Domů » Články » Pavel Dvořák končí v čele ČTÚ: Dočkáme se 4. operátora a lepších cen?

Pavel Dvořák končí v čele ČTÚ: Dočkáme se 4. operátora a lepších cen?

Nové podmínky výběrového řízení LTE by měly důrazněji podpořit vznik 4. operátora. Pavel Dvořák končí v čele ČTÚ.

Ministr hospodářství Kuba údajně znovu nenavrhne Pavla Dvořáka do funkce předsedy ČTÚ pro nové funkční období od dubna 2013. Svítá naděje, že bychom se po letech mohli dočkat fungujícího regulátora, který už nebude vyzývat občany ČR, aby si lepší ceny telekomunikačních služeb vyjednali s operátory sami.

Podle informací z tisku má být nová aukce na 4. operátora zahájena do 2 až 3 měsíců, se stejnou vyvolávací cenou a patrně i se stejnými účastníky. PPF potvrdilo, že se chce nové aukce zúčastnit. Podle Kuby je prioritou státu vstup 4. operátora a snížení cen. Pavel Dvořák dříve uvedl, že motivací státu není zisk z aukce, ale výstavba 4G sítí.

Takové zprávy nedávají valný smysl. Státu prý nejde o peníze, ale o zvýšení konkurence na trhu s následným pádem cen. ČTÚ zase chce síť padni komu padni. Pokud by se znovu použil mechanismus aukce, nezměnila se podstatnější kritéria výběrového řízení než způsob přihazování a 4. operátorovi by se opět vyhradila jen část frekvenčního rozsahu 1800 MHz, vstup 4. operátora zaručen nebude.

  
Pavel Dvořák, šéf ČTÚ

Aukce je nástrojem pro maximalizaci zisku. Uspořádat aukci a současně tvrdit, že o cenu nejde, je protimluv. Pokud to stát myslí se 4. operátorem vážně, měl by uvažovat o přímém prodeji pásem. A nikoliv jen frekvence 1800 MHz. Ve hře je zásadní pásmo 800 MHz. Kmitočty 800 MHz umožní budovat síť LTE v řidčeji obydlených částech republiky, kde slušné spojení chybí.

Cena pro přímý prodej PPF nebo jinému zájemci – s vyloučením současných operátorů – by měla jít ruku v ruce s rozvojovými kritérii sítě. Chce-li stát dalšího operátora, vhodnou strategií je nižší cena spojená se závaznými podmínkami budování sítě. I nižší částky za propůjčené pásmo jsou dostatečným motivátorem ke spuštění sítě, podpoří-li je definované sankce za nedodržení rozvojových podmínek.

Co se cen týká, jejich snížení po vstupu 4. operátora by opravdu mohlo proběhnout více méně samovolně. Na přesyceném českém trhu s téměř 1,5 SIM na osobu nováčkovi nezbývá nic jiného než přebírat zákazníky konkurenci nízkou cenou. Zvlášť když si uvědomíme, že začne s horším pokrytím a službami. Snížit dočasně ceny ale mohou i současní operátoři, projekt 4. operátora zkrachuje a ceny se plíživě vrátí zpět. Už nyní se operátoři snaží zavázat si současné zákazníky slevovými akcemi.


Martin Kuba: Ministr průmyslu

Samotný 4. operátor tedy není dostatečnou zárukou nižších cen a jsou nutné další nástroje, jak hospodářskou soutěž v telekomunikacích obnovit. Existují dva zdroje: Prvním je ČTÚ a novela zákona o e-komunikacích, druhým média a veřejnost. ČTÚ musí být aktivnější a aplikovat výsledky analýzy relevantního trhu č. 8 až po přezkum smluvních podmínek a povinností operátorů. Na trh by se tak měli dostat virtuální operátoři, kteří obsadí 10-20% trhu rychleji než 4. operátor a pokles cen přinesou také.

Finanční analytici a další komentátoři se domnívají, že odklad aukce pomohl současným operátorům, kteří zvýší svůj náskok a budou o to déle profitovat se současných cen. Takový efekt je dočasný a zpackaná aukce může naopak vytvořit důraznější tlak veřejnosti a médií na vládu, aby podmínky výběrového řízení LTE upravila tak, aby 4. operátor skutečně vznikl.

