Domů » Články » Od jablek k ostružinám: John Sculley vyjádřil zájem o koupi BlackBerry

Od jablek k ostružinám: John Sculley vyjádřil zájem o koupi BlackBerry

Hra o koupi společnosti BlackBerry ještě zdaleka není u konce, naopak se čím dál více vyhrocuje a na pomyslném bitevním poli se objevují stále noví hráči.

Jak jste si mohli přečíst dříve na SmartManii, ústřední roli hraje stále kanadská holdingová společnost Fairfax Financial, která předložila BlackBerry poměrně podceněnou nabídku 4,9 miliard dolarů, a pokud výrobce ostružinových telefonů dříve neuzavře výhodnější smlouvu s jiným investorem, dojde 4. listopadu k definitivnímu uzavření akvizice. Po zveřejnění předběžné dohody se ale najednou objevili další zájemci jako Google, Cisco, SAP nebo Cerberus, ti ale podle všeho mají zájem spíše o patenty než o společnost jako celek.

Téměř na poslední chvíli se překvapivě ozval i bývalý CEO Applu John Sculley – člověk, kterého možná znáte spíše nechvalně z filmu JOBS jako „prodavače slazené vody“ nebo lotra, jenž vyhodil Jobse z Applu. Nic z toho se nedá popřít, je však nutné dodat, že onu limonádu jako víceprezident a prezident Pepsi prodával skutečně dobře, za jeho vedení se zdesetinásobila cena akcií Apple a konec konců Steve Jobs měl natolik výrazný a impulzivní charakter, že Sculley nebyl zdaleka jediný, s kým přišel do křížku.


John Sculley (uprostřed) s Jobsem a Wozniakem za dob své činnosti v Apple Computers

Ale zpět k tématu. Kanadský deník The Globe vydal tento týden zprávu od údajně důvěryhodného zdroje, že se Sculley hodlá spolu s blíže nespecifikovanými kanadskými partnery podílet na nákupu BlackBerry. Sám „limonádový John“ na dotaz novinářů situaci komentoval takto:

„Jediné, co bych k tomu řekl je, že si myslím, že má BlackBerry do budoucna velký potenciál, ale bez zkušených lidí, kteří už tenhle typ byznysu vedli, a bez strategického plánu by to byla těžká výzva. Kupující by tedy měl mít přesvědčivý strategický plán s šancí na úspěch a oni (BlackBerry) by měli mít zkušený tým, který by byl schopný tento plán realizovat“.


Mike Lazaridis: Bývalý co-CEO má rovněž zájem o odkoupení společnosti, kterou před léty založil

Zatím by bylo velice odvážné odhadovat pravděpodobnost uskutečnění této spekulace, velký otazník rovněž visí nad zmíněnými kanadskými partnery. Nemyslím si, že by to měla být společnost Fairfax Financial, neboť má dostatek financí k tomu, aby BlackBerry koupila samostatně, a taková spolupráce by pro ní byla spíše nevýhodná. Velice zajímavá situace by nastala, pokud by se Sculley dal dohromady se dvojicí zakladatelů BlackBerry. Mike Lazaridis dodnes vlastní nemalý podíl akcií společnosti a skutečně se vyjádřil, že o takové investici uvažuje, zatímco Balsillie po rozepři se současným vedením všechny své akcie prodal a společnost opustil. Nám nezbývá než počkat nejpozději do 4. listopadu, kdy by měla být komplikovaná situace kolem nákupu BlackBerry konečně rozuzlena.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

2 komentářů

  1. Kdyz uz nic, tak se o BlackBerry alespon pise :-)

  2. gronyone (neregistrovaný)

    Doufám, že BlackBerry nepadne … mám Z10, před tím jsem měl Galaxy Nexus … Nejspíš bych se už nechtěl vrátit k Androidu, iPhone je drahej a Windows Phone pořád strašně osekanej … snad se BlackBerry podaří udržet se na trhu a naopak ještě zaujmout :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).