Domů » Recenze » Oral-B Genius X: chytrý kartáček, který vás naučí správnému čištění zubů [recenze]

Oral-B Genius X: chytrý kartáček, který vás naučí správnému čištění zubů [recenze]

Společnost Braun na český trh uvedla chytrý kartáček Oral-B Genius X, který je možné propojit s mobilní aplikací v telefonu, která by vám měla pomoci zlepšit vaše návyky v ústní hygieně. Jedná se o oscilačně-rotačně-pulzační kartáček prošpikovaný technologiemi, a i když je s ním čištění zubů zábava, po softwarové stránce by si ještě zasloužil vylepšit. Odradit může i vyšší pořizovací cena.

Oral B Genius X 12
Oral-B Genius X ve spojení s telefonem nabízí řadu zajímavých funkcí navíc

Kartáček disponuje celkem šesti režimy čištění  včetně režimu péče o dásně, jemného a bělicího režimu, a speciálního módu pro čištění jazyka. Kartáček samozřejmě funguje i bez mobilní aplikace, takže při čištění zubů není nutné mít telefon u sebe.

Přiznám se, že první týden mě čištění s mobilní aplikací celkem bavilo, ale pak už jsem ji příliš nevyužíval. Dovedu si ale představit, že malé děti takové čištění bude bavit a motivovat.

Skutečně chytrý kartáček

Právě díky mobilní aplikaci (Android/iOS) a technologii Bluetooth v reálném čase vidíte, jak kvalitně si chrup kartáčkem čistíte nebo to, zda nějakou oblast nezanedbáváte či nevynecháváte úplně. Kartáček vše pomocí svých snímačů vyhodnocuje a v aplikaci vybarvuje správně vyčištěné zuby bílou barvou.

Pro tyto potřeby je Genius X vybavený pohybovými senzory a umělou inteligencí, která rozpozná váš styl čištění a postupně se vás bude snažit vést k co nejlepšímu čištění. A díky mobilní aplikaci by mělo být mnohem snadnější čistit si zuby tak, jak doporučují zubní lékaři.

Software si ještě zaslouží vylepšit

V úvodu jsem psal, že po softwarové stránce je ještě co vylepšovat. Právě přenost „vybarvování“ vyčištěných zubů není úplně ideální. Mnohokrát se mi během čištění stávalo, že i když jsem měl kartáček na vrchních zubech, v aplikaci se bíle vybarvovaly zuby ve spodní řadě.

upozorneni
Aplikace vás umí upozornit i na to, pokud si příliš dlouho nečistíte zuby. Problém ale je, že notifikace mi během testování několikrát přišla i v případě, že jsem si zuby každý den několikrát pečlivě čistil.

Občas také aplikace odeslala notifikaci s upozorněním, že jsem si několik dní nečistil zuby, i když to nebyla pravda. Pravděpodobně to bylo způsobeno tím, že ne vždy se data do aplikace automaticky synchronizovala. Očekával bych, že se tak stane pokaždé, když kartáček zapnu; v praxi se to ale nedělo.

Každé čištění s mobilní aplikací je vyhodnocováno a program vás postupně učí, jak si zuby správně čistit. To je skvělý motivační prvek a zaručuji vám, že vaše ratolesti to skutečně bude bavit. V případě, že si zuby čistíte bez mobilní aplikace, dojde po opětovném spárování ke zpětné synchronizaci dat. Přímo v aplikaci najdete detailní statistiku a kalendář s údaji, kdy jste si zuby čistili a jak dlouho to trvalo. Výsledkem je pak poměrně podrobná statistika čištění zubů.

Oral B Genius X 08

Pokud o statistiku čištění nebudete chtít přijít například při koupi nového telefonu, doporučuji si skrze aplikaci vytvořit uživatelský účet Oral-B, díky kterému se veškeré záznamy budou ukládat do cloudu.

 

Kartáček disponuje dvouminutovým časovačem, který přijde vhod právě v případech, kdy nepoužíváte mobilní aplikaci. Každých 30 vteřin vám navíc zavibruje, abyste věděli, že se máte přesunout do další čtvrtiny vaší ústní dutiny. Senzor tlaku pro změnu ohlídá to, zda na kartáček příliš netlačíte, protože to u elektrických rotačních kartáčků často býval problém (hlavně ve vztahu k dásním). Díky bezpečným zaobleným vláknům čistící hlavice by neměl poškozovat zuby ani dásně.

Vydrží dva týdny a svítit může různými barvami

Pomocí kombinace technologie ochrany dásní, indikátoru SmartRing a regulace tlaku kartáček snižuje rychlost a změnou barvy upozorňuje, když během čištění na kartáček příliš tlačíte, abyste si čistili zuby šetrněji. Pokud na kartáček opravdu hodně zatlačíte, barevný indikátor se rozsvítí červeně. V nastavení aplikace lze rovněž personalizovat barvu indikátoru SmartRing – vybírat můžete z celkem 12 odstínů.

kartacek
Barvu indikátoru SmartRing si můžete přizpůsobit v mobilní aplikaci

V útrobách najdete baterii, která mi na jedno nabití vydrží necelé dva týdny (někdy jsem si zuby čistil 2x denně, někdy 3x). Kartáček jsem ale testoval sám. V případě, že jej v rodině bude používat více členů, výdrž se tím logicky sníží – při dvou lidech počítejte s dobíjením zhruba jedou týdně. Dobíjet lze skrze kompaktní stanici, která se bez problémů vejde na poličku v koupelně, nicméně součástí balení je i cestovní pouzdro, do kterého se kromě kartáčku vejdou i dvě čistící hlavice (například pro dalšího člena rodiny).

