Domů » Bleskovky » Píská vám v uších? Nový startup Tinnitracks slibuje pomoc a brzy zamíří také na smartphony

Píská vám v uších? Nový startup Tinnitracks slibuje pomoc a brzy zamíří také na smartphony

V nedávném článku jsme rozebírali doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně poslouchání hudby při vysoké hlasitosti po delší časové úseky, které může způsobit nevratné poškození sluchu.

Jeden z devíti vítězů soutěže SXSW Accelerator, jejímž cílem je vybrat a podpořit zajímavé startupy, se však snaží o nápravu již vzniklých potíží se sluchem. Německý startup Sonormed zaujal porotu svou webovou aplikací Tinnitracks. Ta by měla pomoci lidem, kteří trpí pískáním v uších (tinitus). To sice postihuje uši, ale jeho původ je přímo v mozku, kde je, podle neurovědeckých studií, pískání způsobeno abnormální aktivitou v primární sluchové kůře. Ačkoliv si většina lidí trpících touto poruchou na pískání zvykne, Tinnitracks slibuje odstranění samotné příčiny a zlepšení kvality života.

  

Léčba stojí na takzvané neuroplasticitě, neboli schopnosti mozku celoživotně předělávat sebe sama, tedy vytvářet nová neuronová spojení, rušit ta stará, i opravovat svoji tkáň. Samotná aplikace funguje tak, že analyzuje skladby v zařízení posluchače, ve kterých hledá frekvence, které zvonění v uších způsobují. Poté tyto frekvence utlumí, aby nedráždily posluchačovu sluchovou kůru. Tím, že mozek již není vystaven neustálému podráždění, dojde po čase ke zklidnění, a tím odezní i pískání v uších.

  

Jen v Americe trpí touto poruchou sluchového aparátu více než 50 milionů lidí. Klinické studie potvrdily, že jim s problémy může pomoci právě poslouchání hudby s upravenými frekvencemi – k vyléčení chronických potíží prý stačí 1 až 2 hodiny denně po dobu alespoň šesti měsíců. Roční licence pro analýzu a upravení neomezeného počtu skladeb nyní stojí 539 EUR, tedy necelých 15 000 Kč, což rozhodně není málo; stále se však jedná o jedno z nejlevnějších řešení, které je momentálně k dispozici. Později by také Tinnitracks mělo přijít v podobě aplikace pro chytré telefony.

Na reálné zkušenosti uživatelů si budeme muset ještě chvíli počkat, pokud by však aplikace dokázala s pískáním v uších skutečně pomoci, mohlo by se doporučení WHO stát bezpředmětným. Do té doby však doporučujeme raději ubrat na hlasitosti a délce poslouchání vaší oblíbené hudby.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Diskuze k článku

  1. Keďže o tinnite čírou náhodou niečo viem, tak by som rád upozornil prípadných nadšencov pre túto aplikáciu – je to blbosť. Tinnitus má toľko možných príčin, že je to škoda peňazí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).