Oppo Find X5 Pro umí „léčit“ baterii. Nabídne extrémní počet nabíjecích cyklů

OPPO Find X5 Pro 10

Výdrž na nabití je Achillovou patou dnešních chytrých telefonů. Technologie baterií se sice posouvá směrem kupředu, nicméně vývoj jde podstatně pomaleji než v případě ostatních součástí smartphonu. Jedno z možných řešení, ke kterým se výrobci uchýlili, je zvýšení nabíjecího výkonu. To s sebou ovšem nese jinou komplikaci v podobě snížené životnosti baterie. Oppo si je tohoto handicapu vědomo a u své nové vlajkové lodě Find X5 Pro slibuje životnost baterie až 1 600 cyklů, tedy přibližně dvojnásobek dnešního standardu.

Výrobce vytvořil speciální algoritmus, který v reálném čase sleduje elektrický potenciál na záporných elektrodách uvnitř akumulátoru. Tímto způsobem je možné upravovat dobíjení v rozsahu, který minimalizuje výskyt „mrtvého lithia“ při zachování potřebné rychlosti nabíjení. Právě tzv. „mrtvé lithium“ je hlavním důvodem, proč baterie ztrácejí kapacitu. Lithium takzvaně „umírá“ například kvůli napájení nadměrným proudu nebo přebíjení.

Unikátní algoritmus společnosti Oppo se opírá o laboratorní data nasbíraná za tři roky. Díky němu může baterie zachovat maximální množství aktivních lithiových iontů. Jakmile dojde ke konzistentní lithium-iontové aktivitě a fungování baterie po delší dobu, začne technologie pracovat na obnovování napájecího článku.

Zde přichází ke slovu technologie Battery Healing Technology, která opravuje elektrody pomocí vylepšeného složení elektrolytu a vytváří stabilnější i odolnější film (Solid Electrolyte Interface). SEI vzniká redukcí a reakcí malého množství polárního rozpouštědla v elektrolytu, které se samo „uzdravuje“ během nabíjecích cyklů, kdy jednotlivé ionty lithia putují mezi kladnou a zápornou elektrodou.OPPO Find X5 Pro 10Nepřehlédněte

Oppo Find X5 Pro: v hlavní roli nejnovější Snapdragon a fotoaparáty Hasselblad

Tato technologie činí SEI stabilnější i odolnější a snižuje poškození v běžném provozu. Chrání rovněž výkon baterie a prodlužuje její životnost. Výsledky laboratorních testů společnosti Oppo ukazují, že baterie dokáže udržet 80 % svého nabití po 1 600 úplných nabíjecích cyklech, což je číslo, kterého lze teoreticky dosáhnout za méně než dva roky. V praxi se nicméně na tento počet nabíjecích cyklů dostanete za zhruba čtyři roky.

Ačkoli Oppo pravděpodobně nebude nadšené, když budou zákazníci měnit telefon přibližně jednou za pět let, z hlediska životního prostředí a ostatních odvětví využívajících baterie je každé vylepšení životnosti lithium-iontových článků velmi vítané.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku