Po útocích v Abú Dhabí zakázaly Emiráty amatérské létání s drony

david rodrigo dubai unsplash

Pokud se chystáte na dovolenou do Spojených arabských emirátů, dron můžete s klidem nechat doma. Ministerstvo vnitra vydalo zákaz používání těchto zařízení pro amatéry, vztahuje se ale i na lehké kluzáky. Důvodem jsou nedávné útoky na letiště a důležité ropné zařízení v Abú Dhabí.

DJI AGRAS t20 drone
DJI Agras T20 je zemědělský dron s nosností až 20 kg (Zdroj: DJI)

Podle agentury APNews byly k útokům použity drony přenášející výbušniny i balistické střely. Za útoky má stát islámská skupina Hútíů, která nyní kontroluje značnou část Jemenu a bojuje se spojeneckými silami, které jsou podporovány arabskými zeměmi, právě jako jsou Spojené arabské emiráty.

Ačkoliv rebelské skupiny už v minulosti drony ke svým útokům využívaly, nyní poprvé došlo k zabití tří lidí a dalších šest jich bylo zraněno. Emiráty už incidenty nemohly nechat bez reakce. Své síly z Jemenu stáhly již v roce 2019, stále ale podporují místní milice bojující proti Hútíům. Pověst stabilní a relativně bezpečné země v daném regionu byla po útocích značně otřesena, což čelním představitelům Emirátů nepřidalo na klidu.

dji mavic 3 flight
DJI Mavic 3 (Zdroj: DJI)

V SAE už v minulosti platilo omezení například v podobě zákazu létání v blízkosti letišť. Nyní ale vešel v platnost kompletní zákaz amatérského používání dronů. V případě komerčních projektů, reklam nebo filmových štábů bude pro použití dronů potřeba speciální povolení.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku