Domů » Bleskovky » Odzvonilo chytrým náramkům? Ohebný displej od Samsungu drží rovnou na kůži

Odzvonilo chytrým náramkům? Ohebný displej od Samsungu drží rovnou na kůži

Chytré fitness náramky jsou sice čím dál tím menší, nicméně to nic nemění na faktu, že se jedná o další zařízení, pro které musíte najít místo na svém zápěstí. Korejský gigant Samsung se rozhodl s tím něco udělat, přičemž využil své know-how z oblasti ohebných displejů. Výsledkem je převratný displej, který připomíná „roztažitelnou elektronickou kůži“.

Samsung Galaxy Fit nahled
Chytré náramky možná budou nahrazeny novým typem displeje

Výzkumní pracovníci ze Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) vytvořili roztažitelný OLED displej, který lze přichytit ke kůži a který zvládne poskytovat fitness údaje srovnatelné s chytrými náramky, jako je počet kroků či srdeční tep. Vědci testovali displej umístěný na vnitřní straně zápěstí v blízkosti tepny a pokus jim potvrdil, že ani při pohybu zápěstí nedochází k deformaci vzhledu displeje a zobrazovaných hodnot.

samsung oled skin
Ohebný displej od Samsungu má v plánu nahradit fitness náramky

Během testu zůstal roztažitelný OLED displej spolehlivý s prodloužením pokožky až o 30 %. Test rovněž potvrdil, že senzor a OLED zařízení mohou fungovat i po 1000 protáhnutích. Tým SAIT upravil složení a strukturu elastomeru, polymerní sloučeniny s vysokou elasticitou a odolností a použil stávající výrobní postupy polovodičů k jeho aplikaci na substráty roztažitelných OLED displejů a optických snímačů průtoku krve.

Stretchable OLED samsung
Detailní pohled na ohebný displej od Samsungu

Podle Samsungu působí „náplast“ jako součást kůže a lze ji použít k měření biometrických údajů při spánku nebo cvičení. Můžete také zkontrolovat svá fitness data přímo na obrazovce OLED, aniž byste se museli připojovat k externímu zařízení. „Tuto technologii lze také rozšířit na použití v nositelných zdravotnických výrobcích pro dospělé, děti a kojence i pro pacienty s určitými typy nemocí,“ vysvětlil hlavní výzkumný pracovník Youngjun Yun.

Výzkum je však stále v raných fázích. Vědci tvrdí, že mají v úmyslu komercializovat technologii zvýšením rozlišení displeje, roztažitelnosti a přesnosti měření na úroveň, která umožňuje masovou výrobu.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).