Od 15. června voláme z EU za stejné ceny jako doma. Má to nějaký háček?

Dlouho očekávané zrušení příplatků za roaming konečně proběhlo. 15. června vešla v účinnost regulace EU „Roam like at home“, která mobilním operátorům zakazuje účtovat si za služby, které zákazník využije v Evropských zemích hospodářského prostoru, více než doma. To bychom však nebyli v Čechách, aby to nemělo nějaký háček. Na co byste se měli dát pozor, aby vás i přes zrušení příplatků po návratu z dovolené nepřekvapil vysoký účet za telefon?  

Přehledně: Kterých zemí se regulace týká?

Za domácí ceny voláte z Belgie, Bulharska, Chorvatska, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Francouzské Guayany, Gibraltaru, Guadeloupe, Guernsey, Irska, Islandu, Itálie, Jersey, Kypru, Lichtenštejnska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Manského ostrova, Martiniku, Mayotte, Monaka, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Reunionu, Rumunska, San Marina, Slovenska, Slovinska, Španělska, Švédska, Vatikánu a Velké Británie.

Pozor, výhodné volání za domácí ceny se netýká Švýcarska, které se naopak vlivem regulace, jakožto „neunijní“ země, posunulo do vyšších, a tudíž výše zpoplatněných zón. Draze vás vyjdou také hovory z oblíbených letních destinacích Černá Hora, Turecko a Eqypt.

Nepleťte si roaming a mezinárodní volání

Na praktickém příkladu vám vysvětlíme, jaký je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl. Pokud jste Čech na dovolené ve Španělsku a voláte své kamarádce Radce do Čech, je to roaming. Když jste však doma v Česku a voláte příteli do Itálie na jeho zahraniční číslo (začíná jinou předvolbou než +0420) už je to mezinárodní volání. A to vám operátoři náležitě zpoplatní. V případě, že byste ale volali do Itálie na české číslo, bude vás hovor stát stejně jako v domácí síti.

Jak se změnily podmínky u jednotlivých operátorů?

Pokud jste klientem Vodafone, ve výše vypsaných zemích hovory přijímáte zdarma bez ohledu na váš tarif. Volné minuty i SMS, které platí do všech síti, můžete využít jak na česká čísla, tak i na čísla ze zemí, které patří do roamingové zóny 1.  Volné jednotky v rámci Vodafone lze využívat jen na území ČR. Mimo ČR vám operátor bude využité služby účtovat tak, jako byste volali nebo psali do jiných sítí v ČR. Datový balíček můžete bez obav využívat stejně jako v ČR.

U O2 nejlevnější volání nečekejte, pokud nemáte správně nastavený tarif. Domácí ceny totiž platí jen pro zákazníky, kteří mají tarif Svět Basic. A i v tom případě se odchozí hovory účtují jako volání do ostatních sítí, ne za ceny do O2. Pro tarif Volání bez hranic platí stejné podmínky jako doposud a řídí se i starým ceníkem.

T-Mobile, poslední operátor z velké trojky, žádné zvláštní změny nevypsal. Na svém webu prezentuje, že nyní voláte do 31 zemí světa za ceny jako doma a tím to končí. Při přejezdu hranic vám pak ještě pošle SMS s přesnými sazbami za všechny služby v dané zemi. Kolik vám ještě zbývá volných minut, SMS a dat si můžete pak sami překontrolovat v aplikaci Můj T-Mobile.

Jedete do zahraničí s celou rodinou?

Výhodný roamingový tarif pro celou rodinu bohužel zatím žádný z operátorů nenabízí, ale pokud budete mít v zahraničí všichni správně nastavené telefony, můžete využívat služeb stejně jako v ČR dle podmínek jednotlivých operátorů. Pokud nejedete na delší cestu, mělo by to stačit.

Problém však může nastat, když se budete chtít vydat do jedné ze zemí, které spadají do vyšší zóny než 1. V tom případě doporučujeme, aby si roamingový balíček zakoupil třeba jen jeden rodinný příslušník, jehož telefon pak budou využívat všichni. Ono, co si budeme povídat, na dovolené toho stejně moc neprovoláte.

Autor článku
PR článek
Takto označený obsah má charakter reklamního sdělení, jehož zadavatelem je subjekt třetí strany. Máte-li zájem o spolupráci či publikaci PR článku, kontaktujte nás na e-mailu [email protected]

Kapitoly článku