Domů » Články » Ochrana domova bezpečnostní kamerou: prozradíme, co se smí a co ne

Ochrana domova bezpečnostní kamerou: prozradíme, co se smí a co ne

Bezpečnostní kamery jsou stále dostupnějším prostředkem ochrany majetku, stejně jako součástí chytrých domácností, kde pomáhají i s dohledem nad dětmi a domácími mazlíčky. Jejich instalace a používání má však jistá omezení s ohledem na ochranu soukromí ostatních lidí, která je nutné dodržovat.

camera security home

V České republice v současné době není nastavena jednotná právní úprava pro instalaci kamerových systémů v soukromém prostoru. Informace o podmínkách instalace kamerových systémů lze získat u Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), na jehož webových stránkách se nacházejí praktické příklady nasazení dohledových kamer i odpovědi na nejčastější otázky kolem ochrany osobních údajů. Shrnuli jsme pro vás proto ta nejdůležitější pravidla.

Omezení záběru kamery pro zachování soukromí

Zákony chrání všechny, kteří se mohou dostat do zorného pole soukromých kamerových systémů, jako jsou kolemjdoucí, návštěvy, příbuzní nebo sousedé. Kamera instalovaná na soukromém místě proto vždy může snímat pouze toto konkrétní místo a její majitel nesmí snímat veřejné komunikace nebo domy a zahrady sousedů.

Některé kamerové systémy (například i chytrá kamera Netatmo, kterou jsme nedávno testovali), plně v souladu s touto základní podmínkou umožňují díky funkci ochranných zón definovat oblast, kterou bude kamera sledovat. To znamená, že i když zorné pole kamery přesahuje hranice pozemku a zabírá například i kolemjdoucí na ulici, lze tuto část záběru snadno skrýt. Takové kamery lze používat k zabezpečení domova bez rizika pokuty od dohledových orgánů.

Kamery se záznamem, nebo bez?

Další podmínky používání kamerových systémů se liší podle toho, zdali se jedná o kamery se záznamem, nebo slouží pouze k monitorování aktuální situace na sledovaném místě. Pokud nedochází k ukládání záznamu, není instalace takového systému podřízena Obecnému nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) a podléhá pouze občanskému zákoníku a Listině základních práv a svobod (zde je definováno jak právo na ochranu soukromí, tak na ochranu zdraví a majetku).

Obecně lze říct, že podle předpisů nesmějí být ani takové kamery umístěny tak, aby příliš narušovaly soukromí cizích osob, ale zároveň není nutné, aby snímané osoby udělovaly k monitorování souhlas.

K ochraně majetku se ale používají především kamery se záznamem a ten je možné pořizovat pouze se svolením dané osoby. Ovšem se zásadní výjimkou, kterou je pořízení záznamu za účelem zájmu ochrany osob a majetku. Majitel nemovitosti, který si pořizuje záznam z bezpečnostních kamer, se záběrem výhradně na svém pozemku, tedy žádné svolení nepotřebuje. Je ale vhodné na přítomnost kamerového systému upozornit, například štítkem na plotě, což může mít samo o sobě dostatečný odrazující účinek.

Liší se také způsob, jak kamery záznam osob pořizují. Vhodné je proto používat chytré bezpečnostní kamery, které nabízejí funkci pro rozpoznávání obličeje. Díky tomu umí kamera rozlišit mezi osobami, které uživatel zná, a neznámými narušiteli. Záznam lze aktivovat, jen když kamera rozpozná neznámou tvář, a vypnout jej pro známé tváře členů rodiny. Takové nastavení záznamu poskytuje naprostý klid v soukromí domova.

Bezpečnostní kamery ano, ale…

Obecně tedy platí, že kamery pro osobní použití za účelem ochrany soukromého majetku mohou být umístěny v bytě (ale nikoli na společné chodbě), v rodinném domě, na zahradě nebo jinde na pozemku rodinného domu, s limitovaným výhledem na veřejné prostranství nebo na hranice sousedního pozemku. V rámci ochrany majetku lze také uchovávat záznam z těchto kamer.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

2 komentářů

  1. A k čemu pak takova kamera je?? Pokud ma slouzit k ochraně majetku tak snad musi zabrat i tvár např..dotyčného vetřelce který mi vykradl dům.Pojištovně a policii bude záběr chodících bot k hov..

    • A kde je v článku, že se obličej natáčet nesmí? Na svém pozemku samozřejmě můžete…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).