Domů » Bleskovky » OnePlus špehuje uživatele. Je důvod k panice?

OnePlus špehuje uživatele. Je důvod k panice?

Sbírání uživatelských dat by mělo především sloužit pro zkvalitnění uživatelského zážitku, alespoň podle výrobců. Z velké části však také slouží pro cílení reklamy a další účely, o kterých se normální uživatel tak snadno nedozví. To se nyní zdá být i případ společnosti OnePlus, která bez vědomí uživatelů sbírala citlivá data a odesílala je na servery Amazonu, důvodem pak bylo již zmíněné „vylepšení uživatelského zážitku“.

Na problém poprvé upozornil Christopher Moore na svém osobním blogu, když sledoval internetový provoz v rámci akce Hackathon Challenge. Při sledování si všiml toho, že se jeho zařízení snaží odesílat některá z citlivých dat, jako například IMEI, MAC adresu nebo také informace o tom, kdy zapíná a vypíná displej. Sledovány byly také jednotlivé nainstalované aplikace.


Tomuto špehování jde však lehce zabránit, stačí provést několik kroků, pro které není ani vyžadováno root oprávnění.

  1. Nainstalujte si ADB ovladač na svůj počítač
  2. Propojte své zařízení s počítačem pomocí USB kabelu
  3. Ve vývojářských možnostech telefonu (v aplikaci Nastavení) povolte USB ladění
  4. V konzoli zadejte následující příkaz (bez počátečních a koncových uvozovek): „$ adb shell pm uninstall -k –user „0“ net.oneplus.odm.provider“

K celému problému se samozřejmě vyjádřila rovněž společnost OnePlus. Podle ní jsou data odesílána zabezpečenou formou na servery Amazonu. Prvními odesílanými daty je analýza využívání zařízení. Ta je podle společnosti prováděna za cílem vylepšit software na základě chování uživatele. Druhou várkou dat jsou pak informace o samotných zařízeních, které společnosti slouží pro lepší poprodejní podporu.


Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JP23
Uživatel
JP23

Tlfon od Čínského výrobce si může koupit jenom intelektuálně nesmělý zákazník.

Jan
Anonym
Jan

Docela by mě zajímalo, od kterého výrobce máte Vy svůj mobilní telefon?

JP23
Uživatel
JP23

Od Californského, samozřejmě .-)

Nox
Anonym
Nox

JP23: Takže čínský Foxconn?

uni
Uživatel
uni

Nox (neregistrovaný): Co má brand Nokia společného s Kalifornií?

Janek
Anonym
Janek

Bohužel prohlášení výrobce nelze považovat za dostatečné, jsou použity servery třetích stran přes které není žádná kontrola. Je nejvýše nutné aby evropská komise přistoupila k tvrdým a nekompromisním postihů za zneužívání dat.

uni
Uživatel
uni

Tohle musí řešit tak jako tak místní jurisdikce a tam to bude obtížné. Co má ale EK v „DNA“ je buzerace, to je pravda, tedy zbuzerovat jisté výrobce, aby více transparentně udávali, co je kam posíláno a jestli s tím uživatel souhlasí. Pokud se toto poruší, může EK něco řešit (distribuce do EU).
Nebo prostě kupovat u kvalitních výrobců. Takový Apple např. radši ani nedělá v cloudu detekci fotografií a tagování je lokální v přístroji. Vyhne se tak spoustě potenciálních potíží. A ještě se odprezentuje, jak dbá na soukromí uživatele.
Tohle je pro Google a „tyhlety“ výrobce úplná španělská vesnice:)

Suk
Anonym
Suk

Tak to se máš čím chlubit, ani za polovinu jeho ceny.