TOPlist

Platforma Windows Phone 7 Series oficiálně představena: Od základů nový systém

Microsoft dnes v odpoledních hodinách po dlouhém očekávání představil novou verzi operačního systému Windows Mobile 7, přičemž oficiální název této platformy je Windows Phone Series 7. Microsoft si bohužel zahrál na tajnůstkáře a věci okolo hardwarových požadavků zatím nezveřejnil, takže nám po premiéře zůstala celá řada otazníku. Vše se točilo spíše kolem vzhledu a uživatelského rozhraní. To je oproti starším verzím WM úplně odlišné. V tomto článku vám přiblížím průběh tiskové konference a také systém samotný. Jen ten multitasking stále zůstává záhadou.

Tisková konference probíhala naproti výstavišti Mobile World Congressu a ač jsme se s Filipem Kůželem (MobilMania.cz) dostavili na místo s dostatečným předstihem, potkala nás obrovská fronta, ve které jsme strávili přes hodinu. I když jsme měli zajištěné vstupy od českého Microsoftu, nemohli jsme se dostat do hlavní haly, kde byl systém představen. Ta byla totiž narvaná úplně k prasknutí a tak několik stovek dalších novinářů Microsoftu směroval do okolních místností, kde byly na zdech velké televize a kde jsme konferenci mohli sledovat alespoň v sedě na zemi. Žádný komfort, ale co se dalo dělat. Bylo úsměvné slyšet “živé tleskání“ z místnosti nad námi a následně s drobným zpožděním vidět to samé na projekci před námi. Od představení každý očekával hodně, ale u většiny sledujících se během prezentace žádné “WOW“ nedostavilo. Obrovské množství lidí odešlo už v průběhu akce, někteří novináři tam dokonce usnuli. Novinářská práce je velice únavná, to mohu potvrdit, ale něco tady prostě nefungovalo. Před zahájením tiskovky byl hotel oblepený nápisy Windows Phone, během akce už to Microsoft stihl změnit a nás polepy se obohatily o obrázek zachycující platformu Windows Phone 7 Series. Tolik tedy krátké přiblížení k akci samotné a nyní se vrhneme přímo na systém.

- - -
Fronta byla obrovská a ve finále jsme stejně zůstali sedět na zemi

Microsoft od základů přepracoval uživatelské rozhraní. Zapomeňte na nějaké tlačítko Start v horní liště a klasické pozice pro pluginy na obrazovce Dnes. Od Windows Mobile 5.0 se úpravy řešily pouhým přeskinováním prostředí, což už spoustě uživatelů začalo lézt krkem. Windows Mobile 7 využívají zcela nového jádra. V prvních okamžicích po odhalení mi vzhled systému přišel dost obyčejný, ale když jsem pak viděl některé reálné ukázky, musel jsem trochu změnit názor. A všichni jsme od Microsoftu chtěli úplně nový systém, jen asi většina z nás očekávala něco trochu jiného. Uživatelské rozhraní není nikterak přeplácané, i když využití plochy bych si dokázal představit lépe a některé nabídky na mě působily trochu chaoticky. V přehrávači hudby nebo správci obrázku je patrná inspirace u přehrávače Zune HD, což může být mimochodem jedna z příčin zklamání. Vzhled Zune jsme všichni znali už dost dlouho a tak se zkrátka při představení Windows Mobile 7 nedostavil žádný šok, protože “tohle“ už jsme zkrátka viděli.

-

Hlavní obrazovka systému je tvořena různými huby, ve kterých je možné zobrazovat nejrůznější informace. Microsoft se v případě Windows Mobile 7 doslova vyhýbá označení “pluginy“, takže tuhle novou filosofii zkrátka budeme muset přijmout. Jednotlivé položky je možné upravovat a samozřejmě si na hlavní obrazovce můžete nechat zobrazovat jen ty informace, které vás zajímají. Tak nějak se mi ale stýská po té svobodě, kterou v tomhle případě máme u starších verzí Windows Mobile, ale co se dá dělat; vývoj jde kupředu a takto si to zkrátka Microsoft představuje.

Samotné prostředí systému je rozděleno do několika hlavních nabídek:
Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen “pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. S tímhle už dříve přišlo HTC ve svém uživatelském rozhraní Sense a mělo to úspěch, takže je celkem logickým krokem, že se tohle objevilo v základu systému.

