Domů » Články » Platforma Windows Phone 7 Series oficiálně představena: Od základů nový systém

Platforma Windows Phone 7 Series oficiálně představena: Od základů nový systém

Microsoft dnes v odpoledních hodinách po dlouhém očekávání představil novou verzi operačního systému Windows Mobile 7, přičemž oficiální název této platformy je Windows Phone Series 7. Microsoft si bohužel zahrál na tajnůstkáře a věci okolo hardwarových požadavků zatím nezveřejnil, takže nám po premiéře zůstala celá řada otazníku. Vše se točilo spíše kolem vzhledu a uživatelského rozhraní. To je oproti starším verzím WM úplně odlišné. V tomto článku vám přiblížím průběh tiskové konference a také systém samotný. Jen ten multitasking stále zůstává záhadou.

Tisková konference probíhala naproti výstavišti Mobile World Congressu a ač jsme se s Filipem Kůželem (MobilMania.cz) dostavili na místo s dostatečným předstihem, potkala nás obrovská fronta, ve které jsme strávili přes hodinu. I když jsme měli zajištěné vstupy od českého Microsoftu, nemohli jsme se dostat do hlavní haly, kde byl systém představen. Ta byla totiž narvaná úplně k prasknutí a tak několik stovek dalších novinářů Microsoftu směroval do okolních místností, kde byly na zdech velké televize a kde jsme konferenci mohli sledovat alespoň v sedě na zemi. Žádný komfort, ale co se dalo dělat. Bylo úsměvné slyšet “živé tleskání“ z místnosti nad námi a následně s drobným zpožděním vidět to samé na projekci před námi. Od představení každý očekával hodně, ale u většiny sledujících se během prezentace žádné “WOW“ nedostavilo. Obrovské množství lidí odešlo už v průběhu akce, někteří novináři tam dokonce usnuli. Novinářská práce je velice únavná, to mohu potvrdit, ale něco tady prostě nefungovalo. Před zahájením tiskovky byl hotel oblepený nápisy Windows Phone, během akce už to Microsoft stihl změnit a nás polepy se obohatily o obrázek zachycující platformu Windows Phone 7 Series. Tolik tedy krátké přiblížení k akci samotné a nyní se vrhneme přímo na systém.

- - -
Fronta byla obrovská a ve finále jsme stejně zůstali sedět na zemi

Microsoft od základů přepracoval uživatelské rozhraní. Zapomeňte na nějaké tlačítko Start v horní liště a klasické pozice pro pluginy na obrazovce Dnes. Od Windows Mobile 5.0 se úpravy řešily pouhým přeskinováním prostředí, což už spoustě uživatelů začalo lézt krkem. Windows Mobile 7 využívají zcela nového jádra. V prvních okamžicích po odhalení mi vzhled systému přišel dost obyčejný, ale když jsem pak viděl některé reálné ukázky, musel jsem trochu změnit názor. A všichni jsme od Microsoftu chtěli úplně nový systém, jen asi většina z nás očekávala něco trochu jiného. Uživatelské rozhraní není nikterak přeplácané, i když využití plochy bych si dokázal představit lépe a některé nabídky na mě působily trochu chaoticky. V přehrávači hudby nebo správci obrázku je patrná inspirace u přehrávače Zune HD, což může být mimochodem jedna z příčin zklamání. Vzhled Zune jsme všichni znali už dost dlouho a tak se zkrátka při představení Windows Mobile 7 nedostavil žádný šok, protože “tohle“ už jsme zkrátka viděli.

-

Hlavní obrazovka systému je tvořena různými huby, ve kterých je možné zobrazovat nejrůznější informace. Microsoft se v případě Windows Mobile 7 doslova vyhýbá označení “pluginy“, takže tuhle novou filosofii zkrátka budeme muset přijmout. Jednotlivé položky je možné upravovat a samozřejmě si na hlavní obrazovce můžete nechat zobrazovat jen ty informace, které vás zajímají. Tak nějak se mi ale stýská po té svobodě, kterou v tomhle případě máme u starších verzí Windows Mobile, ale co se dá dělat; vývoj jde kupředu a takto si to zkrátka Microsoft představuje.

