Domů » Bleskovky » Podíl Windows Phone na klíčových trzích klesá, může za to nedostatek zařízení

Podíl Windows Phone na klíčových trzích klesá, může za to nedostatek zařízení

Do nedávna byl Windows Phone nejrychleji rostoucím operačním systémem, na několika trzích přeskočil svým podílem iOS a usadil se na druhé příčce za Androidem. Podle dat společnosti Kantar Worldpanel ale podíl Windows Phone na důležitých trzích již několik měsíců po sobě klesá, v rámci klíčových evropských států za poslední měsíc zaznamenal tento systém pád z 10,3 % na 8,3 %.

 

Podíváme-li se na aktuální podíl Windows Phone v jednotlivých zemích Evropy, největší pokles zaznamenal systém v Itálii, kde měl na konci loňského roku podíl 17,0 %, nyní má 13,9 %. Více než dvě procenta (z 11,3 % na 9,1 %) ztratil i ve Velké Británii, ve Francii spadl z 9,6 % na 8,3 %. Tento pád však nezpůsobuje nezájem uživatelů o Windows Phone zařízení, ale především jejich velký nedostatek, zejména v oblasti střední třídy. Některé ze starších modelů, jako Lumia 920, 820 nebo 720, jsou již vyprodané a nová zařízení na svůj nástup teprve čekají.


 

Bohužel ale ani novinky od největšího výrobce Windows Phone telefonů, Nokie, oblast střední třídy nevyplní, mezi low-endovou Lumií 630/635 a novou vlajkovou lodí finského výrobce, Lumií 930, je obrovská propast. I když se seznam výrobců zařízení se systémem Windows Phone značně rozšířil, zatím žádný z nich svá želízka v ohni oficiálně nepředstavil. Patrně za to mohlo čekání na finální verzi systému Windows Phone 8.1, která byla dokončena teprve nedávno. Snad na sebe nová zařízení nenechají dlouho čekat, spekuluje se o osmi nových NokiíchSamsungu ATIV Core, Windows Phone variantě HTC One a dalších telefonech méně známých výrobců. Do jejich představení ale nemůžeme očekávat, že podíl Windows Phone poroste.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tom (neregistrovaný)
Anonym
tom (neregistrovaný)

Nejspíše bych také koupil nový mobil, ale vyhovuje mi velikost 3,8 nebo 4″. Výkonná a hlavně vybavená náhrada za mojí Lumii 620 prostě není.

Luminátor (neregistrovaný)
Anonym
Luminátor (neregistrovaný)

já čekám na Lumii 930, ta se mi fakt líbí a jen doufám, že v ČR nebude někdy v červenci, ale dřív.

Aaron
Anonym
Aaron

Jen si doufej :-)

medvidekYou (neregistrovaný)
Anonym
medvidekYou (neregistrovaný)

„..ale především jejich velký nedostatek“ – Toto bych nominoval na největší blábol století. Opravdu nezaujatý článek :D

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Ten nedostatek jsem pocítil na vlastní kůži, za posledních 14 dní jsem potřeboval sehnat L720 a L820 a musel jsem sáhnout po šedivkách, naštěstí z Evropy. A až budu měnit svoji L920, tak v podstatě nemám kandidáta, protože L930 má pro mě nepochopitelně 5″ displej. Nezbývá než doufat, že brzy přijde smršť nových telefonů, jinak to vidím s WP hnědě.

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

hnědě :-DDD

fero (neregistrovaný)
Anonym
fero (neregistrovaný)

Až na to, že je ta 930 stejně velká, všichni jen hledíte na velikost displeye a pak usuzujete že je to další obr

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

L720,L820,L920 všechno ukončené výroby, proto se nedají prakticky sehnat, to samé se týká modelé řady L620 a L520, které pomalu končí.

Vážně to není teď sranda, je vidět, že citelně chybí telefony, i když poptávka není tak vysoká jako po Samsung Galaxy modelech, tak je poptávka vyšší než nabídka momentálně a to se týká celého světa, nejen ČR.

iljusin66
Anonym
iljusin66

Už půl roku čekám na nějaký WP8 telefon velikosti do 4″. Chci pro přítelkyni náhradu za L800, s větším telefonem by mě poslala někam. Kde nic, tu nic.

lojzik (neregistrovaný)
Anonym
lojzik (neregistrovaný)

By me zajimalo, proc tu vyrobu ukoncovali, kdyz nemaji jine modely… Dyt cim vic od jednoho modelu vyrobim, tim by to melo vyjit levneji, ne?

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Čím víc klesala cena produktu, tím méně rentabilní to pro firmu je, lepší je vyvinout další model a uvést jej do prodeje, všechny předchozí řady už se museli pomalu pohybovat na hranici rentability pro výrobce jako takového, ano, telefon ve výrobě nestojí takové peníze, ale následný servis a podpora, kterou musí výrobce dodržet už je nákladná a prodeje telefonů jí nejspíš nepokryjí.

Je to velmi těžké odhadovat, ale řekl bych, že se uvádění a výroba telefonů předchom pod MS zrychlí, nakolik MS má daleko větší finanční možnosti než měla sama Nokia.

Tade
Anonym
Tade

Zrychlit by měli. V dnešní době zní neuspokojení poptávky po spotřební elektronice jako pohádka.

Pokud chce obyčejný člověk nový telefon a zalíbilo se mu WP, bohužel však nemá na výběr především kvůli úhlopříčkám displejů, což bude první věc, kterou bude posuzovat, každému je asi jasné, že půl roku nebo více čekat fakt nebude.

Tyto chyby stahují WP dolů. Poslední, co bychom chtěli, jsou zprávy o klesajícím podílu WP.

pattik (neregistrovaný)
Anonym
pattik (neregistrovaný)

Svatu pravdu si napisal. L930 ma rozmer rovnaky ako l1020. Naprvy pohlad je jasny ten rozdiel a displej natiahnuty bez velkych okrajov. Rozmerovo ma to iste ale nechce to lebo je to „vacsie“

Tade
Anonym
Tade

Jak stejný rozměr??? L930 137 mm … L1020 130 mm (na výšku). Kdyby to byly 2 mm, neřeším, ale toto je sakra rozdíl :-D