Potřebujeme teď LTE? Nijak zvlášť. Důležitější je zlepšit pokrytí a kvalitu současných 2G a 3G služeb a snížit ceny. Podle poradenské firmy Pipper Jaffray si téměř polovina amerických uživatelů mobilů myslí, že LTE nepotřebuje, a jen 15% má za to, že 4G LTE je tou nejlepší 4G technologií. LTE berme jako nástroj ke vzniku 4. operátora spíš než technickou nezbytnost. Nota bene v ČR.

Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

14 komentářů

 1. Fred (neregistrovaný)

  Resenim neni 4. operator, ale oddeleni provozovatelu siti od poskytovatelu mobilnich sluzeb! Ted k tomu je idealni situace, ale CTU ji znova nevyuzije!!!

  • Velda (neregistrovaný)

   No, ale to už je. Poskytovatel sítě je jen jeden – Huawei a poskytovatelé jsou tři – O2, Vodafone a T-Mobile. A nepřijde mi to, že by to něco dělalo. :-)

 2. Znalec (neregistrovaný)

  Nesmysly. Stačí ty frekvence prodat tomu, kdo nabídne nejnižší ceny dalším ( i virtuálním ) operátorům při jejich pronájmu.

  • Znalec (neregistrovaný)

   Přesně jak píše kolega nade mnou, to je jediné dobré řešení, vidím to stejně. Prodat to za 1 Kč tomu, kdo nabídne nejlevnější pronájem dalším subjektům, tak stát vydělá daleko víc díky tomu, že půjde nahoru výkonnost ekonomiky s lepšíma a levnějšíma mobilníma službama pro lidi a firmy. To co předvádí vláda a ČTÚ teď je zase jen korupce a přihrávání/zvýhodňování jen některých subjektů. Hanba !

  • xxx (neregistrovaný)

   Jenže ona dnes ekonomika drahým voláním zas tolik netrpí. Firemní tarify nejsou vůbec špatné.

   Když bude moct Áňa kafrat s Lenkou za třetinovou cenu, ekonomiku to nepozvedne.

   (Je to hodně zjednodušené.)

   Čímž neříkám, že aukce na základě nejnižší ceny je špatná. Taky se mi ta myšlenka zamlouvá.

   Pěkná analýza ohledně ukončení aukce je na [odkaz] (Lupa.cz) Zajímavá je i diskuze.

  • Ekonomiku to sice nezvedne, ale dost lidi (vcetne me malickosti) bude moci pouzivat mobil jako beznou soucast zivota, stejne jako treba vodovod nebo internet. To pri dnesnich cenach pro nefiremni zakazniky nelze.

  • Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

   Slušná infrastruktura – nejen ta telekomunikační – je základ prosperity.

 3. Ales (neregistrovaný)

  Dvoraka akorat tak povesit za koule do pruvanu, za celou dobu jeho funkce udelal akorat ho*no!

 4. Velda (neregistrovaný)

  Nový operátor by samozřejmě díky vnitrostátnímu roamingu startoval s pokrytím 100 %…

 5. Doufám, že pana Dvořáka nahradí Ondřej Malý. Myslím, že by mohl s touhle situaci nějak „zatočit“, ale je to spíše zbožné přáni než realita :( Co se týče LTE v ČR tak to je hudba hodně hodně vzdálené budoucnosti. Radši bych byl kdyby všude bylo 100% pokrytí 2G/3G a mohli bychom si v této republice pískat.

  • Kéž by. Ondrovi bych to přál, protože má šanci něco změnit.

  • mrazik (neregistrovaný)

   By me zajimalo,co pan Maly za tu dobu pusobeni na CTU udelal…

   Vzdyt byl dokonce pri cele teto komedii ne? Nese za ni take svou zodpovednost…nejen sympatak Dvorak.

   Spis si myslim,ze nejvic kricel,tak mu dali teple misto…argumentace ze je jen jedno kolo u vozu neberu…ma velke moznosti fungovat a tlacit medialne…ale copak jsme se od nej neco dozvedeli? Krome ucasti v Connectu ani vidu,ani slechu…

   Pche…

 6. Rezza (neregistrovaný)

  Nejde o ceny, ale o kvalitu a pokryti :(

 7. Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

  Jde o obojí a LTE může být dobrý nástroj.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).