Samotné prostředí systému je rozděleno do několika hlavních nabídek:
Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen “pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. S tímhle už dříve přišlo HTC ve svém uživatelském rozhraní Sense a mělo to úspěch, takže je celkem logickým krokem, že se tohle objevilo v základu systému.

- - -

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. Obrázky můžete nejen prohlížet (multitouch), ale lze je dále uploadovat na Facebook, kde je k nim dokonce možné dále přidávat komentáře. Je vidět, že většina změn se točí ve víru socializace na síti, která v dnešní době zažívá obrovské boom.

Office – v nové verzi Windows Mobile nesmí chybět balík kancelářských aplikací. Najdeme zde Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote a také službu SharePoint pro online sdílení dokumentů. Jen škoda, že Microsoft zatím novou verzi Office pro Windows Mobile 7 neukázal.

Hry – systém bude nově provázaný s účtem Xbox LIVE, o čemž jsem psal už dříve v bleskovkách. Jde tedy opět spíše o napojení na službu a váš herní profil, o hrách samotných tu zatím nepadlo ani slovo, takže snad se další informace dozvíme později.

- -

Hudba a video – aneb Zune ve Windows Mobile. Microsoft se rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio. Vypadá to tedy, že FM modul bude povinnou výbavou zařízení Windows Phone 7 Series. Přehrávač dále zvládne online streamování. Přes službu Zune Social bude možné přidávat komentáře a hodnocení k přehrávaným skladbám. Samozřejmostí je synchronizace obsahu s počítačem.

Marketplace – obchod s aplikacemi není žádnou novinkou a na současných Windows Mobile 6.5 je to dost propadák. Microsoft tedy bude muset hodně zapracovat, aby svůj obchod s aplikacemi zpopulárnil. A aby jej bylo možné využívat na 100%, bude nutné zprovoznit nákup placených aplikací v dalších zemích, včetně naší malé České republiky. V opačném případě to pro uživatele nebude žádné lákadlo. Zatím se mimochodem neví, zda bude aplikace možné instalovat z vlastních zdrojů, ale spíše se přikláním k názoru, že to nepůjde.

-

Windows Mobile 7 nenabídnou takovou volnost a otevřenost jako současná verze. Hodně se diskutuje o multitaskingu. Ptal jsem se několika lidí z Microsoftu, ale všichni mi odpověděli dost vyhýbavě. Microsoft se prý k tomuto vyjádří až později, dnes prý prezentovali pouze vzhled prostředí a další specifikace včetně hardwarových nároků budou teprve upřesněny. Na konferenci MIX 2010, která se koná v březnu, má Microsoft prezentovat podmínky pro vývojáře aplikací, takže lze očekávat, že další upřesnění přijdou právě z tohoto místa.

Video: Oficiální prezentace nového systému

Zapomeňme na ovládání stylusem, Windows Mobile 7 jsou určeny pro kapacitní displeje. To je pro velké množství uživatelů dost špatná zpráva a mám pocit, že v některých věcech se Microsoft za každou cenu snažil přiblížit k Applu. Tenkrát tady bylo tolik křiku ohledně omezení u iPhonu a teď s podobnými funkcemi přichází i Windows Mobile?

- - -
Fotografie prototypu zařízení s novým operačním systémem (Neowin.net)

V novém systému bude možné vyhledávat hlasem, stejně tak zde najdeme napojení na služby spojené s vyhledávačem Bing. Každé zařízení musí být vybaveno třemi základními tlačítky (Start, Vyhledávání a Zpět), D-padu a podobným vymoženostem už zkrátka odzvonilo, ale tak nějak se obávám, že se mi po tom bude docela stýskat, i když to je samozřejmě můj subjektivní názor. Pokud vás zajímá, jak na tom bude HTC HD2 s upgradem na Windows Mobile 7, tak ani na tuto otázku zatím Microsoft nedokázal poskytnout odpověď; prý později.

