Domů » Bleskovky » PiPhone: Mobilní telefon založený na platformě Rapsberry Pi

PiPhone: Mobilní telefon založený na platformě Rapsberry Pi

Platforma Rapsberry Pi je oblíbená především u geeků, kteří dokážou tento miniaturní počítač proměnit v široké množství rozličných zařízení. Jejich vzhled a použitelnost většinou nese na zádech velký batoh kompromisů, ale radost z toho, že to celé funguje, je prostě k nezaplacení. Dříve jsme vám ukázali fanouškovský tablet z dřevěné překližky, postavený na Rapsberry Pi, dnes to bude pro změnu funkční mobilní telefon.

Ten vytvořil vývojář David Hunt a nazval jej PiPhone. Zařízení je postavené na desce Raspberry Pi Model B, kterou doplňují GSM modul, slot na SIM kartu, dotykový displej, anténa a 2500 mAh baterie. Celková cena volně dostupných součástek činí 158 USD (cca 3 200 Kč bez daně).

PiPhone - A Raspberry Pi based Smartphone

Funkčnost telefonu autor demostroval ve svém videu, hovor byl realizován pomocí náhlavní soupravy, neboť aktuální verze PiPhone neobsahuje vestavěný mikrofon a reproduktor. Jednouduchý software telefonu, který představuje numerická klávesnice pro vytočení hovoru, autor vytvořil v Pythonu a rozhodl se jej brzy zveřejnit pro ostatní nadšence.

  

Tloušťka zařízení je ve srovnání s dnešními telefony neskutečná a díky absenci jakéhokoliv krytu jsou všechny komponenty zcela odhalené, komplet drží pohromadě díky několika stahovacím páskům. Na druhou stranu, který současný telefon nabídne dvě plnohodnotná USB, HDMI, S-Video, oddělené konektory pro audio vstup a výstup a síťový LAN konektor? Současná verze PiPhone sice s těmito konektory pracovat neumí, ale věříme, že autor bude chtít ze svého vlastnoručně postaveného telefonu získat co nejvíce. Více podrobností naleznete na jeho blogu

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Plynulý a jednoduchý systém. Nelaguje a to je hlavní :D

  • Tom (neregistrovaný)

   Co se s tebou deje, vis doufam ze tam neni WP :D

  • Tom (neregistrovaný): Pochybuji, ze by MCEZA mel namireno proti WP, ktery je zatim jeden z mala velmi dobre odladenych OS.

  • TOM : Ani takove BB10 nelaguje, u reklamosystemu je to dlouhodoba vlastnost a nemoc.

  • Mirek (neregistrovaný)

   @HTCJIRKA: Mozna by se i to nutkani pouzivat kazdych par minut slovo „reklamosystem“ dalo lecit… Doktori obcas dokazou zazraky…

  • Jarda (neregistrovaný)

   htcjirka: S nemocemi mas zrejme dlouhodobe zkusenosti, i my vime o co se jedna v tvem pripade…

  • TOM:

   Tak to se ti nepovedlo. WP je VELMI dobre odladeny OS, to ti potvrdi kazdy, kdo o tom neco vi.

  • Tom (neregistrovaný)

   bkf1: To si zrejme nepochopil. Byl jsem jenom zvyklej ze mceza kritizuje vsechno v cem neni WP :-)

  • TOM:

   Jo takhle vlastne :)

 2. policak (neregistrovaný)

  Ale proč, každá vesnice má svého blbečka, proč by to tady nemohl být Jirka, předpoklady má :-)

 3. Nechapu proc se navazite do HTCJirky, kdyz Androidu rika jen reklamosystem ? Je Google zavisli na reklame, je, tak to muze byt klidne reklamosystem. Zadnou nadavku v tom nevidim.

  • Souhlas ;-) Je to reklamosystem a ja jsem rad, protoze diky tomu mame furu aplikaci zdarma ;-) Na reklamu jsem zvykly a ignoruji, takze me to nevadi ;-) Komu to vadi a nepotrebuje komplexni OS, muze jit treba do neceho s Windows Paskvil (kdyz uz jsme u tech „prezdivek“).

  • bkf1: Léta používám více méně neměnnou sestavu aplikací, netrhá mi žíly je zaplatit. Dnes jsou to opravdu jen drobné (kdo pamatuje „temnou“ dobu WM a Symbianu a Palm OS).

   Mě reklama vadí a pokud to lze, kupuji placenou verzi bez tohoto obtěžujícího prvku. Který umí mimo jiné solidně nabourat UI.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).