Domů » Bleskovky » Olympijské medaile z recyklovaných smartphonů? Už za 4 roky v Tokiu

Olympijské medaile z recyklovaných smartphonů? Už za 4 roky v Tokiu

Letošní letní olympijské hry jsou za námi, ty příští se odehrají za 4 roky v Japonsku. Tato technologická velmoc přebírala žezlo po Brazílii stylově, při závěrečném ceremoniálu vyjel ze zelené roury sám premiér Japonska Shinzō Abe v převleku za instalatéra Maria.

shinzo-abe-mario_759_rtr

Pořadatelé her ze země vycházejícího slunce si pro příští olympiádu stanovili poměrně originální cíl – vyrobit medaile pro vítězné sportovce z vyřazeného elektronického odpadu, mimo jiné i ze smartphonů. Japonsko má omezené zdroje nerostného bohatství, a tak si chce vypomoci recyklací vyřazené elektroniky, což také hodlá během olympiády propagovat a zvyšovat tak informovanost obyvatel. Japonsko v současné době recykluje necelou šestinu elektronického odpadu, a hodlá tento stav v příštích 4 letech výrazně navýšit.


recycle-phone-number

V roce 2014 získalo Japonsko z vyřazených přístrojů 143 kg zlata, 1 566 kg stříbra a 1 112 tun mědi, což by mělo výrobu medailí pokrýt i s obrovskou rezervou; v Riu padlo na medaile „pouze“ 9,6 kg zlata, 1 200 kg stříbra a 700 kg mědi. To, že se recyklace tzv. e-odpadu vyplácí, dokumentuje výroční zpráva Apple, podle níž firma z Cupertina vytěžila v loňském roce ze svých produktů zlato téměř za miliardu korun (více informací).


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
krux (neregistrovaný)
Anonym
krux (neregistrovaný)

tak proč ne to je asi běžné dnes ve vyspělých státech…
U prahy je také firma, co dostane část recyklačních poplatků, nechá si zaplatit za likvidaci, „šrotem“ si zatopí v kotli a pak z toho vyrobí strošku zlata, stříbra, mědi niklu….a ještě na to dostali dotaci:)) to je byznys:D

PN (neregistrovaný)
Anonym
PN (neregistrovaný)

Koukám že opět dobře skrytá reklama na Apple mířící na slaboduché :)

Tedy
Uživatel
Tedy

a ja koukam ze se pod PN skryva nekdo velmi znamy, jinak registrovany a nema odvahu to napsat, je to preci slusnak ze. :P