Video: Pohled na prototyp zařízení s Windows Mobile 7

Je vidět, že vývoj Windows Mobile 7 ještě není úplně dokončený; jinak by totiž Microsoft kolem některých systémových funkcí tolik nemlžil (multitasking, kompatibilita se staršími aplikacemi…). Nyní tedy známe grafické rozhraní a prostředí systému a na další informace si budeme muset počkat minimálně do března. Jedno je ale jisté, Windows Mobile 7 budou skutečně od základů odlišné od starších verzí a ve finále bude jen a jen na uživateli, jaký systém si vybere.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

32 komentářů

 1. ale jinak super článek:)parádní shrnutí:)

 2. v nadpisu je Windows Phone Series 7, mělo by to být Windows Phone 7 Series ne?:)

 3. Děkuji :-) Opraveno. Neustále tady v Barceloně bojuji s internetem, ale zítra v presscentru to snad bude v pořádku.

 4. Tak WM nic moc, ale od HTC očekávám velké věci, hlavně od PDA s Androidem. :) Jinak GW Jirko. :)

 5. Na tiskovku HTC se chystám zítra ráno (jinak na klasickém stánku HTC nuda, nic nového, ale to je právě z důvodů zítřejší tiskovky, kde se objeví novinky). Budu tam, takže čekejte pořádný nášup informací a díky za přízeň :-)

 6. Takže zatím to vypadá, že se pomalu potvrzují věci z týden staré neoficiální zprávy ? Hmmmm… to bude na konci roku těžký výběr. Jakožto zapřísáhlý uživatel Windows budu muset začít porovnávat s Androidem i iPhonem :-/ Nejvíc mě znepokojuje nižší možnost customizace alá SPB Mobile Shell nebo HTC Sense.

 7. GW Jiří, skvělá práce :-). Na Zítřek se těším.

 8. No jak tak na to koukám, můj příští telefon od HTC pojede na Androidu…

 9. skvely clanok. thx :) som zvedavy na dalsie podrobnosti ohladom wp7, najprv sa mi to prostredie zdalo zvlastne, ale pomaly si zacinam zvykat :D

 10. Jak sis Jirko užil vůbec to představení WP7S ..? Byli lidi hodně zklamaný?

 11. Já myslím, že je potřeba se k tomu postavit čelem. WM7 je zcela nový produkt cílený někam jinam než do komunity uživatelů WM6 a předchozích verzí. Pro nás tu zatím zůstává 6.5. Co přijde potom je otázka, na jejíž vyřešení je minimálně 2 roky čas.

 12. „S dostatečným předstihem“ .. no evidentně dostatečný nebyl, že áno. Nalákáno na živý přenos, který nebyl. Článek o shrnutí WM7 jako jeden z posledních na českém internetu. No teda Smartmanie…

 13. tak na HD2 sa nebude dať hľadať a je :-) … alebo súčasťou Updatu bude nálepka na prelepenie dakeho čudla .. inak som si tak dneska pri pozeraní toho neskutočne prelomového WM7 ako som kedisi pred x rokmy čítal aký bude WM7 ze to bude niečo úplne iné vymakané.. takto pred rokom som hovoril no môj favorit android ale ešte dávam priestor M$ možno predsa len motyka vystrelí.. a ako som vydel ZUNE HD ma persne napadlo.. oni tam šupnú tel. modul a bude z toho WM7 :-p a tak sa aj stalo.. GOOGLE vdaka ti za Android.. než WM7 to fakt radšej aj ten iPhone

 14. HD2 vůbec nechybí tlačítko pro vyhledávání,naopak. Prostřední tlačítko na HD2 má logo Windows, tedy stejný obrázek jako má tlačítko na MS telefonu při prezentaci.