Oral-B Genius X
Cestovní pouzdro, ze kterého po připojení do sítě můžete dobíjet nejen kartáček, ale i telefon

Pokud cestovní pouzdro připojíte na nabíječku, můžete skrze něj díky USB portu dobíjet třeba telefonu. Výbavu uzavírá plastová krytka, do které lze umístit až 4 čistící hlavice.

Oral B Genius X 11

Životnost čistící hlavice se pohybuje v rozmezí 3 až 4 měsíců. Že je vhodný čas na výměnu poznáte podle ztráty modré barvy u čistících vláken. Cena balení se dvěma kusy hlavic se pohybuje okolo 300 Kč.

60 tisíc pohybů během jediného čištění

Tělo kartáčku Genius X je vyrobeno z plastu, který doplňuje pogumovaná rukojeť a dvojice ovládacích tlačítek (Power a šipka pro změnu režimu či aktivaci Bluetooth). Jednotlivé režimy jsou na těle znázorněny grafickými ikonkami. Kartáček je kompletně odolný vůči vniknutí vody, což je celkem žádoucí, protože po každém čištění je nutné ho důkladně opláchnout.

Oral B Genius X 02

Samotné čištění funguje na principu pulzací a oscilačně-rotačních pohybů. Pulzace nejprve plak naruší a oscilačně-rotační pohyby jej důkladně a jemně odstraní. Kartáček s touto technologií provede cca 58 500 pohybů během jednoho čištění.

Oproti běžnému zubnímu kartáčku, se kterým při běžném čištění provedete přibližně 600 pohybů, je čištění o poznání efektivnější. Kartáček je během čištění poměrně dost hlasitý, což zejména při čištění v pozdních nočních hodinách může způsobovat komplikace.

Jen škoda, že v nabídce značky Oral-B nenajdeme také chytrý sonický kartáček pro všechny, kterým rotační elektrické kartáčky nevyhovují. Takový kartáček chystá na příští rok Xiaomi; jejich model Oclean X Pro můžete aktuálně podpořit na crowdfundingovém portálu.

Závěrečné hodnocení

Největším lákadlem nové generace kartáčku Genius X jsou bezesporu jeho chytré funkce a možnost propojení s telefonem. Dospěláky bude čištění s telefonem bavit pouze chvíli, nicméně i to stačí pro to, abyste zlepšili své návyky při čištění.

Oral B Genius X 3

Mnohem lépe „vybarvování“ zubů při čištění funguje u dětí. Jednoduše je baví, když na displeji telefonu vidí výsledek a motivuje je to k tomu, aby si zuby čistili co nejpečlivěji. Věřím, že občasné nepřesnosti s detekcí polohy kartáčku během čištění se výrobci postupně podaří vychytat v některé ze softwarových aktualizací.

Oral B Genius X 2

Oral-B Genius X patří mezi nejdražší kartáčky na trhu. Standardní prodejní cena byla stanovena na 7 999 Kč v případě Luxe edice s elegantnějším pouzdrem. Klasická varianta, kterou jsme měli na recenzi my, vyjde na 7 499 Kč, nicméně prodejci už zhruba tři týdny cenu drží na příjemnějších 5 499 Kč. I tak se ale jedná o poměrně velkou investici a pokud pro vás čištění s mobilní aplikací není až tak velkým lákadlem, s klidným svědomím se můžete podívat i po levnějších modelech.

Oral-B Genius X

8.5

Design a zpracování

8.9/10

Funkce a výbava

9.5/10

Mobilní aplikace

8.1/10

Výdrž baterie

7.4/10

Klady (+)

 • chytré funkce, propojení s telefonem
 • 6 režimů čištění
 • efektivita čištění
 • barevný kroužek SmartRing
 • statistiky a motivace v aplikaci
 • děti bude bavit čistit si zuby

Zápory (–)

 • vysoká cena
 • občas chybná detekce čištění
 • softwarové chyby
 • škoda, že se nevyrábí i sonická verze
 • vyšší hlučnost při čištění

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

3 komentářů

 1. no nevim, za ty prachy teda nic extra. normální elektrickej kartáček (kloudnej) vyjde na dvojku, max 2,5k. Xiaomi navíc chystá ten sonickej a cenově je taky úplně jinde než tohle. A dávat za 5,5k jen proto, že v aplikaci vidím jestli si dobře čistím zuby, mi teda přijde dost zbytečný. ale asi jsem stará škola.

 2. Mám sonický kartáček Xiaomi Oclean X a naprostá spokojenost. Do oscilačního elektrického kartáčku bych nikdy nešla. Popravdě bych v tom případě o zuby brzy přišla.
  Kdo má zájem, tak nyní je na Indiegogo crowfundingový projekt od Xiaomi pro Oclean X Pro.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).