Domů » Články » OS X 10.10 Yosemite představen: Nový design a spousta užitečných vylepšení (preview)

OS X 10.10 Yosemite představen: Nový design a spousta užitečných vylepšení (preview)

Apple před malou chvilkou na vývojářské konferenci WWDC představil novou verzi OS X s názvem Yosemite. Přináší modernější design, lepší propojení s iOS a další nové funkce.

Dnešní den byl plný očekávání pro všechny fanoušky Applu a především pro majitele mobilních jablečných přístrojů. Apple však nezapomněl ani na uživatele jejich počítačů a během vývojářské konference WWDC představil novou verzi operačního systému Mac OS X 10.10 Yosemite. Společnost již v minulé verzi přestala pojmenovávat systém podle divokých šelem a zaměřuje se na pozoruhodná místa v domovské Kalifornii; konkrétně tento systém dostal název po Yosemitském národním parku.

Flat UI a změny v designu

Pojďme se ale vrhnout na novinky, které pro uživatele Maců přináší. První změnou, o které se na pódiu mluvilo, byl celkový redesign uživatelského rozhraní, které se ještě více přiblížilo standardu Flat UI. Ikonky programů v Docku ze sebe setřesly poslední náznaky 3D stínů a odlesků a více se podobají těm na iOS, ačkoliv musíme uznat, že narozdíl od razantní změny v iOS7 jsou stále snadno rozpoznatelné.

Moderní úpravy se ale dočkaly i jiné části systému – například okna souborového manažeru Finder mají taktéž značně zjednodušený vzhled a navíc mírnou průhlednost, barva ovládacích prvků a textů se liší podle aktuálně nastavené tapety (podobně jako tomu doteď bylo u alb v iTunes) a při překrytí více oken pak systém vytváří dojem prostorového uspořádání. Velmi vítanou novinkou je takzvaný „dark mode“, který uleví vašim očím přepnutím rozhraní do tmavých tónů.

Notifikační centrum s náhledem dne

Své dávky nových funkcí se dočkalo i notifikační centrum, ve kterém nově spatříte podobně jako na iOS záložku „Dnes“, ta vám nabídne náhled do nadcházejících schůzek v kalendáři nebo aktuální počasí. Další funkce a pluginy si budete do notifikačního centra moci přidávat sami a nově vytvářené aplikace pro OS X budou mít taktéž možnost rozšířit funkcionalitu o svůj vlastní „widget“ v notifikačním centru

Univerzální vyhledávač Spotlight

Pokud se zeptáte kteréhokoliv uživatele Macu na nejpoužívanější systémové funkce, nejspíše uslyšíte na prvních místech i slovo Spotlight. Jedná se o univerzální vyhledávač napříč celým systémem, který se v praxi používá od banálního vyhledávání souborů, přes spouštění aplikací, po jednoduché matematické výpočty. Spotlight v OS X 10.10 Yosemite bude ještě více interaktivní a pokusí se do jisté míry předvídat, o co vám jde.

Vyhledávací okno se z pravého horního rohu přesune po vyvolání (například Cmd + mezerník) do centra obrazovky (čímž poněkud připomíná svého third-party konkurenta Alfred) a kromě již výše zmíněných funkcí bude například nabízet relevantní výsledky z Wikipedie, náhledy hledaných dokumentů, pomůže vám i s hledáním restaurace nebo tipem na film do kina. Poslední dvě zmíněné funkce ale nejspíše minimálně zpočátku budou fungovat pouze v USA.

Safari

Centrem pozornosti v internetovém prohlížeči Safari se na WWDC stal především adresní řádek a horní lišta. Samotné rozhraní prohlížeče se opět výrazně zjednodušilo a z velké míry připomíná konkurenční Chrome. Zmíněný adresní řádek vám nově nabídne podobnou nápovědu jako Spotlight – pokud tedy do něj zadáte například jméno Russell Brand, pak ještě dříve než spustíte klasické vyhledávání vám Safari nabídne článek na Wikipedii o tomto britském komikovi.

Spousta změn dle Applu proběhla především pod kapotou, díky čemuž by mělo Safari například až šestinásobně rychleji přechroupat stránky s javascriptem. Mezi viditelné změny patří ještě například rozšířená nabídka sdílení internetového obsahu nebo nový „Tab View“, který má dle Applu zpřehlednit obsah, pokud máte ve zvyku používat desítky tabů najednou.

 

iCloud Drive

Nadcházejích funkcí se nejvíce užijí ti, kteří vlastní více jablečných zařízení. Pokud máte tedy v domácnosti například Mac, iPhone i iPad, s OS X Yosemite se můžete těšit na ještě pevnější propojení ekosystému Apple. Konkrétně iCloud se inspiroval u své konkurence a bude nově zabudován přímo do systému formou iCloud Drive. Dokumenty uložené z různých zařízení do iCloud tedy spatříte v samostatné záložce Finderu a cokoliv do ní přidáte, bude automaticky sesynchronizováno se serverem. Velkou novinkou je taktéž podpora operačního systému Windows.

Handoff, Instant HotSpot a telefonní hovory na Macu

Pod novým termínem Handoff si Apple představuje opět užší propojení jejich zařízení v ekosystému a musíme uznat, že jde o celkem zajímavý koncept. V praxi funguje tak, že pokud máte na iPhonu rozepsaný email a příjdete k počítači, Mac automaticky rozpozná, že je poblíž iPhone, zjistí co na něm právě děláte a nabídne tuto činnost v docku. Takže můžete následně odložit telefon a v klidu dopsat email na pořádné klávesnici. Stejně to má fungvat i opačně, tedy rozečtenou knihu v iBooks z Macu či iPhonu si můžete dočíst na iPadu, který leží poblíž.

V podobném duchu funguje i Instant Hotspot – pokud váš Mac z nějakých důvodů ztratí připojení k WiFi, můžete mu povolit, aby automaticky navázal přpojení k iPhonu a využil ho jako hotspot.

Nečekanou novinkou je ale možnost přijímat a vytvářet telefonní hovory rovnou na Macu. Pokud například sedíte u počítače, iPhone je na nabíječce na nočním stolku a někdo vám zavolá, na Macu se vám objeví notifikační bublina se jménem volajícího a pomocí vestavěného mikrofonu a reproduktoru budete moci hovor přijmout rovnou na počítači. Totéž platí i pro textové zprávy, které se nově zobrazí v iMessage.

A to je vše z dnes představených funkcí OS X Yosemite, operační systém je již dnešním dnem dostupný pro vývojáře, finální verze pro širokou veřejnost má dle slov Tima Cooka vyjít na podzim, pokud však patříte mezi nedočkavce, můžete se i jako „nevývojáři“ zapsat do beta programu. Pro podrobnější informace a možnost zapsat se do zmíněného beta programu se můžete podívat na webové stránky Apple.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

10 komentářů

 1. Puczmeloud (neregistrovaný)

  Proč se píše na Smartmanii o OS X? Co to má společnýho se smartphonama? Víte, že to není do iPhonu, že jo?

  • Pokud tě to nezajímá tak to nečti, jednoduché. Mě článek potěšil a musíš i jako trapný troll uznat, že zmínka o „smartphonech“ v článku je, celkem se mi líbí propojení iPhonu a MACa.

  • Byt tebou, tak to nenecham jen tak a nahlasim to na policii :-)

 2. Nerekl bych, ze podpora Win je velkou novinkou – iCloud panel existuje uz ted…

 3. Škoda, že Apple nepřišel s něčím, jako byl iPod Classic. Mám ho přes pět let a pořád jsem nenašel lepší přehrávač. Snad se nepokazí a nepřestanou ho vyrábět… Možná škoda, že si pořád drží stejnou cenu.

 4. Jan (neregistrovaný)

  Konecne niekto ukazal ako ma vyzerat „jednotny“ system pre tri platformy. Snad si z toho MS vezme priklad.

 5. Norbert (neregistrovaný)

  Skusim to na Hackintoshi vyzera to dost zaujimavo.

 6. Docela by mne zajimalo, zda to propojeni iPhone Mac, bude fungovat doufam, jen kdyz budou prostroje v dosahu spolecne wifi nebo tak neco. Nerad bych, abych byl nekde v praci, zazvonil iPhone a deti parici na Macu nebo iPadu mi doma vzali hovor:-)))

  • Stačí si přečíst ten článek a nemusíš se ptát ;-)

   PS: Děti pařící doma na MACu snad budou na svém uživatelském účtu, ne? Pokud ne, je to tvoje hloupost.

  • Takže oprava: tu informaci uvedli v jiném článku: [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).