

  • Borec (neregistrovaný)

   Krátce se zamyslím. ….. k vyššímu výkonu. Příště se zkus zmylet taky, já vím, tebe to asi bolí a moc ti to nejde :)

  • Šířka sběrnice sama o sobě k vyššímu výkonu nevede.

  • Já také netuším k čemu to může být dobré. Chápu, že 64bitové procesory umožní používat vyšší RAM. Ale na co 128bitove procesory? Ještě větší RAM? Vždyť i na PC stačí 64bitové procesory. Takže, co nám to reálně přinese netuším a budu rád, když to někdo vysvětlí. Myslím, že jde jen o marketing :-(

  • teekex (neregistrovaný)

   to prave vubec nemusi byt pravda. Vykon neni relevantni, protoze kazdy pouziva svuj smartphone jinak. Jedine co je relevantni je napriklad fakt, ze to umozni pouziti vice jak 4GB RAM – ale za cenu alokovani 8 namisto 4 bytes. Dalsi vec je zda opravdu uzivatel pozna rozdil, kdyz svet kolem (aplikace) jsou napsany pro pouziti 32bit = srovnatelne jako kdysi u 32/64bit CPU na PC?

   Spis je to evoluce, cesta kterou technologie pujde – podle vzoru PC segmentu. [odkaz]

  • vlada (neregistrovaný)

   128-bit adresovani sbernice neni potreba. Podstatne jsou instrukce, ktere jsou schopny v jednom operandu pojmout vetsi mnozstvi dat (az 128 bitu). Odtud vitr fouka.

  • Procesor s delším slovem může během jedné instrukce pracovat s více daty.

  • flek (neregistrovaný)

   Přesně tak – dle mého názoru se v ARM nudí a vymýšlejí nesmysly. Pro počítače bych 128 bitové CPU pochopil (hlavně servery), ale v případě mobilních telefonů to přinese jediné – zdražení výrobku. Jedná se dle mého o další nesmysl v dnešním světě mobilních technologií.

  • hornisse (neregistrovaný)

   Zapomněl jsi zmínit, že k tomu vyššímu výkonu to povede jen pro některé, přesně specifikované operace. Takže v podstatě souhlasím s otázkou K čemu je to dobré? Jako je jasné, že se ARM snaží prorazit do segmentu serverů a superpočítačů, kde to přinese značný nárůst výkonu, ale pro mobilní zařízení je to stejně jako 64bit v podstatě zbytečné.

   Pepane, zjednodušeně to znamená, že je procesor schopný zpracovávat mnohem větší čísla, respektive větší bloky dat. Pokud dnešní 32bit procesor dostane na vstup hodně velké číslo, musí ho nejprve rozdělit a zpracovat v několika krocích. Kdežto 128bit ho vezme celé najednou. Teoreticky tak můžeš získat čtyřnásobný výkon proti 32bit procesoru.

   Háček je v tom, že většina běžných programů s tak velkými bloky dat pracovat nepotřebuje a tak k nárůstu výkonu v podstatě nedojde

  • peperoni (neregistrovaný)

   Nevim jak to je na iOS, ale na Androidu běží JAVA aplikace nad Dalvikem a na WP C# aplikace nad .NETem. To znamená, že by v první řadě musely umět dobře optimalizovat bytekód pro 128 bitovou architekturu. A jelikož tyto aplikace běží nad nějakým frameworkem, tak programátor nemá možnost ovlivnit optimalizace, tudíž nikdy nedosáhne maximálního dostupného výkonu.

 2. vidim,ze vsichni uz rekli v podstate vsechno,co jsem mel na srdci k tomuto tematu :-)

 3. Autor by si měl trochu problematiku nastudovat.

  „říchod 128bitových mobilních procesorů vidí v horizontu dvou let. Nám nezbývá než doufat, že se do té doby podaří prorazit na trh některé z nových napájecích technologií, abychom s takto výkonnými telefony neskončili připoutáni k nabíječce.“

  128-bit procesor přeci vůbec neznamená automaticky vyšší výkon…

 4. To sice automaticky neznamená, ale dá se předpokládat že se tyto procesory budou spíše objevovat v tzv high-endech, čili zajisté to žádné ořezávátko nebude, a s tím je samozřejmě také spojena energetická náročnost ! Všichni moc dobře víme jak na tom dnešní smartphony s výdrží jsou. Ráno vytáhneme telefon z nabíječky, a večer ho tam opět vracíme ! Takže autor ví moc dobře o čem mluví ! Prostě chtěl poukázat na energetickou náročnost toť vše.

  • Tom (neregistrovaný)

   Vacsi vykon ale automaticky neznamena vacsiu spotrebu, dnesne stvorjadra su uspornejsie nez jednojadro spred par rokov. Navyse procesor neni zdaleka najvacsim zrutom baterie, u mna vyse 50% spotrebuje displej.

   Takze z pohladu energetickej narocnosti nehraje velku rolu aky procesor tam daju

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).