Pavel Dvořák končí v čele ČTÚ: Dočkáme se 4. operátora a lepších cen?

Nové podmínky výběrového řízení LTE by měly důrazněji podpořit vznik 4. operátora. Pavel Dvořák končí v čele ČTÚ.

Ministr hospodářství Kuba údajně znovu nenavrhne Pavla Dvořáka do funkce předsedy ČTÚ pro nové funkční období od dubna 2013. Svítá naděje, že bychom se po letech mohli dočkat fungujícího regulátora, který už nebude vyzývat občany ČR, aby si lepší ceny telekomunikačních služeb vyjednali s operátory sami.

Podle informací z tisku má být nová aukce na 4. operátora zahájena do 2 až 3 měsíců, se stejnou vyvolávací cenou a patrně i se stejnými účastníky. PPF potvrdilo, že se chce nové aukce zúčastnit. Podle Kuby je prioritou státu vstup 4. operátora a snížení cen. Pavel Dvořák dříve uvedl, že motivací státu není zisk z aukce, ale výstavba 4G sítí.

Takové zprávy nedávají valný smysl. Státu prý nejde o peníze, ale o zvýšení konkurence na trhu s následným pádem cen. ČTÚ zase chce síť padni komu padni. Pokud by se znovu použil mechanismus aukce, nezměnila se podstatnější kritéria výběrového řízení než způsob přihazování a 4. operátorovi by se opět vyhradila jen část frekvenčního rozsahu 1800 MHz, vstup 4. operátora zaručen nebude.

  
Pavel Dvořák, šéf ČTÚ

Aukce je nástrojem pro maximalizaci zisku. Uspořádat aukci a současně tvrdit, že o cenu nejde, je protimluv. Pokud to stát myslí se 4. operátorem vážně, měl by uvažovat o přímém prodeji pásem. A nikoliv jen frekvence 1800 MHz. Ve hře je zásadní pásmo 800 MHz. Kmitočty 800 MHz umožní budovat síť LTE v řidčeji obydlených částech republiky, kde slušné spojení chybí.

Cena pro přímý prodej PPF nebo jinému zájemci – s vyloučením současných operátorů – by měla jít ruku v ruce s rozvojovými kritérii sítě. Chce-li stát dalšího operátora, vhodnou strategií je nižší cena spojená se závaznými podmínkami budování sítě. I nižší částky za propůjčené pásmo jsou dostatečným motivátorem ke spuštění sítě, podpoří-li je definované sankce za nedodržení rozvojových podmínek.

Co se cen týká, jejich snížení po vstupu 4. operátora by opravdu mohlo proběhnout více méně samovolně. Na přesyceném českém trhu s téměř 1,5 SIM na osobu nováčkovi nezbývá nic jiného než přebírat zákazníky konkurenci nízkou cenou. Zvlášť když si uvědomíme, že začne s horším pokrytím a službami. Snížit dočasně ceny ale mohou i současní operátoři, projekt 4. operátora zkrachuje a ceny se plíživě vrátí zpět. Už nyní se operátoři snaží zavázat si současné zákazníky slevovými akcemi.


Martin Kuba: Ministr průmyslu

Samotný 4. operátor tedy není dostatečnou zárukou nižších cen a jsou nutné další nástroje, jak hospodářskou soutěž v telekomunikacích obnovit. Existují dva zdroje: Prvním je ČTÚ a novela zákona o e-komunikacích, druhým média a veřejnost. ČTÚ musí být aktivnější a aplikovat výsledky analýzy relevantního trhu č. 8 až po přezkum smluvních podmínek a povinností operátorů. Na trh by se tak měli dostat virtuální operátoři, kteří obsadí 10-20% trhu rychleji než 4. operátor a pokles cen přinesou také.

Finanční analytici a další komentátoři se domnívají, že odklad aukce pomohl současným operátorům, kteří zvýší svůj náskok a budou o to déle profitovat se současných cen. Takový efekt je dočasný a zpackaná aukce může naopak vytvořit důraznější tlak veřejnosti a médií na vládu, aby podmínky výběrového řízení LTE upravila tak, aby 4. operátor skutečně vznikl.

Potřebujeme teď LTE? Nijak zvlášť. Důležitější je zlepšit pokrytí a kvalitu současných 2G a 3G služeb a snížit ceny. Podle poradenské firmy Pipper Jaffray si téměř polovina amerických uživatelů mobilů myslí, že LTE nepotřebuje, a jen 15% má za to, že 4G LTE je tou nejlepší 4G technologií. LTE berme jako nástroj ke vzniku 4. operátora spíš než technickou nezbytnost. Nota bene v ČR.

Autor článku
Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz
image/svg+xml
+

Kapitoly článku