Domů » Bleskovky » Olympijské medaile z recyklovaných smartphonů? Už za 4 roky v Tokiu

Olympijské medaile z recyklovaných smartphonů? Už za 4 roky v Tokiu

Letošní letní olympijské hry jsou za námi, ty příští se odehrají za 4 roky v Japonsku. Tato technologická velmoc přebírala žezlo po Brazílii stylově, při závěrečném ceremoniálu vyjel ze zelené roury sám premiér Japonska Shinzō Abe v převleku za instalatéra Maria.

shinzo-abe-mario_759_rtr

Pořadatelé her ze země vycházejícího slunce si pro příští olympiádu stanovili poměrně originální cíl – vyrobit medaile pro vítězné sportovce z vyřazeného elektronického odpadu, mimo jiné i ze smartphonů. Japonsko má omezené zdroje nerostného bohatství, a tak si chce vypomoci recyklací vyřazené elektroniky, což také hodlá během olympiády propagovat a zvyšovat tak informovanost obyvatel. Japonsko v současné době recykluje necelou šestinu elektronického odpadu, a hodlá tento stav v příštích 4 letech výrazně navýšit.

recycle-phone-number

V roce 2014 získalo Japonsko z vyřazených přístrojů 143 kg zlata, 1 566 kg stříbra a 1 112 tun mědi, což by mělo výrobu medailí pokrýt i s obrovskou rezervou; v Riu padlo na medaile „pouze“ 9,6 kg zlata, 1 200 kg stříbra a 700 kg mědi. To, že se recyklace tzv. e-odpadu vyplácí, dokumentuje výroční zpráva Apple, podle níž firma z Cupertina vytěžila v loňském roce ze svých produktů zlato téměř za miliardu korun (více informací).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. krux (neregistrovaný)

    tak proč ne to je asi běžné dnes ve vyspělých státech…
    U prahy je také firma, co dostane část recyklačních poplatků, nechá si zaplatit za likvidaci, „šrotem“ si zatopí v kotli a pak z toho vyrobí strošku zlata, stříbra, mědi niklu….a ještě na to dostali dotaci:)) to je byznys:D

  2. PN (neregistrovaný)

    Koukám že opět dobře skrytá reklama na Apple mířící na slaboduché :)

    • a ja koukam ze se pod PN skryva nekdo velmi znamy, jinak registrovany a nema odvahu to napsat, je to preci slusnak ze. :P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).