Domů » Bleskovky » OnePlus špehuje uživatele. Je důvod k panice?

OnePlus špehuje uživatele. Je důvod k panice?

Sbírání uživatelských dat by mělo především sloužit pro zkvalitnění uživatelského zážitku, alespoň podle výrobců. Z velké části však také slouží pro cílení reklamy a další účely, o kterých se normální uživatel tak snadno nedozví. To se nyní zdá být i případ společnosti OnePlus, která bez vědomí uživatelů sbírala citlivá data a odesílala je na servery Amazonu, důvodem pak bylo již zmíněné „vylepšení uživatelského zážitku“.

Na problém poprvé upozornil Christopher Moore na svém osobním blogu, když sledoval internetový provoz v rámci akce Hackathon Challenge. Při sledování si všiml toho, že se jeho zařízení snaží odesílat některá z citlivých dat, jako například IMEI, MAC adresu nebo také informace o tom, kdy zapíná a vypíná displej. Sledovány byly také jednotlivé nainstalované aplikace.

Tomuto špehování jde však lehce zabránit, stačí provést několik kroků, pro které není ani vyžadováno root oprávnění.

 1. Nainstalujte si ADB ovladač na svůj počítač
 2. Propojte své zařízení s počítačem pomocí USB kabelu
 3. Ve vývojářských možnostech telefonu (v aplikaci Nastavení) povolte USB ladění
 4. V konzoli zadejte následující příkaz (bez počátečních a koncových uvozovek): „$ adb shell pm uninstall -k –user „0“ net.oneplus.odm.provider“

K celému problému se samozřejmě vyjádřila rovněž společnost OnePlus. Podle ní jsou data odesílána zabezpečenou formou na servery Amazonu. Prvními odesílanými daty je analýza využívání zařízení. Ta je podle společnosti prováděna za cílem vylepšit software na základě chování uživatele. Druhou várkou dat jsou pak informace o samotných zařízeních, které společnosti slouží pro lepší poprodejní podporu.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

15 komentářů

 1. Tlfon od Čínského výrobce si může koupit jenom intelektuálně nesmělý zákazník.

 2. Bohužel prohlášení výrobce nelze považovat za dostatečné, jsou použity servery třetích stran přes které není žádná kontrola. Je nejvýše nutné aby evropská komise přistoupila k tvrdým a nekompromisním postihů za zneužívání dat.

  • Tohle musí řešit tak jako tak místní jurisdikce a tam to bude obtížné. Co má ale EK v „DNA“ je buzerace, to je pravda, tedy zbuzerovat jisté výrobce, aby více transparentně udávali, co je kam posíláno a jestli s tím uživatel souhlasí. Pokud se toto poruší, může EK něco řešit (distribuce do EU).
   Nebo prostě kupovat u kvalitních výrobců. Takový Apple např. radši ani nedělá v cloudu detekci fotografií a tagování je lokální v přístroji. Vyhne se tak spoustě potenciálních potíží. A ještě se odprezentuje, jak dbá na soukromí uživatele.
   Tohle je pro Google a „tyhlety“ výrobce úplná španělská vesnice:)

 3. Tak to se máš čím chlubit, ani za polovinu jeho ceny.

 4. Lidi proberte se, každá společnost o Vás svým způsobem sbírá data. Ať je to Apple, HTC, Samsung či OnePlus, tak zajisté MS, Google a další společnosti. Koupí či zaregistrováním souhlasíte z jejich sběrem.

  Pokud to nechcete, odstěhujte se do lesa do krmelce.

 5. Napsal uzivatel Alcatelu :)

 6. JP23: „Tlfon od Čínského výrobce si může koupit jenom intelektuálně nesmělý zákazník.“ Vzhledem k tomu, že prakticky celý stát, ve kterém Kalifornie (ano, takhle se to píše česky) leží, vlastní Čína a výrobce je také čínská společnost, tak na tom, že tvůj telefon vůbec vznikl, má více zásluh Čína, než USA (Kalifornie). Takže ty jsi tedy ten intelektuálně nesmělý zákazník? :)

  uni: Brand Nokia vlastní finská společnost HMD Global Oy. Ta samozřejmě nemá nic společného s Kalifornií. Doporučuji doučit zeměpis. ;)

  • Máš v tom solidní zmatek:)

  • Konstruktivní odpověď. Něco konkrétního bys tam neměl, nebo dokážeš jen plácat do větru. :)

  • Špatně rozlišuješ, co je vyrobené v Číně a co je Čínské. Dále máš potíže v tom, kdo je nájemcem brandu Nokia. Prakticky komplet to máš špatně:) Bylo to dostatečně konkrétní?

 7. Já dost dobře chápu rozdíl mezi tím, co je čínské (takhle se to píše mimochodem) a vyrobené v Číně. Ostatně nevím, kde jsi vzal, že tyto dvě rozdílné věci špatně rozlišuji, když v mém prvním příspěvku jsou rozlišené dobře. A pokud jde o brand Nokia, tak ten vlastní finský HMD Global Oy, to je fakt, který nelze zpochybnit. Jsi opět mimo, a to máme teprve čtvrtek. :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).