Doba koronavirová změnila pracovní návyky ve spoustě odvětví, a zejména lidé z kanceláří se dočasně přestěhovali do svých domovů, odkud komunikovali se svými kolegy skrze aplikace Zoom, Google Meet nebo Microsoft Teams. Náhlavní soupravy s mikrofonem se na jaře staly žhavým zbožím a v mnohých firmách visí na hlavách zaměstnanců dodnes. My jsme dostali možnost vyzkoušet celkem troje příslušenství od Microsoftu, které je přímo certifikováno pro aplikaci Microsoft Teams; jedná se o dvoje sluchátka a jeden drobný reproduktor. Jak se nám toto příslušenství líbilo?
Sluchátka s drátem, nebo bez?
Pojmenování obou testovaných sluchátek je vzrušující zhruba stejně jako práce v korporátu; jmenují se Moderní USB headset Microsoft a Moderní bezdrátový headset Microsoft. V obou případech se jedná o náhlavní sluchátka černé barvy, která jsou navržená především pro maximální pohodlí během nekonečných konferencí.
Oboje sluchátka jsou vyrobena převážně z plastu, díky čemuž mají příjemnou hmotnost 136, respektive 142 gramů (těžší je překvapivě verze s kabelem). Pohodlí zajišťuje polstrování náušníků a hlavového mostu, který lze navíc roztáhnout pro různé velikosti hlavy. Most je nastaven tak, aby hlavu příliš nesvíral, což lze brát jako plus a minus zároveň – sluchátka nijak nepříjemně netlačí a prakticky o nich nevíte, na druhou stranu prudké kývání hlavou může vést k jejich pádu z hlavy.
K držení nepomáhají ani samotné mušle, které ucho neobepínají, ale pouze na něm sedí. Z tohoto důvodu není utěsnění nijak dokonalé a v hlučném prostředí se vám může do telekonferencí vkrádat okolní hluk. Vše je zkrátka přizpůsobeno maximálnímu pohodlí.
A jak jsou na tom sluchátka s reprodukcí zvuku? Inu, je poznat, že nejsou navržena k poslechu hudby; basová složka téměř chybí a přehrávané skladby zní, jako by hrály ze starého kazeťáku položeného na dně barelu. Sluchátka jsou stvořena primárně pro telekonference a zde odvádějí velmi dobrou práci.
Účastníci virtuálních schůzek jsou slyšet velmi čistě a zřetelně a velká spokojenost bude i na druhé straně; mikrofon je totiž předsazený na sklopném ramínku vedeném od levé mušle a navíc disponuje funkcí potlačení okolního hluku. Při domácím testování obou sluchátek jsem dokázal kvalitu mikrofonu ocenit; hlas mojí manželky ve sluchátkách zněl tak, jako by stála přímo vedle mě.
Rozdíly mezi drátovou a bezdrátovou variantou hledejme především ve způsobu ovládání; zatímco kabelová varianta disponuje ovládacím panelem na kabelu, bezdrátová varianta se ovládá tlačítky na sluchátkách. Druhý případ není nijak pohodlný, tlačítka jsou malá a člověk si musí zvyknout na jejich ovládání poslepu. Na druhou stranu je u „bezdrátů“ velmi návykové ovládání změny hlasitosti, která se provádí otočnou vnější plochou pravé mušle.
U obou sluchátek máte k dispozici tlačítko pro spuštění aplikace Teams (na Androidu a iOS nefunguje) a tlačítko pro ztlumení mikrofonu, u bezdrátové verze navíc najdete posuvník pro zapnutí/vypnutí a tlačítko pro párování skrze Bluetooth. To je však pouze jedna ze dvou možností spojení, druhou je použití přiloženého USB-A donglu. Subjektivně se mi zdálo, že druhá možnost poskytuje vyšší kvalitu zvuku, byť Bluetooth konektivita je pohodlnější, zvláště pak, přecházíte-li mezi více zařízeními; sluchátka si dokáží zapamatovat dvě najednou a plynule mezi nimi přecházet.

Výdrž bezdrátové verze na jedno nabití činí až 30 hodin, dobíjení přiloženým USB-C–USB-A kabelem zabere přibližně dvě a půl hodiny; o stavu baterie vás sluchátka informují při zapnutí. Kabel napevno připojený k drátové variantě sluchátek má délku 1,5 m a je zakončený USB-C konektorem.
Repráček s šikovně schovaným kabelem
Posledním kouskem příslušenství, který jsme měli tu čest si otestovat, se stal reproduktor nazvaný „originálně“ Moderní USB-C reproduktor Microsoft.
Jedná se o drobný repráček, který zaujme svým designem, přiloženým pouzdrem a chytře vyřešenou „schovkou“ na integrovaný kabel s USB-C koncovkou; ten se omotává do skrytého místa pod gumovou základnu. Kabel má „pouze“ 680 mm, takže připojování na dlouhé vzdálenosti není možné. Použití kabelu je přitom nutnost, neboť bezdrátová konektivita zde chybí úplně, stejně tak i integrovaná baterie.
Povrch reproduktoru je vyroben z textilu, a abyste si jej při přenášení nepoškodili nebo neušpinili, přibaluje k němu Microsoft sympatické pouzdro na zip. Pouzdro kopíruje tvar zařízení, tedy ovál o výšce zhruba 3 cm. Horní stranu oválu vyplňuje ovládací centrum s pěti tlačítky – dvě mění hlasitost, jedno spouští/maximalizuje aplikaci Teams, předposlední vytočí hovor a poslední ztlumí mikrofon.
Uvnitř repráčku se nachází 50mm měnič a dvojice všesměrových mikrofonů, které jsou perfektně naladěné tak, aby zaznamenávaly pouze váš hlas, a nikoliv ruchy okolí. Vaše kolegy z telekonference rovněž uslyšíte ve velmi slušné kvalitě, dokonce si do reproduktoru můžete pustit i hudbu či filmovou audio stopu.
Konkurenční bezdrátové reproduktory na tom budou s kvalitou zvuku výrazně lépe, avšak ve srovnání s integrovaným reproduktorem v notebooku si rozhodně polepšíte. A platí to i pro většinu telefonů, neboť repráček můžete „zapíchnout“ i do nich.
Moderní USB-C reproduktor Microsoft se bude hodit především pro dlouhé konference, kdy nechcete zatěžovat svoji hlavu sluchátky, nebo když potřebujete, aby na vaší straně poslouchalo a mluvilo více lidí.
Koupit, nebo nekoupit?
Přešli jste v pandemii nemoci COVID-19 do hybridního režimu, kdy zčásti pracujete z domu a potřebujete se účastnit online konferencí? Tak právě pro vás může být výše testované příslušenství od Microsoftu vhodným řešením. Výhodou pak je, když ke konferencím používáte aplikaci Microsoft Teams, kterou můžete ovládat přímo tlačítky na sluchátkách i reproduktoru. U konkurenčních služeb využijete pouze změnu hlasitosti nebo tlačítko ztlumení mikrofonu; v druhém případě však není protistrana o ztlumení nijak informována.
Pokud jste účastníky online konferencí pouze sporadicky a raději byste sluchátka nebo repráček používali i pro svoji osobní potřebu za účelem poslechu hudby, je vhodnější se poohlédnout po jiných produktech. Konferenční sluchátka a reproduktor od Microsoftu jsou zkrátka jednoúčelová zařízení, ovšem svou funkci plní dobře. Jen je zapotřebí překousnout jejich vyšší cenu; za kabelová sluchátka zaplatíte 1 569 korun, za bezdrátová sluchátka nebo reproduktor dáte 2 877 korun.