Domů » Bleskovky » Pepper: Chytrý robot, který reaguje na vaše emoce a vytváří si vlastní osobnost

Pepper: Chytrý robot, který reaguje na vaše emoce a vytváří si vlastní osobnost

Umělá inteligence se v poslední době skloňuje velmi často a ve všech pádech. Technologické společnosti se snaží přijít s robotem, který se podobá člověku v co největším počtu vlastností a je schopen nahradit přítomnost jiných lidských bytostí.

 

Jedním z nich je i robot Pepper, představený před rokem japonskou společností SoftBank. Ta, spolu s francouzskou společností Aldebaran SAS a čínským gigantem Foxconn, který robota vyrábí, přišla se 120 cm vysokým humanoidem, který váží téměř 30 kilogramů a jeho hlavním úkolem je emocionální spojení se svým majitelem. Robot tedy nezvládne umýt nádobí, vytřít podlahu nebo vyprat prádlo, za to však dokáže rozpoznat v chování svého majitele jeho emoce a adekvátně na ně reagovat. Řídí se hlavně podle tónu hlasu, držení těla a výrazu v tváři.

 

Výrobce slibuje, že vzhledem k tomu, že dva lidé na světě nejsou stejní, ani dva Pepperové nebudou totožní. Robotova „osobnost“ se totiž vyvíjí podle toho, jak se k němu jeho majitel chová. Může být dobrým společníkem, který zpívá, tancuje, nebo vypráví vtipy, stejně tak se může urazit a být podrážděný, pokud mu majitel věnuje málo pozornosti.

 

Robot se v Japonsku prodává za 198 000 Yenů, tedy necelých 40 000 Kč a první série 1000 kusů, která přišla do prodeje v sobotu, byla vyprodána během 60 sekund. Další várka by měla na trh přijít v červenci a Pepper by se měl příští rok dostat i do Evropy a USA.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

 1. Vliv Regulace (neregistrovaný)

  Taková blbost, robot s osobností, která se ke všemu dokáže urazit je k ničemu. Od robota stačí pávě jen uklidit, vyprat, uvařit, nakoupit, donést jídlo na stůl, vysát a to vše bez zbytečných keců a jiných emocionálních projevů. Chytli to za špatný konec.

  • No takého robota by som teda určite nechcel. Ktorý sa emocionálne dokáže nasrať a nedaj bože aby mal ešte bojový výcvik. No pánečku.

 2. Petr (neregistrovaný)

  Super, hned bych koupil, obavam se ze za hranice Japonska se nedostane

 3. WP (neregistrovaný)

  Nasranych lidi je dost a jeste mit nasrane i roboty, to teda nevim:)

  Mozma to ma nejaky paychologicky vyznam…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).