 15. jako vývojář na současné win. mobile bych přispěl se svým názorem :). hodně lidí na představené WM7 nadává. i já mám smíšené pocity. když jsem ale někdy před 3 týdny viděl možné specifikace (nulová kompatibilita, postavené na Zune), říkal jsem si, že na tom rozhodně něco bude.
  podle mě si musíme uvědomit jednu věc. skupina lidí používajících současné WM není podle mě cílová skupina pro WM7. podle mě je chyba, že MS nenazval tento systém třeba Zune OS nebo tak něco, protože hodně současných uživatelů nadává, ale oni nejsou ta cílová skupina. Ta je mezi mladými lidmi, kteří sedí od rána do večera na facebooku nebo něčem podobném, poslouchají u toho hudbu apod. tohle prostě není pro někoho, kdo chce přes remote desktop něco upravovat na desktopu, kdo chce mít na hlavní obrazovce hromady ikon, textu apod. – což je případ většiny současných uživatelů včetně mě ;).
  co ale nevím je to, jestli MS vydělá na tom, že má spoustu partnerů a bude spousta různých telefonů s tímto OS. u systému se kterým se dá vyhrát (současný WM) to výhoda byla, protože si ho kupovali především hračičkové, kteří si chtěli vybírat. u WM7 by ale možná bylo lepší, aby se vrhla veškerá síla MS do propagandy jednoho produktu, třeba i s propagací ze strany facebooku, který na takovém telefonu může také jen a jen vydělat. přeci jen mezi touto skupinou lidí více působí efekt toho, že jeden má něco tak já to chci taky (jako u iPhone). tím, že telefonů bude mraky tenhle efekt tak nějak odpadne, protože uživatel vlastně nebude mít takovou tu dominantní modlu na čemž hodně Apple vydělal.
  mě osobně se to provázání relativně líbilo, i když facebook nemám a nepotřebuju svoje fotky z dovolené hned někomu ukazovat, chápu MS. když vidím lidi kolem sebe, facebook je pro ně vším a tenhle telefon jim práci s ním dost usnadní. já sám zatím zůstanu u telefonu s WM 6.1, na kterém mi nic nechybí a až odejde do věčných lovišť, tak to teprve začnu řešit dál…

 16. Super clanok.. Len neviem ci by ste nemali upriet zrak niekam inde… Kazdi sa tu tesi na HTC a pritom prvy prototyp s telefom windows phone 7 je garmin asus… Tak neviem, ci nebudu odtial prve telefony s tymto os …

 17. Aj som predpokladal, ze budu po uspechu Zune chcet vyuzit potencial a spravia z toho telefon. Bezat to bude na Tegre ako som predpokladal.

 18. bluee: Věř mi, že jsem se snažil do poslední chvíle připojit na internet, ale prostě to nešlo, protože jsou zde problémy s konektivitou. Už jsem se za to omlouval. Ono je docela záhul běhat celý den po výstavišti, psát novinky, přesouvat se na tiskovky a pak z toho dělat výstupy, navíc když zlobí net.

 19. Nemůži si pomoct, ale nezanechalo to ve mě ani stopu nadšení. Jsem zvědavej na další vývoj, ale zatim teda nic moc.

 20. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Celých 9 ikonek na jedné obrazovce? ÓÓÓ, jaký to skvělý launcher…

 21. 2:zbynda01

  ale ja jsem soucasny uzivatel WM, pouzivam je pro RD, excel atd. a presto si pripadam jako cilovka wm7. Facebook pouzivam doslova minimalne.

  Chci ale novy OS, ktery bude rychlejsi, prehlednejsi, hezci. Chci aby se to ovladalo prsty (kdo ma furt smrdlat stylusem). Chci aby na displeji bylo velke pismo, abych to precetl i bez bryli.

  Pokud Marketplace zaruci, ze se zvysi kvalita aplikaci, tak jenom dobre.

  Sync maji uz ted velmi dobry.

  Integrace live uctu super, kalendar super, office super.

  Me se to proste libi.

 22. soucasny vyvoj se nese v jedinem duchu – plytvani mistem….to jsme fakt mohli zustat u QVGA, kdyz se to krasne rozliseni malokdy vyuzije… :(

 23. Tak a je hotovo…
  Stylus je historia,zbohom Letter Recognizer,zbohom rucne kreslenie poznamok.
  Zbohom starym aplikaciam,ktore som zbieral 7 rokov.
  Donevidenia svojim skusenostiam s WM,co sa tyka customizacie,vyvoja aplikacii,proste vsetkemu co bolo doteraz.
  Toto su veci,ktore ma dlhe roky drzali pri WM,ale teraz,ked sme znova na nule,je asi cas pozerat inym smerom(kurna,nikdy som nemyslel,ze mi tieto slova vyjdu zpod prstov).
  Som z toho celeho velmi sklamany a ako zaryty WM uzivatel toto povazujem za uplny podraz.
  Tento tyzden mam dostat Hero(G2),tak ak Android nesklame,viem kam sa mam uberat.
  Ked od zaciatku,tak od zaciatku.
  Rest In Peace Windows Mobile.

 24. Windows Phone 7: ODPORNÁÁÁÁÁÁ HRŮŮŮŮZA …bál sem se že to nastane, …opravdu by bylo férovější, kdyby MS představil systém Zune OS a s poctami uložil k věčnému odpočinku náš starý dobrý WM. …mám pocit že nám někdo vzal ženskou se kterou jsme léta žili a udělal z ní někoho úplně jiného …a nám nezbylo než se začít stěhovat :-(
  Myslím, a doufám, že se to ale Microsoftu nevyplatí, a že mu to ještě početná komunita bývalých zastánců Windows Mobile pěkně natře, tím jak se zaangažuje třeba v rozvoji androida či jiných systémů. I když jsem byli (WM users) třeba jen malou cílovou skupinou, je z marketingového hlediska absolutně stupidní se zříct svých zákazníků.
  Pro mně osobně z toho co jsem viděl na videu je Windows Phone 7 jedním z nejškaredších, nejneituitivnějších a nejvíce místem plýtvajích mobilních os vs. grafických rozhraní co sem kdy viděl!
  Je čas začít vyhlížet verzi androidu 2.1 na mojí HD2ojku.
  My dear WM up to 6.5 ..may U rest in peace…

  PS: dovolím si jednu osobní spekulaci: ..podle mně byl skupině vývojářů vyvýjejících WM 7 projekt před pár lety odejmut (což by mohly být ony dřívější náhledy na systém co jsme všichni viděli) …a předán nové skupině vývojářů v níž měli nově hlavní slovo hlavně zástupci Zune a Xbox skupiny. …WM už nemá být pracovní nástroj ale uzavřený systém pro trdla s obrovskou žízní po obsahu vaší kreditky.

 25. To AndyS: nerýpej do autora, o takové hnidopichy tu nestojíme, máš-li co říct k tématu si vítán, pokud si tu přišel ale jen rýpat, tak existují jiné servery speciálně pro lidi, kteří mají potřebu se do někoho navážet. Hezký den

 26. Někde jsem četl vyjádření: „Winp7 jsou vlastně jako Vista, je to od základu nový systém“, takže si hold počkáme na Winp8, protože Vista taky nikdo nechtěl. Jsem si téměř jistý, že to bude uplně stejný úlet. Dávám tomu cca rok.

 27. Po dlohém čekání náskeduje velké zklamání, škoda. Nicméně už vím že moje další zařízení nebude WM, jen fakt nevím do čeho potom jít.. :(

 28. WP 7 jsou jak poupě, dejte MS/WP7 čas, jsem přesvědčen, že vykvetou do krásy :-)
  osobně se mi líbí.

 29. necham se prekavapit, ale asi se taky pomale zacnu ohlizet po necem jinem

  PS: mozna ze kecam, ale ja na androidu vidim jednu dost zasadni vadu, vyrobce telefonu si muze OS prekopat k obrazu svemu a teoreticky neni problem mit telefon s funkcemi nokie 5110 a s androidem, tohle nastesti u wm nikdy neslo, OS jako takove byl na vsech az na par drobnosti stejnej

 30. to Dejw: nekdo tady zjevne nepochopil neprilis vazne minene popichnuti, zeaaaaaano ;)

 31. Kde je ta otevrenost a hlavne neskutecna ovladatelnost a rychlost prace na wm6.1. Proste jde mi o to abych, kdyz si nekde neco najdu nebo tvorim poznamku mohl pohodlne oznacit text, zkopirovat ho, prenest ho do soucasne bezici aplikace a vlozit to tam kde potrebuji. Proste rychlost prace a otevrenost. Ne pekne animace. WM7 se mi zatim jevi presne tak, jako to cemu jsem se smal, ze si lidi kupuji, kdyz jim to vlastne nic neprinese. Zadne zrychleni prace…

 32. to bude hlavne tym ze WM 5, 6 atd boli povodne robene cisto na pracu + nejake multimedialne funkcie a WP7 su hlavne multimedialny system s profi moznostami. Je naivne cakat nieco viac.. Bohuzial.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).