Domů » Bleskovky » Ochutnávka budoucnosti: Podívejte se, jak podle Microsoftu budeme ovládat mobilní elektroniku

Ochutnávka budoucnosti: Podívejte se, jak podle Microsoftu budeme ovládat mobilní elektroniku

Vědci z Microsoft Research, jejichž náplní je zkoumat nové technologie, odhalili trojici projektů, na kterých aktuálně pracují. Ačkoliv existuje reálná možnost, že ani jeden z nich se nedočká své komercializace, je minimálně zajímavé sledovat, jakým směrem by se mohla mobilní elektronika vydat a na jaké funkce se můžeme těšit. Koncept s označením RichReview umožňuje těsnou integraci stylusu, hlasového vstupu, dotyků a gest, což by mělo ve finále přinést nové možnosti při zpracování různých druhů poznámek. V praxi by se mohla technologie RichReview uplatnit v akademickém postředí a v segmentu elektronických knih.

Na dalším videu nás vědci nechali nahlédnout pod pokličku vývoje bezdotykových gest. V klipu hraje hlavní roli nijak nemodifikovaný smartphone, který za pomoci zadní kamery dokáže rozpoznávat pozice ruky a předem nadefinovaná gesta. Za vším stojí pouze speciální algoritmus, což dovoluje teoretickou implementaci do každého zařízení s dostatečně kvalitní kamerou. Video zachycuje praktickou ukázku při ovládání mapové aplikace, přičemž vědci dále počítají s využitím při hraní her či ovládání uživatelského rozhraní.

Poslední novinku Microsoft nazývá FlexSense. V podstatě se jedná o průhlednou fólii a v praxi by měla posloužit jako další vrstva vstupního zdroje. Díky její pružnosti a několika piezoelektrickým senzorům se přímo vybízí k použití při práci s grafikou. Další zajímavostí je detekce polohy a deformace podložky v reálném čase. Pokud při vývoji nenastanou větší komplikace, v budoucnu by se mohla tato flexibilní vrstva stát doplňkovým příslušenstvím pro tablety.

V tuto chvíli je velice obtížné odhadnout, která z prezentovaných technologií má potenciál transformace v reálný produkt a která zůstane za zavřenými dveřmi laboratoře. Je však dobré vědět o představách vývojářů, kteří experimentují s možnostmi, jak vylepšit stávající řešení a přinést nové funkce s praktickým dopadem.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. Pracovat na smartfone a zaroven strihat za nim rukou ma pobavilo najviac. To sa celkom urcite uchyti…

 2. Jiří Mrázek (neregistrovaný)

  Podle mě má první z projektů největší šanci na úspěch, je to věc čistě softwarová, takže její implementace napříč zařízeními nebude problém, navíc práce takovýmto stylem např. ve OneNote bude perfektní. Co podle mě nemá budoucnost je mávání před telefonem, u toho tabletu to bylo již logičtější, logické je to i u Samsungu v podobě Air Gestures, kde mávnutím nad displejem přijmu hovor, když mám špinavé ruce.

 3. Josif (neregistrovaný)

  U druhého projektu zapoměli na třetí ruku :-) Jinak takový ovládání se mi zdá naprosto šílený.

 4. Vědci z Microsoft Research – a pak a videu Samsung – upřímně jsem se tomu teda musel zasmát.

 5. Peter (neregistrovaný)

  No ak tie technológie budú fungovať v praxi tak ako všetky ostatné tak nemajú čím chváliť :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).