- Dvě americká ministerstva se stala cílem útoku ruských hackerů
- Útočníci získali údaje o 632 tisících zaměstnanců ministerstva spravedlnosti a obrany
- Na pozoru by se měli mít i čeští uživatelé
Vládní instituce bývají častým cílem hackerských útoků, ať už jednotlivců, nezávislých skupin, či rovnou jiných států. Ty americké poté patří mezi nejohroženější, především kvůli výrazné aktivitě Spojených států po celém světě. Tentokrát se velký útok nevyhnul ministerstvu spravedlnosti a ministerstvu obrany USA, které sídlí v budově zvané Pentagon. Za masivním útokem, který postihnul 632 tisíc e-mailových adres, stojí údajně ruská hackerská skupina CLoP.
Hackeři získali údaje o 632 tisících zaměstnanců
Hackeři pro svůj útok využili chybu v populárním softwaru MOVEit, která jim dala přístup k e-mailovým adresám a celé řadě osobních údajů, jako jsou čísla sociálního pojištění, data narození, fyzické adresy a další. Pod útokem se ocitli téměř všichni zaměstnanci ministerstva obrany, včetně jeho nejvyšších představitelů. Napadení dvou amerických ministerstev je součástí většího útoku skupiny CLoP na různé cíle, například Shell, BBC, British Airways, Johns Hopkins University nebo University of Georgia. Podle úřadů nicméně není důvod k obavám – ačkoli byl útok označen jako vážný, povaha odcizených dat neohrožuje národní bezpečnost a nepodléhá utajení.
Útoky ruských hackerů se nicméně nezaměřují pouze na Spojené státy, ale útočí také na cíle v Česku. Před pár měsíci ruská hacktivistická skupina NoName057(16) ohrozila bezpečnost řady českých firem a státních institucí, mimo jiné weby a služby Letiště Letňany, IDOS.cz, Pražské integrované dopravy, Letiště Brno – Tuřany, ČD Cargo, pražského metra nebo třeba ministerstva zahraničních věcí a Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Nepřehlédněte
Českem se šíří nová vlna podvodných SMS. Stačí nepozornost a útočníci vás připraví o peníze
Prolomení bezpečnosti ale nehrozí jen velkým firmám a státním úřadům, na pozoru by se měli mít i jednotlivci. Velmi časté bývají nenápadné útoky skrze SMS zprávy, kdy dotyčnému přijde oznámení o nedoručeném balíčku společně s odkazem. Pokud na něj důvěřivá osoba klikne, může se velmi snadno stát obětí podvodu a velmi snadno přijít o všechny své úspory. Útočníci se velmi často maskují například za službu UPS či Českou poštu, proto je potřeba být obezřetný, obzvláště nyní před Vánoci.