Olympijské medaile z recyklovaných smartphonů? Už za 4 roky v Tokiu

Letošní letní olympijské hry jsou za námi, ty příští se odehrají za 4 roky v Japonsku. Tato technologická velmoc přebírala žezlo po Brazílii stylově, při závěrečném ceremoniálu vyjel ze zelené roury sám premiér Japonska Shinzō Abe v převleku za instalatéra Maria.

shinzo-abe-mario_759_rtr

Pořadatelé her ze země vycházejícího slunce si pro příští olympiádu stanovili poměrně originální cíl – vyrobit medaile pro vítězné sportovce z vyřazeného elektronického odpadu, mimo jiné i ze smartphonů. Japonsko má omezené zdroje nerostného bohatství, a tak si chce vypomoci recyklací vyřazené elektroniky, což také hodlá během olympiády propagovat a zvyšovat tak informovanost obyvatel. Japonsko v současné době recykluje necelou šestinu elektronického odpadu, a hodlá tento stav v příštích 4 letech výrazně navýšit.

V roce 2014 získalo Japonsko z vyřazených přístrojů 143 kg zlata, 1 566 kg stříbra a 1 112 tun mědi, což by mělo výrobu medailí pokrýt i s obrovskou rezervou; v Riu padlo na medaile „pouze“ 9,6 kg zlata, 1 200 kg stříbra a 700 kg mědi. To, že se recyklace tzv. e-odpadu vyplácí, dokumentuje výroční zpráva Apple, podle níž firma z Cupertina vytěžila v loňském roce ze svých produktů zlato téměř za miliardu korun (více informací).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku