Domů » Bleskovky » Plán Fujitsu: Lidské tělo jako zdroj energie

Plán Fujitsu: Lidské tělo jako zdroj energie

Společnost Fujitsu můžeme znát především jako výrobce notebooků, nicméně na letošní CEATEC show v Tokiu představila nový způsob pro budoucí napájení mobilních zařízení. Jedná se o hybridní technologii, která získává elektrickou energii ze slunečního záření a zároveň z přeměny teplotních rozdílů. Jak už bývá u podobných projektů zvykem, hlavní úlohu zde plní použití dnes populární nanotechnologie. Prototyp zařízení je schopný získávat energii na bázi fotovoltaiky, kdy při styku se slunečním zářením dochází k přímé přeměně na elektrický proud. Daleko zajímavější je však způsob získávání elektrické energie na bázi takzvaného Seebeckova jevu. Ten lze zjednodušeně definovat jako přeměnu teplotního rozdílu na elektrické napětí. Tento jev byl náhodně objeven již v roce 1821 fyzikem Thomasem J. Seebeckem. Zjistil, že pokud jsou dva konce kovové tyčky vystaveny rozdílným teplotám, vzniká mezi nimi elektrické napětí. V našem případě se jedná o rozdíl okolní teploty s teplotou našeho těla.

-

Prototyp zařízení na kterém výrobce demonstroval tento sofistikovaný způsob dobíjení, dosahuje výkonu pouhých 700 mikrowattů. To samozřejmě nestačí ani pro zahájení procesu nabíjení. Celý projekt se nachází v rané fázi svého vývoje, avšak za několik let se může výkon zařízení několikanásobně zvýšit. Daleko působivější je skutečnost, kdy si uvědomíme, že tato energie pochází se slunečních paprsků a naší tělesné aktivity. Japonský výrobce předpokládá, že finální produkt bude moci uživatelům naservírovat v roce 2015. Nezbývá nám nic jiného, než těmto odvážným projektům popřát hodně štěstí a doufat v nejkratší cestu k jejich komerčnímu využití. 

-

Zdroj: Techo18

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

10 komentářů

 1. ludske telo ako baterka. vitajte v matrixe

 2. M. (neregistrovaný)

  A co zákon zachování energie, který známe všichni ze základní školy?

  • Dušan (neregistrovaný)

   No dyť. Energie uvolněná z těla (teplo) se mění na elektřinu

  • M. (neregistrovaný)

   Dušan (neregistrovaný uživatel):

   zákon zachování energie – to že se energie z tepla změní na elektřinu je sice fajn, ale asi nemusím říkat jak se energie do těla „dostane“ ;) A už vůbec ne to, že pokud je zvýšený odběr, bude i zvýšený přísun

  • Alamaster (neregistrovaný)

   M. (neregistrovaný uživatel):

   To by tě to akorát tak ochlazovalo a to v létě není naškodu :D

 3. johny (neregistrovaný)

  Tohle už vymysleli na začátku 19 století. Říkali tomu „Perpetuum mobile druhého druhu“

 4. To budu vzdycky vecer uplne vybitej :)

 5. RTFM (neregistrovaný)

  Tohle je prostě nesmysl. Princip funguje, praxe také. Ale to co ušetřím na energii elektrické (dejme tomu pytel uhlí, litr mazutu, gram uranu,….), to spotřebuji jídlem (plastový obal, výroba plastu,….). Je to prostě stejně „eko“, jako např. výroba solárních panelů. Nic se tím neušetří. Ano, bude to free cool a in že se nebude používat nabíječka..

  Mimo to, takových technologií tu už bylo a vždycky se už „chystaly do výroby“.. A kde jsme teď, že? ;) Stále stejný princip akumulátorů jako před padesáti lety

 6. Nejsem si jist, jestli to, že něco využívá rozdílné teploty zároveň vyžaduje zvýšený přísun energie. To mi přijde jako nesmysl. Spíše bych očekával „efekt“, kdy lidi s tímto na sobě by svou přítomností „nevytopili“ třeba místnost, protože nebudou vyzařovat teplo (přeměňuje se v elektřinu). Že by ale kvůli tomu měli hladovět…. Zkrátka, bude-li splněna podmínka pro generování energie, bude se generovat, pokud nikoli, nezačne to člověka vybíjet.

 7. J. (neregistrovaný)

  Kravina, sám se vidím, jak si lepim telefon ke kůži. To už je lepší kinetické nabíjení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).