- - -

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. Obrázky můžete nejen prohlížet (multitouch), ale lze je dále uploadovat na Facebook, kde je k nim dokonce možné dále přidávat komentáře. Je vidět, že většina změn se točí ve víru socializace na síti, která v dnešní době zažívá obrovské boom.

Office – v nové verzi Windows Mobile nesmí chybět balík kancelářských aplikací. Najdeme zde Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote a také službu SharePoint pro online sdílení dokumentů. Jen škoda, že Microsoft zatím novou verzi Office pro Windows Mobile 7 neukázal.

Hry – systém bude nově provázaný s účtem Xbox LIVE, o čemž jsem psal už dříve v bleskovkách. Jde tedy opět spíše o napojení na službu a váš herní profil, o hrách samotných tu zatím nepadlo ani slovo, takže snad se další informace dozvíme později.

- -

Hudba a video – aneb Zune ve Windows Mobile. Microsoft se rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio. Vypadá to tedy, že FM modul bude povinnou výbavou zařízení Windows Phone 7 Series. Přehrávač dále zvládne online streamování. Přes službu Zune Social bude možné přidávat komentáře a hodnocení k přehrávaným skladbám. Samozřejmostí je synchronizace obsahu s počítačem.

Marketplace – obchod s aplikacemi není žádnou novinkou a na současných Windows Mobile 6.5 je to dost propadák. Microsoft tedy bude muset hodně zapracovat, aby svůj obchod s aplikacemi zpopulárnil. A aby jej bylo možné využívat na 100%, bude nutné zprovoznit nákup placených aplikací v dalších zemích, včetně naší malé České republiky. V opačném případě to pro uživatele nebude žádné lákadlo. Zatím se mimochodem neví, zda bude aplikace možné instalovat z vlastních zdrojů, ale spíše se přikláním k názoru, že to nepůjde.

-

Windows Mobile 7 nenabídnou takovou volnost a otevřenost jako současná verze. Hodně se diskutuje o multitaskingu. Ptal jsem se několika lidí z Microsoftu, ale všichni mi odpověděli dost vyhýbavě. Microsoft se prý k tomuto vyjádří až později, dnes prý prezentovali pouze vzhled prostředí a další specifikace včetně hardwarových nároků budou teprve upřesněny. Na konferenci MIX 2010, která se koná v březnu, má Microsoft prezentovat podmínky pro vývojáře aplikací, takže lze očekávat, že další upřesnění přijdou právě z tohoto místa.

Zapomeňme na ovládání stylusem, Windows Mobile 7 jsou určeny pro kapacitní displeje. To je pro velké množství uživatelů dost špatná zpráva a mám pocit, že v některých věcech se Microsoft za každou cenu snažil přiblížit k Applu. Tenkrát tady bylo tolik křiku ohledně omezení u iPhonu a teď s podobnými funkcemi přichází i Windows Mobile?

- - -
Fotografie prototypu zařízení s novým operačním systémem (Neowin.net)

V novém systému bude možné vyhledávat hlasem, stejně tak zde najdeme napojení na služby spojené s vyhledávačem Bing. Každé zařízení musí být vybaveno třemi základními tlačítky (Start, Vyhledávání a Zpět), D-padu a podobným vymoženostem už zkrátka odzvonilo, ale tak nějak se obávám, že se mi po tom bude docela stýskat, i když to je samozřejmě můj subjektivní názor. Pokud vás zajímá, jak na tom bude HTC HD2 s upgradem na Windows Mobile 7, tak ani na tuto otázku zatím Microsoft nedokázal poskytnout odpověď; prý později.

Je vidět, že vývoj Windows Mobile 7 ještě není úplně dokončený; jinak by totiž Microsoft kolem některých systémových funkcí tolik nemlžil (multitasking, kompatibilita se staršími aplikacemi…). Nyní tedy známe grafické rozhraní a prostředí systému a na další informace si budeme muset počkat minimálně do března. Jedno je ale jisté, Windows Mobile 7 budou skutečně od základů odlišné od starších verzí a ve finále bude jen a jen na uživateli, jaký systém si vybere.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku