Plán Fujitsu: Lidské tělo jako zdroj energie

Společnost Fujitsu můžeme znát především jako výrobce notebooků, nicméně na letošní CEATEC show v Tokiu představila nový způsob pro budoucí napájení mobilních zařízení. Jedná se o hybridní technologii, která získává elektrickou energii ze slunečního záření a zároveň z přeměny teplotních rozdílů. Jak už bývá u podobných projektů zvykem, hlavní úlohu zde plní použití dnes populární nanotechnologie. Prototyp zařízení je schopný získávat energii na bázi fotovoltaiky, kdy při styku se slunečním zářením dochází k přímé přeměně na elektrický proud. Daleko zajímavější je však způsob získávání elektrické energie na bázi takzvaného Seebeckova jevu. Ten lze zjednodušeně definovat jako přeměnu teplotního rozdílu na elektrické napětí. Tento jev byl náhodně objeven již v roce 1821 fyzikem Thomasem J. Seebeckem. Zjistil, že pokud jsou dva konce kovové tyčky vystaveny rozdílným teplotám, vzniká mezi nimi elektrické napětí. V našem případě se jedná o rozdíl okolní teploty s teplotou našeho těla.

-

Prototyp zařízení na kterém výrobce demonstroval tento sofistikovaný způsob dobíjení, dosahuje výkonu pouhých 700 mikrowattů. To samozřejmě nestačí ani pro zahájení procesu nabíjení. Celý projekt se nachází v rané fázi svého vývoje, avšak za několik let se může výkon zařízení několikanásobně zvýšit. Daleko působivější je skutečnost, kdy si uvědomíme, že tato energie pochází se slunečních paprsků a naší tělesné aktivity. Japonský výrobce předpokládá, že finální produkt bude moci uživatelům naservírovat v roce 2015. Nezbývá nám nic jiného, než těmto odvážným projektům popřát hodně štěstí a doufat v nejkratší cestu k jejich komerčnímu využití. 

-

Zdroj: Techo18

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku