TOPlist

Po bankách čelí nebezpečným ruským kyberútokům i další české organizace

hacker pocitac security 2 midjourney
  • V tomto týdnu byly „pod palbou“ české banky i burza cenných papírů
  • Útoky pokračovaly i v dalších dnech, stojí za nimi ruská hacktivistická skupina

Tuto středu se ruská hacktivistická skupina NoName057(16) se svými útoky zaměřila na pět českých bank a pražskou burzu cenných papírů. Vzápětí informovala, že to zdaleka není konec, a ještě ve středu večer byly shozeny stránky CzechTrade. Během včerejšího dne se vlna útoků zaměřila na další tři banky – Raiffeisenbank, Moneta Money Bank a Max Bank – a v nejnovější zprávě se skupina chlubí DDoS útoky na stránky Správy úložišť radioaktivních odpadů, Portálu živnostenského podnikání a Elektronického zkušebního ústavu. V některých případech se nemusí jednat o pečlivě vytipované cíle, ale útočníci často zkouší plošnými útoky odhalit organizace méně zabezpečené proti DDoS útokům a na ně se následně zaměří.Hromada peněz, české korunyNepřehlédněte

Mobilní bankovnictví nefunguje: pět českých bank je pod palbou kyberútočníků (oživeno)

NoName057(16) má k dispozici tak výkonný botnet a tolik podporovatelů, že dokáže omezit přístup k téměř libovolným webovým stránkám a službám. Nejedná se ovšem o typ útoků, který by měl vyvolat paniku. DDoS útoky bychom mohli přirovnat k online demonstracím. Ale samozřejmě i v těchto případech je nutná velká obezřetnost, protože by se mohlo jednat o krycí manévr a odvedení pozornosti od sofistikovanějších útoků. Navíc náklady způsobené výpadky služeb mohou být velmi nepříjemné. Většinou jde ovšem těmto skupinám o získání pozornosti, zastrašování a šíření vlastní propagandy.

Každopádně útoky hacktivistických skupin jsou tvrdou realitou a v dalších dnech, týdnech a měsících uvidíme další a další podobné útoky. Ostatně i před touto aktuální kampaní jsme už viděli mnoho podobných vln v České republice i jiných zemích.

A nejde jen o ruské skupiny NoName057(16), Killnet nebo Cyber Army of Russia Reborn. V poslední době velmi sebevědomě po celém světě útočí i skupina Anonymous Sudan a například muslimské hacktivistické skupiny Team Herox, Team_insane_pk a Mysterious Team Bangladesh včera vyřadily z provozu stránky francouzského letiště, správy sociálního zabezpečení a vzdělávacího portálu.

Každý den je obětí hacktivistických skupin mnoho organizací a institucí po celém světě. A tento trend bude nadále pokračovat, takže se všechny společnosti musí připravit, že mohou být obětí kybernetických útoků. Navíc často daleko rafinovanějších než DDoS,“ upozorňuje Miloslav Lujka ze společnosti Check Point Software Technologies.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku